Direniş alanında Miraç Kandili hazırlıkları

Direniş alanında Miraç Kandili hazırlıkları
Direniş alanında Miraç Kandili hazırlıkları
Taksim Gezi Parkı'ndaki inşaat çalışmalarına karşı protestolarla başlayan gösteriler 9. güne girerken, bu geceki Miraç Kandili için de direnişin merkezi haline gelen Gezi Parkı'nda bir hazırlık var.

Radikal.com.tr - Taksim Gezi Parkı’ndaki ağaçlık alanın, buraya tarihi Topçu Kışlası ve alışveriş merkezi inşa edilmesi için kaldırılmasına yönelik inşaat çalışmalarına karşı direnişle başlayan gösteriler 9. güne girerken, bu geceki Miraç Kandili için de direnişin merkezi haline gelen Gezi Parkı’nda bir hazırlık var.

Dün sosyal medya üzerinde paylaşılan bazı mesajların Gezi Parkı eylemlerine göndermede bulunarak Miraç Kandili’ni hatırlatması üzerine; hem olası provokasyonları önlemek, hem de park alanında 9 gündür mücadele eden her kesim ve inançtan insanın ortaklığını vurgulamak için uyarılar ve Miraç Kandili’ne yönelik hazırlıklar yapılıyor.

“Mülk Allahındır” sloganlarıyla ilk günden itibaren eylemlere ve Gezi Park’taki nöbet bekleyişine katılan ‘Anti Kapitalist Müslümanlar’ da Miraç Kandili için inananları direniş alanına çağırdı.

Dün gece Gezi Park’ta toplanarak eğlenceler düzenleyen kalabalıktaki ‘fısıltı gazetesi’yle yaygın olarak dolaşan, “Yarın Miraç Kandili, daha dikkatli oluyoruz; miting alanında içki içmiyoruz” uyarıları, el ilanları ve ağaçlara yapıştırılan bazı duyurularla da desteklendi.

Yazar İhsan Eliaçık da Twitter hesabı üzerinden, Miraç Kandili nedeniyle alanda Yasin suresi okuyup dua edeceklerini duyurdu.

İhsan Eliaçık’ın bazı tweetleri şöyle:

“Alanda polis yok, hükümet yok, böyle olunca huzur var... Herkes coşkulu, saygılı, bedava aş, ekmek, su... Türkiye böyle bir şey görmedi.”

“Cuma günü Taksim'de Cuma namazı da kılabiliriz. Taksim Platformu’nun kararına göre hareket edeceğiz. Miraç kandilini de onlar söyledi.”

“Taksim+Gezi parkı+Civarlar ucsuz bucaksız bir kalabalık vardı. Kaç kişi eder bu alan feleğim şaştı.”

“Çarşı gurubu da Taksimdeki Miraç programına gelecek, neler üretecekler merak ediyorum.”   http://www.radikal.com.tr/113634611363464

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yandas habercilik... - winzer64

  birakinda insanlar kandilini uygun yerlerde ibadet ederek gecirsinler, en sonunda kandilide isin icine soktunuz ya... radikal yandas haberci oldugunu her gecen gün daha iyi ortaya koymakta, bravo...

  DİRENİŞ ALANINDA MİRAÇ KANDİLİ HAZIRLIKLARI. - m.rozbilen

  Gezi parkının direnişçi gençleri.Ne güzel yaratmış sizi yaradan.Miraç kandilinizi yürekten kutluyor,iyiliklere vesile olmasını diliyorum.Aranızda olamamakla beraber gönlümüz sizinle.Hepinizi saygı ile selamlıyorum.Örnek davranışlarınızla kimilerine ders veriyorsunuz.Binlerce tebrikler.

  Direnişçi Kardeşlerimin Miraç Kandili Mübarek Olsun - halukaka

  Gösteri alanlarında, dindar arkadaşlarımızın dini hassasiyetlerine ters düşebilecek davranışlara girilmemesi (örneğin alkol alınmaması), DİRENİŞE OLAN KATILIMI BALTALAMAMAK ADINA önemlidir. Hak ve özgürlüklerimizi tesis etmek ve uzun vadede (hem dindarlar hem dindar olmayanlar açısından) daha özgür bir ülkede yaşamımızı sürdürebilmek adına, lütfen bu akşam açıkta alkol kullanımından kaçınınız. AKP hükümetine, tavrımızın dine karşı değil, AKP'nin hoyrat politikalarına karşı olduğunu bir kez daha ispatlayalım. Şiddet ve Vandalizme Başvurmaksızın, Diren Türkiye!

  Makarnacılar. - ganjml

  Bakalım bu sefer ne iftira atacaksınız,bu kozunuz da gitti elden.