'Direnen' öğrenciye burs yok

'Direnen' öğrenciye burs yok
'Direnen' öğrenciye burs yok
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, 2013-2014 öğretim yılında 'direniş, boykot, işgal, yazı yazma, resim yapma ve slogan atma' gibi davranışlarda bulunan öğrencilere burs verilmeyeceği açıkladı.

ANTALYA - Yüksek Öğrenim KYK Genel Müdürlüğü'nün (KYK) 2013-2014 öğretim yılı yurt içinde okuyan önlisans, lisans, özel yetenek, master ve doktora öğrencileri için burs ve öğrenim kredisi müracaat şartları yayımlandı.

Yüksek Öğrenim KYK Genel Müdürlüğü'nün internet sitesindeki duyuruda, yurt içinde yükseköğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız verilen para anlamındaki burs başvuru şartlarına göre, öğrenciye normal öğrenim süresince verilen öğrenim kredisinde ilginç maddeler yer alıyor.

Kurum, öğrenim kredisi verilmeyecek öğrenciler şu şekilde sıralanıyor:

- Öğrenim görmekte olduğu öğretim kurumlarında, eklentilerinde, kalmakta olduğu yurtta, öğretim kurumu veya barındığı yurdun dışında, münferiden veya topluca her ne şekilde olur ise olsun anarşi ve terör olaylarına karışan, öğrenim özgürlüğünü ihlal edici (Direniş, boykot, işgal, yazı yazma, resim yapma, slogan atma vs.) davranışlarda bulunan bu fiillere eksik veya tam teşebbüste bulunan;

-Üzerinde veya kendi kullanımına bırakılmış yerlerde ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, bıçaklar vs. tüm kesici, delici, yakıcı, boğucu, ezici, parçalayıcı, eza ve cefa verici olarak salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere, özel nitelikte yapılmış olan her türlü suç aletlerinden birini veya birkaçını bulunduran öğrenciler.

İlgili madde, yüksek öğretim öğrencilerine burs ve kredi verilmesine ilişkin yönetmeliğe 2002 yılının Aralık ayında dahil edilmişti. Ancak geçen KYK, geçen yılki burs ve kredi müracaatlarına, yönetmelikteki ilgili maddeyi tüm ayrıntıları ile koymak yerine, sadece "anarşi ve terör olaylarına karışanlar" ifadesi yer almıştı. ancak 2013-2014 burs ve kredi müracaatları için yapılan duyuruda, yönetmelikte bulunan madde tüm ayrıntısıyla, olduğu gibi konuldu. Yönetmelikte, öğrenim kredisi verilecek öğrencilerde aranan şartlar arasında yer alan ilgili madde şöyle;

" (Değişik 21.12.2002/24970 RG) Öğrenim görmekte olduğu öğretim kurumlarında(2) , eklentilerinde, kalmakta olduğu yurtta, öğretim kurumu veya barındığı yurdun dışında, münferiden veya topluca her ne şekilde olur ise olsun anarşi ve terör olaylarına karışan, öğrenim özgürlüğünü ihlal edici (Direniş, boykot, işgal yazı yazma, resim yapma, slogan atma vs.) davranışlarda bulunan bu fiillere eksik veya tam teşebbüste bulunan, üzerinde veya kendi kullanımına bırakılmış yerlerde ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, bıçaklar vs. tüm kesici, delici, yakıcı, boğucu, ezici, parçalayıcı, eza ve cefa verici olarak salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere, özel nitelikte yapılmış olan her türlü suç aletlerinden birini veya bir kaçını bulunduran öğrencilere."

DHA - Mehmet ÇINAR