Direniş Taksim Dayanışması çadırında sürecek

Direniş Taksim Dayanışması çadırında sürecek
Direniş Taksim Dayanışması çadırında sürecek
Taksim Dayanışması sabah saatlerine kadar süren toplantı ve forumlar sonucunda aldığı kararı açıkladı. Karara göre direnişin Dayanışma'nın çadırında devam etmesi bekleniyor.

Radikal.com.tr - Taksim Dayanışması sabah saatlerine kadar süren toplantı ve forumlar sonucunda kararını açıkladı. 

Gezi Parkı'ndaki direnişin Taksim Dayanışması'nın çadırında süreceği belirtiliyor. Taksim Dayanışma tarafından Gezi Park içindeki sahneden yapılan duyuruya göre, bazı siyasi partiler ve kitle örgütleri ise kendi istekleri doğrultusunda park içindeki çadırlarını kaldırmaya karar verdi. Bu arada park çevresindeki bazı flama ve pankartların indirilmeye başlandığı belirtiliyor.

Taksim Dayanışması'nın yaptığı toplantı sonrası aldığı ve yazılı olarak açıkladığı "devam" kararı, Gezi Parkı'nda okundu. Okunan yazılı kararın ardından, "Taksim Dayanışması toplantısında, bazi kurumlar ve partiler ortak bir Taksim Dayanışma çadırı altında buluşmaya karar verdik" denildi. Açıklamaya Gezi Parkı'ndaki eylemciler de alkış ve sloganlarla destek verdi.


Taksim Dayanışması'nın bu sabah saatlerinde yaptığı açıklama ise şöyleydi:

HER YER TAKSİM HER YER DİRENİŞ 

Taksim Gezi Parkı'nda ağaç katliamını durdurmak için başlayan direnişimiz, Gezi Parkı sınırlarını aşarak İstanbul halkının ve ardından Türkiye ’nin dört bir yanından yurttaşların on bir yıllık AKP iktidarına karşı birikmiş olan öfkesi ile buluştu. Yüz binlerce insan sokaklarda direnişlerinin 18’inci gününü tamamladılar.

Bu memleket topraklarının tanık olduğu en büyük hak arama mücadelelerinden biri olarak tarih sahnesinde yer alan bu direniş daha ilk günden başlayarak yoğun polis şiddetinin hedefi oldu. Yaşam hakkı dahil tüm insan haklarının ayaklar altına alındığı bir süreç içindeyiz. Ancak bu zulüm; kalabalıkları dağıtacağı yerde büyüttü, birbirlerini mücadele içinde tanıyan insanların dayanışmasını güçlendirdi, bütün canlıları boğan gaz bombalarının altında her türlü şiddete karşı sokakları doldurdu, direnişi birleştirdi ve bir halk hareketine dönüştürdü.

Direnişin başlangıcından beri ortaya konulan son derece açık ve haklı talepleri hükümet öncelikle görmezden gelme tavrı aldı. Ardından direnişi bölme, provoke etme ve meşruiyetini zedeleme çabaları içerisinde oldu. Yerel ve uluslararası kamuoyu önünde iktidar meşruiyetini yitirerek amacına ulaşamadı. Haklı direnişimizin baskısıyla taleplerini muhatap alma ve tartışma noktasına geldi. Ancak bu daha başlangıç ve mücadele devam ediyor.

Bu direniş sırasında polis şiddetinin bir neticesi olarak 18 gün içerisinde 4 yurttaşımız; Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert ve Mustafa Sarı hayatını kaybetti. Pek çok yurttaşımız görme, işitme ve uzuv kaybına neden olacak şekilde yaralandı. Öldürülen arkadaşlarımızın acısını yüreklerimizde hissediyor ve en temel demokratik haklarını kullanırken öldürüldüklerini hatırlatıyoruz. Henüz bu ölümlerin sorumluları hakkında ciddi bir işlem başlatılmamış olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz, bu şiddetin sorumlularının yargı önünde hesap vermesinin takipçisi olacağız. Ayrıca polisin keyfi gözaltı politikası nedeniyle birçok kişi halen gözaltında tutulmaktadır. Taksim Gezi Parkı direnişçileri ve Taksim Dayanışması olarak ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan ve tutuklanan yurttaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Bu süre içerisinde üzerimizde yürütülen şiddet politikalarına rağmen farklı eğilimlerin zenginliği ile bir araya gelebildiğimizi, tartışabildiğimizi, ortaklıklar yaratabildiğimizi ve birlikte mücadele edebildiğimizi gördük. Zayıflık olarak kabul edilen çoğulcu demokrasi, çoğunlukçuluğun karşısında bir direniş odağı oluşturmamızı sağladı. İktidarın üzerinden yükseldiği rant ve ekolojik tahribat politikaları karşısında yüz binlerce insan Gezi Parkı'nda ağaçları savunarak kendi hayatlarını ve özgürlüklerini savundular. Gezi direnişi bir özgürlük alanı olarak polis şiddetine karşı barışçıl tutumunu korumayı bildi.

