Direnen maden işçileri kazandı

Direnen maden işçileri kazandı
Direnen maden işçileri kazandı

Şube Başkanı ve Türk- İş Muğla İl Temsilcisi Süleyman Girgin, 'Direne direne kazandık' dedi.

İşyerlerine taşeron firmanın girmesini istemeyen maden işçileri, 'patlatma işi ihalesinin uygulanmasının durdurulması' kararıyla 17 günlük direnişine son verdi


OKTAY ÇAYIRLI

MUĞLA - Milas İlçesi'nde, Türkiye Maden- İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şubesi'ne üye maden işçilerince, işyerinde taşeronlaştırmalara karşı 1 Haziran'da başlatılan direniş, ‘patlatma işi ihalesinin uygulanmasının durdurulması’ kararıyla sona erdirildi. Sendika Şube Başkanı ve Türk- İş Muğla İl Temsilcisi Süleyman Girgin, “Sizler gibi bilinçli, dirençli işçilerin sendika şube başkanı olduğum için onur duyuyorum. Direne direne kazandık” dedi.
Türkiye Kömür İşletmeleri- Yeniköy Linyitleri İşletmeleri (TKİ-YLİ) işçileri, asli işlerden biri olan ‘patlatma işinin’ taşerona verilmesine karşı çıkarak 1 Haziran'da eyleme başladı. 17 gündür tesislere girmek isteyen taşeron firma işçilerine izin vermeyen maden işçileri, bu direnişi kazandı. İşçilere, işletme yönetimince ‘patlatma ihalesinin uygulamasının durdurulduğu’ bilgisi verildi. Kararı alkışlarla karşılayan işçiler, ‘Gemileri yaktık, geri dönüş yok’ ve ‘Yaşasın onurlu direnişimiz’ sloganları attı.
Türkiye Maden- İş Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı ve Türk- İş Muğla İl Temsilcisi Süleyman Girgin, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Patlatma işi hizmet alımı ihalesinin uygulamasının durdurulmuş olması kamu kurumlarındaki tasfiye işlemlerinde ve TKİ'nin makus talihini değiştirmede bir kırılma noktası olacaktır. Müessese Müdürlüğümüzce patlatma işi hizmet alımı uygulamasının durdurulduğu, net bir ifade ile tarafımıza bildirilmiştir. Haklar ve özgürlükler mücadelesinde nice başarılara imza atmış Milas'ın, Yatağan'ın TKİ işçileri, bir kez daha adınıza layık oldunuz. Bir mücadele sürecini başarı ile sonuçlandırdınız. Sizlerle övünüyorum. Sizler gibi bilinçli, dirençli işçilerin sendika şube başkanı olduğum için onur duyuyorum. Direne direne kazandık” dedi.
Patlatma işi ihalesinin kanuna aykırı olduğunu defalarca yetkililere anlattıklarını kaydeden Girgin, “'Yapmayın kanuna karşı hile olmaz' dedik. 'Bunu uygulayamazsınız, uygulamayın, kanunla inatlaşmayın' dedik. Emir yukarıdan geliyordu. Yaptılar ve uygulamak istediler. Bir sendikanın zor anlarda en büyük sığınağı üyeleridir. Üyelerinin yüreği ve bilincidir. Sizlere geldik. Görüştük, müzakere ettik ve eyleme karar verdik” diye konuştu.
Girgin'in konuşması sık sık işçilerin alkışları ve ıslıkları ile kesildi.  Taleplerinin TKİ'de tüm işlerin kendi kadrolu işçileri tarafından yapılması olduğunu kaydeden Girgin, “Bu talebimiz tüm kamu kurumlarımız için geçerlidir. Bunun ise tüm emekçiler ve halkımızla birlikte mücadele ederek gerçekleşeceğinin bilincindeyiz. Sizlerin yaktığı bu meşale ülkemizde özelleştirmelere ve taşeronlaşmalara karşı mücadelede yeni umutların filizlenmesine de neden olmuştur” dedi.  Girgin'in konuşmasının ardından direniş çadırını söken işçiler, eylemlerini sona erdirdi. Patlama işi de kadrolu işçiler tarafından yapılmaya başlandı.(dha)