'Direnirse kolu kırılır bu kadar basit'

'Direnirse kolu kırılır bu kadar basit'
'Direnirse kolu kırılır bu kadar basit'
ODTÜ'ye yapılacak yolu protesto eden göstericilerden Ezgi Özen'e polisin uyguladığı şiddetin görüntüleri ortaya çıktı.

Radikal.com.trODTÜ arazisinden geçmesi planlanan yola karşı geçtiğimiz hafta düzenlenen ve polisin sert müdahale ettiği eylemlerle ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde eylemler sırasında gözaltına alınan Ezgi Özen’e uygulanan polis şiddeti görülüyor. Görüntülerde Özen’in kolunu büken ve ne direniyorsun diyen polislere başka bir polisin “Direnirse kolu kırılır bu kadar basit” dediği bölüm dikkat çekiyor.“CİNSEL TACİZE UĞRADIM”

Olayların ardından Birgün gazetesinden Hüseyin Gümüş’e konuşan Özen gözaltına alındıktan sonra polisler tarafından cinsel tacize uğradığını da iddia etmişti. Ezgi Özen yaşadıklarını şöyle anlatmıştı: “Akrep ve TOMA’ların arkasında çevik kuvvet ekiplerinin olduğunu gördüğümde kitlenin arkasında kalmıştım. Çevik kuvvet ekipleri üzerime doğru nişan alarak plastik mermi ve gaz bombası attıkları için ilerleyemedim. Beni yakaladıklarında basın orada olduğu için aşırı şiddete maruz kalmadım. Fakat basından uzaklaşıp ‘gözaltı aracına götürüyoruz’ yalanıyla ekiplerin bekleme alanına götürüldüğümü fark ettiğimde biraz sonra neyle karşılaşacağımı anlatmak ister gibi polislerden biri elini bluzumun içine sokup sutyenimi çıkarmaya çalıştı. Müdahale etmeye çalıştığımda ise bacaklarıma vurarak yol boyu sürüklediler. Şantiye önüne vardığımda orada yaklaşık 200 polisin olduğunu gördüm. Polislerden biri saçımdan sürükleyerek içlerine doğru itti. Yaklaşık yarım saat boyunca şiddet, taciz ve küfürlerine maruz kaldım. Her biri sıra eşliğinde vücuduma dokundu. Bağırdığımda ve direnmeye çalıştığımda dayak yedim. Öyle ki ‘bizim işimiz bu’ diye aralarında gülüştüler bile.”


  http://www.radikal.com.tr/1150491115049117

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Goruntuler ve iddialar - Ayse Sule

  Dunyanin neresine giderseniz gidin polis gozaltina alacagi kisiyi ellerini arkaya bukerek etkisiz hale getirir. Bu noktadan sonra direnc gostermenin el/kol kirilmasiyla sonuclanacagini polis de gozaltina alinan kisi de bilir. Yani, bu goruntulerde polisin soyledigi sozler, sadece ve sadece malumun acikca ifadesidir. Yoksa, 'direnirsen kolunu kirariz' diye tercume edilecek bir tehdit degil. Bu goruntulerde, dunyanin hicbir tarafinda bulamayacaginiz tek sey varsa o da "yurumuyorum lan!" diyip polise tekme atmaya calisan gostericiye, polisin "lutfen biraz sakin olur musun" diye karsilik vermesidir. Eminim butun bunlari siz de biliyorsunuz. Dahasi, bu gorutuleri tek basina polis siddeti olarak sunmanin hafif kacacaginin da fena halde farkindasiniz. Iste o yuzden, polislerin sozlerini cimbizlayip carpitmakla kalmamis, ustune bir de cinsel taciz soslu iddialar eklemissiniz. Ezgi Ozen'in suclamalari tabii ki ciddidir, incelenmelidir. Ama su haliyle sadece bir iddiadir. Hakikat olma ihtimali kadar iftira olma ihtimali de tasiyan bir iddia.

  Hem yak hem ağla - MahmutYahya

  Bunların ağlamalarıda beni şaşırtıyor.Sen orayı burayı yak polisi şehit etmeye çalış,polisin karşısında geçe haşa haşa haşa Allaha,kitaba,peygambere ,mukeddasada küfür et sonra kolum büküldü anne diye ağla.Uçurtmamı vurdular anne,fidanım solu anne diye ağla.Neden?Daha bir dünya içinmi?Yakarak,yıkarak kurulacaksa bu dünya kurulmasın.inşhAllah

  Geliyorum - ibretnüma

  Sevgili arkadaşımız "kahraman polis gören varsa beri gelsin" demiş. Gördüm beri de geliyorum. Hem de baya gördüm. Doğu'da hainlerle çatışan, devrimci karargah operasyonlarında şehit düşen, gezici isyancılara karşı kalkanlar üstünde yatan polis kahraman değil de; 3 saat memur gibi "direnen" sonra barlara düşen gezici isyancı istemezükçü takımı mı kahraman?

  YAZIKLAR OLSUN - eli

  insanlık ölmüş, bitmiş, bu nedir arkadaş. memleketin her yeri yalaka oldu, baştan aşağıya. bırakın artık bu oyunları, yürüyüş yapmak, slogan atmak ya da hakk aramanın karşılığı bu mu? elbet bir gün herkes yaptıklarının hesabını ödeyecek, tabii bu olayları yaratanlar, bunlar karşısında susanlar, memleketi soyup soğana çevirenler, makam için, üç günlük rahatlık için her şeye göz yumanlardan dolayı memleket bu halde, YAZIKLAR OLSUN.

  Amma da işkence ha.. - adiyez

  yolu kapat lastik yak, trafik ışıklarını sök, esnafı tartakla, rehdit et, sonra uyarıda bulunan polisi takma, ondan sonra seni oradan uzaklaştırmak için tüm dünyada polislerin uyguladığı en basit yöntem olan kolu arkadan bükme işlemine maruz kalınca... işin ucunu taaa faşistlikten toplu tecavüze kadar götüren yorumlar yaz. biraz youtube a girip polislerin insanlara müdahale şekillerine bakabilirsiniz. Dünyanın en özgür ve en gelişmiş ülkelerinde de yöntem aynıdır. Haa derseniz ki polis dağılın diye uyarı yapmadı o başka. Dün isveç te de (Yaşam standardında dünyada ilk 5 te bir ülke olur kendileri) merdiven boyama eylemi yaptılar. sonuç ne mi oldu? Belediye geldi gereğini yaptı ve tehdit etti. birdaha yaparlarsa polise ihbar edeceğiz. Oradaki polisin böyle bir ihbar sonucunda size en basit keseceği ceza (polis giderleri dahil) 3-5 bin eurodan az değildir ve sizden zorla alırlar. Bu nedenle ülkenizi boşuna karalamaya kalkmayın. Sizin gibi yağmacı eylemcilere avrupanın pek çok ülkesinde direk kafadan ateş ederler. Bknz. fransa almanya

  sıra susanda - derzi

  o kolu geriden öne doğru kıvrılan kürt çocuğuna burun kıvırdığınız gün yukarıdaki görüntülerin olacağı belliydi..şimdi anladınız mı şırnakta hakkaride ne destanlar yazılıyor

  artık çığırından çıktı - hasanyılmaz

  bu seçimlerde kesin oy vermek lazım