Taksim Gezi Parkı direnişçileri ve Taksim Dayanışması olarak bu süreç boyunca öğrendiğimiz en önemli şey mücadelenin zaman ve mekânla sınırlandırılamayacağı ve bundan sonra da hayatın, kentin ve ülkenin her metrekaresinde ve her anında devam edeceğidir.

Direnişimizin 18. gününde 15 Haziran Cumartesi günü içindeki tüm canlılar ile beraber parkımız ve kentimiz, ağaçlarımız, yaşam alanlarımız, özel yaşamımız, özgürlüklerimiz ve geleceğimiz için Taksim Dayanışması olarak nöbete devam ediyoruz. Taleplerimizin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bu direniş, Taksim Dayanışması'nın kolektif iradesinin yansıması ve bütünlüklü bir mücadelenin ortak bayrağı olacaktır. Bugünden itibaren tüm yurda ve hatta dünyaya yayılan mücadelemizden gelen dinamizmle ve gücümüzle ülkemizde yaşanan her türlü haksızlığa ve mağduriyete karşı direnişi devam ettireceğiz. Şu anda 18 gün öncesine oranla çok daha güçlü, örgütlü ve umutluyuz.

BU DAHA BAŞLANGIÇ, MÜCADELEYE DEVAM!


  http://www.radikal.com.tr/1137698113769844

  YORUMLAR
  (44 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Merak ediyorum! - gerçeklik

  Meşruluğunu genel temelli halktan almayan eylem ve söylemlerin taşıyıcı kesimleri, kısmen ve dış desteğin de etkisiyle bir hayal görebilirler. Masumane, kendi değerlerine aykırılık his ettikleri oluşuma bir isyan sergileyen küçük gruplar daha büyük bir planın parçası olarak kullanıldıklarının farkına bile varamazlar. Masumluğunuz ve doğrularınız küçük ve kapalı bir olgu olunca,her türlü böyle olguları akıllıca kullanan daha bir üst yapılı plan ve hedef sahiplerinin ağından kurtulamaya biliyorsunuz. Bu küçük sivil isyan girişiminin sonucu olarak,şuan ki karşı durdukları sayın başbakanı daha bir güçlendirdiklerini ve bunun da aslında torunlarının geleceği için farkında bile olmadan daha hayırlı kıldığını görmeleri acaba bu insanları hangi düşünceye sevk ederdi? yakın zamanda kaybettikleri için üzülmelerine mi yoksa uzak gelecekleri için sevinmelerine mi...?

  Herhalde değil - Buffalo Bill

  Eylemin 3. gününden beri amaç park veya ağaçlar değil. Bunu "Amaçları ağaç mağaç değil" diyen tipler yeni mi anladı? Amaç, parkta oturma eylemi yapan insanları gazla dayakla bastıran polise ve zorba hükümete isyan etmek. "Oraya 1 milyon kişi toplarım" diyen başbakana isyan etmek. Ölenler için, gözlerini kaybedenler için bir açıklama yaptırmak, özür diletmek. Bunu hala anlamayanlar gidip penguen belgeseli izlesinler!

  Gezi Parki-2 - urolog

  Ben de Sn. Basbakan gibi elestiriden hoslanmayan biriyim :)) 1-Gezi Parki Direnisi 3-4 agacin sökülmesi ile basladi ama asil amacin, AKP`ye akliniza eseni yapamayacaksiniz, mesajinin verilmek oldugunu herkes biliyor. Agac direnisi olsaydi sn. Basbakanin dedigi gibi KOC Üniversitesi yapildiginda, Zekeriyaköy, Beykozkonaklari yapildiginda, Camlica Tepeleri isgal edildiginde(30 sene önce SIT Alani idi) nerdeydiniz? 2-Bu eylemle hükümetin istifa etmeyecegini herkes biliyor. Niye etsin? % 50`nin üzerinde oy alarak gelmisler.Gücünüz yetiyorsa gelecek secimlerde daha fazla oy alin ve iktidara gelin. 3-Simdiye kadar AKP`nin demokratik olmayan eylemlerine karsi tepki gösterip sokaga ciksaydiniz, basin görevini yapsaydi, medya patronlari ihale pesinde kosmasaydi AKP bu kadar cüretkar olmayacakti. 4-Kürtlerin ve Ermenilerin ve Cerkeslerin ve Lazlarin ve Ezidilerin ve bilumum halklarin haklarini savunsaydiniz, Roboski konusunda sokaga dökülseydiniz AKP bu kadar cüretkar olmayacakti. 5-Dersim`de barajlar kuruluyor. Sesiniz cikmadi. Neden? 6-Gezi Eylemi haklidir ve amacina ulasmisdir. Hükümet geri adim atti. Güvenirsiniz güvenmezsiniz. Bu ayri konu. Eger sözünde durmazsa yine eylem yaparsiniz. 7-Diyelim hükümet sözünde durdu. Itiraziniz ne? Erdogan illa istifa etsin diye bir talebiniz olabilr mi?

