'Direnen' öğrenciye burs yok

'Direnen' öğrenciye burs yok
'Direnen' öğrenciye burs yok
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, 2013-2014 öğretim yılında 'direniş, boykot, işgal, yazı yazma, resim yapma ve slogan atma' gibi davranışlarda bulunan öğrencilere burs verilmeyeceği açıkladı.

ANTALYA - Yüksek Öğrenim KYK Genel Müdürlüğü'nün (KYK) 2013-2014 öğretim yılı yurt içinde okuyan önlisans, lisans, özel yetenek, master ve doktora öğrencileri için burs ve öğrenim kredisi müracaat şartları yayımlandı.

Yüksek Öğrenim KYK Genel Müdürlüğü'nün internet sitesindeki duyuruda, yurt içinde yükseköğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız verilen para anlamındaki burs başvuru şartlarına göre, öğrenciye normal öğrenim süresince verilen öğrenim kredisinde ilginç maddeler yer alıyor.

Kurum, öğrenim kredisi verilmeyecek öğrenciler şu şekilde sıralanıyor:

- Öğrenim görmekte olduğu öğretim kurumlarında, eklentilerinde, kalmakta olduğu yurtta, öğretim kurumu veya barındığı yurdun dışında, münferiden veya topluca her ne şekilde olur ise olsun anarşi ve terör olaylarına karışan, öğrenim özgürlüğünü ihlal edici (Direniş, boykot, işgal, yazı yazma, resim yapma, slogan atma vs.) davranışlarda bulunan bu fiillere eksik veya tam teşebbüste bulunan;

-Üzerinde veya kendi kullanımına bırakılmış yerlerde ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, bıçaklar vs. tüm kesici, delici, yakıcı, boğucu, ezici, parçalayıcı, eza ve cefa verici olarak salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere, özel nitelikte yapılmış olan her türlü suç aletlerinden birini veya birkaçını bulunduran öğrenciler.

İlgili madde, yüksek öğretim öğrencilerine burs ve kredi verilmesine ilişkin yönetmeliğe 2002 yılının Aralık ayında dahil edilmişti. Ancak geçen KYK, geçen yılki burs ve kredi müracaatlarına, yönetmelikteki ilgili maddeyi tüm ayrıntıları ile koymak yerine, sadece "anarşi ve terör olaylarına karışanlar" ifadesi yer almıştı. ancak 2013-2014 burs ve kredi müracaatları için yapılan duyuruda, yönetmelikte bulunan madde tüm ayrıntısıyla, olduğu gibi konuldu. Yönetmelikte, öğrenim kredisi verilecek öğrencilerde aranan şartlar arasında yer alan ilgili madde şöyle;

" (Değişik 21.12.2002/24970 RG) Öğrenim görmekte olduğu öğretim kurumlarında(2) , eklentilerinde, kalmakta olduğu yurtta, öğretim kurumu veya barındığı yurdun dışında, münferiden veya topluca her ne şekilde olur ise olsun anarşi ve terör olaylarına karışan, öğrenim özgürlüğünü ihlal edici (Direniş, boykot, işgal yazı yazma, resim yapma, slogan atma vs.) davranışlarda bulunan bu fiillere eksik veya tam teşebbüste bulunan, üzerinde veya kendi kullanımına bırakılmış yerlerde ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, bıçaklar vs. tüm kesici, delici, yakıcı, boğucu, ezici, parçalayıcı, eza ve cefa verici olarak salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere, özel nitelikte yapılmış olan her türlü suç aletlerinden birini veya bir kaçını bulunduran öğrencilere."

DHA - Mehmet ÇINAR


  http://www.radikal.com.tr/114406311440635

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Faşizm nedir? - caminoreal

  Resim yaparsan ve slogan atarsan bursunu keserim, bana birisi faşizmin tanımını yapabilir mi?

  Aslında haberi biraz çarpıtmışsınız. - bebebiskuvi

  Öğrenim özgürlüğünü ihlal edici şekilde denilmiş. Eğer bunlardan dolayı burs kesilirse dava açılarak burs geri kazanılabilir.

  komıkk - mustafakaya

  gel gel demokrasıye gel gel gell yetıştırılecek nesıl nasıl oluyor görun gel gel adalete gell gell gell yandaş olmayanların halını görmeyee gel.ben gezıden yana olmadım ama bundanda yana degılım bu adaletsızlık

  sigara ve alkol geliyor - mbayer

  yakında sigara içen ve alkol kullanan öğrencilere de burs yasağı gelir ve tam olur ileri demokrasi

  Şizofreni - momentum

  Polis kalkanına dayanıp kitap okumak. Ritüel, pitoresk ve impresyonist. Tıpkı, eylemden sonra çevre temizliği yapmaları, çöp kaldırmaları gibi. Mesaj ve show anlamı abartılmış. Gerçek dünyaya uymuyor. Sol, yarattığı izlenimin peşinden kendi koşuyor, buna inanmayanlara karşı ise öfkeli. Ülkücülerin beyaz çoraplarına bakıyor, bilim ve sanat diyor, ikisini yanyana getiriyor; referansı o çorap. Sonra büyük bir güven ve memnuniyet içinde tekrar bir polis kalkanı arıyor, sırtını dayayıp kitap okumak için. Gözünüze girsin diyor. Bir duvar yazısındaki "Acayip demokratım, kodum mu oturturum" gibi.