Direnen Şişecam işçisi ne istiyor?

Direnen Şişecam işçisi ne istiyor?
Direnen Şişecam işçisi ne istiyor?

Fabrika kapanınca işsiz kalacak olan Şişecam işçileri fabrikanın çatısında eylem yaptı.

Topkapı Şişecam fabrikası Es-kişehir'e taşınıyor, işten çıkartılmak istenen 422 işçi 10 gündür direnişte. Tek talepleri: "Bizi de mevcut maaşlarımızla Eskişehir'e götürün." Topkapı'da 1969'dan beri açık Şişecam fabrikası 31 Aralık'ta kapatıldı. Fabrikaya yıllarını vermiş 422 sendikalı işçi, işten atıldıklarını evlerine yollanan kâğıtlardan öğrendi, yeni yıla işsiz girdi.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Topkapı Şişecam fabrikası Es-kişehir’e taşınıyor, işten çıkartılmak istenen 422 işçi 10 gündür direnişte. Tek talepleri: “Bizi de mevcut maaşlarımızla Eskişehir’e götürün.”
Topkapı’da 1969’dan beri açık Şişecam fabrikası 31 Aralık’ta kapatıldı. Fabrikaya yıllarını vermiş 422 sendikalı işçi, işten atıldıklarını evlerine yollanan kâğıtlardan öğrendi, yeni yıla işsiz girdi. Bugün direnişlerinin 10. günü. Fabrikanın dışındaki çadırda sabah akşam nöbet tutuyorlar, ateş yakarak, çay içerek ısınmaya çalışıyorlar. İşverenin günlerdir devam eden direniş ve görüşmeler sonucunda sunduğu teklif ise “Asgari maaşla çalışacaksanız gelin...”  

20 otobüs polis geldi  
Dün sabahın erken saatlerinde işçileri çıkartmak için 20 otobüs çevik kuvvet fabrikaya girdi. İşçilere destek olmak için gelen aileleri saatlerce içeriye alınmadı, işçiler de fabrikanın çatısına çıkarak direnişe devam etti. Polisler fabrikayı terk etti. İşçiler ailelerine kavuştu.
21 yıldır fabrikada çalışan Ali Doğan’ın hem annesi hem de kızı eylemde. Doğan, küçük kızını göstererek “Üç çocuk babasıyım, en küçüğü Anadolu Lisesi’nde okuyor” diyor. “Eskişehir’e taşınmak aileniz için zor olmayacak mı?” sorusuna “Eskişehir’e gitmekle ilgili bir derdimiz yok. Fazla bir şey talep etmiyoruz; çocuklarımın eğitimi için işimizin, aşımızın devamını istiyoruz sadece” diye cevap veriyor.
Doğan, uygulamada çifte standarda dikkat çekiyor: “İşveren beyaz yakalıları da makineleri de götürüyor ama bize gelince ‘Asgari ücretle gelirseniz gelin’ diyor.” Fabrikada 20-25 yıllık çalışanları için işverenin ‘asgari maaş’ teklifi gelirlerinin yarısını çöpe atmak anlamına geliyor...
17 yıldır fabrikada çalışan Fahri Çetinkaya da “Fabrika zarar etmiyor, aksine büyüdüğü için taşınıyor” diyor. Şişecam fabrikasının kapatılması, Zeytinburnu ilçesinin desantralizasyon planlarının bir parçası. 1994’te yapılan Nâzım İmar Planı ile bölge sanayiden çıkartılıp ticaret ve konuta dönüştürüldü.