  Son durum - esiroglu

  Görüntüyü çözmek çok basit. CHP ve ne kadar sol grup varsa meydanda. CHP nin peşine takılan bir solun nasıl bir sol olduğu ise anlayana malum. Şimdi bu arkadaşlar flamalarınıda kaldırıp bize organize olmadan oraya doluşan halk olduklarını yedirme operasyonuna devam edecekler. Organizasyon olmadan ortaya çıkan halk grupları spesifik bir olaydaki infiale duyulan tepkilerle ortaya çıkar ve kısa sürede polis baskısıyla dağılırlar. Başları yoktur, tek başlarına veya ufak gruplar halinde uzun süreli direniş ortaya koyamazlar. Zaten kızgınlıklarıda bağırıp çağırıp ortalığı dağıtınca hızlıca söner. Taksimdeki olay tamamen organizedir. Yeni ortaya çıkan bilgilerle olaylar öncesi hazırlık yapıldığı anlaşılmaktadır. Lojistik, doktorların önceden hazırlanmış olması, belli çevrelerin anında saf durması vd. Beklenen Reyhanlı hadiselerinden sonra bu tür bir girişimdi fakat ne sebepleyse olmadı. Taksim olayı daha masum, sömürülmeye daha müsaitti. Beklenen operasyon burda patlak verdi.Operasyon diyorum çünki iş dünyası, bir takım basının kendinin içinde olmadığı, yönlendiremiyeceği bir şeyde bu kadar işin içine girmesi beklenemez. Yani kimse risk alıp devrim devrim diye bulanık suya ayağını sokmaz. Devrim sedaları yankılandı, ortam sahada yoklandı ama pskilojik harp tutmadı ve anlaşılan o ki işi devam ettirmeye organizatörlerin gözü kesmedi. Tekrar cici çocuklar göz boyaması için çabalar devam ettirilecek. Son iki gündür gezi operasyonunun arkasındaki gücün geri çekildiği ve halk içinden gelen desteklerinin eridiği anlaşılıyor. Muhtemelen taktik değiştirecekler, ya da bir süre sessiz kalıp bir başka "baharı" denemek için tekra sahneye gelecekler.

  Gezi Parki - urolog

  Gezi Parki hareketi amacina ulasmistir. Mesajini vermistir ve bu mesaj alinmistir. AKP her yaptiginin itirazsiz kabul edilmiyecegini görmüstür. Polisin gaddar saldirisi nasil haksiz ise bazi gruplarin bankalara, esnafa, kamu malina zarar vermeleri de o derecede haksizdir. Bu direnisi daha fazla sürdürmek olan destegi de azaltacaktir. Direnis belki bir cadirda sembolik olarak sürdürülebilir. Hele hele tüm Türkiye`ye yaymak düsüncesi tamamen akla ziyan bir düsüncedir. Hangi gerekceyle tüm Türkiye`ye yayacaksiniz? Gezi`nin miladi dolmustur. Devam ettirmek AKP`nin ekmegine yag sürer.

  ülke bir parktan parktakiler tarafından yönetilecekse - buveyti

  biz de bilelim de ona göre bir park ele geçirip ordan ülkeye dayatmalarda bulunalım; şu kalsın şu kalksın şu gitsin şu yatsın yoksa yakarım diye bir yol tutturalım gitsin. metod bu yönetim şeklimiz bu ise hemen meclis kapansın boş yere o kadar kişiye bunca maaş ve kıyak emeklilik sağlamaktan kurtulalım. partiler kapansın hemen parkeleri giyip bir parka doluşalım ülkeyi oradan biz yönetelim. zaten halk biziz diğerleri yok hükmündedir.

  çoğunluğu dışlayıp onlarla aranıza sağlam bir duvar ördünüz - buveyti

  bu duvarın içindekilere acaba siz gerçekten ne kadar saygı ve tolerans gösteriyorsunuz. sizin dışınızdakileri ve haklarını yok mu sayıyorsunuz. o zaman hani onları da gözettiğinize dair kararlarınız nerede?