Direnişçilerden başörtülü kadınlara tacize tepki

Direnişçilerden başörtülü kadınlara tacize tepki
Direnişçilerden başörtülü kadınlara tacize tepki
Gezi Parkı eylemcilerinden bir grup kadın, başörtülü bazı kadınlara saldırıya tepki için Dolmabahçe'den Gezi Parkı'na yürüdü.

İstanbul 'da bazı semtlerde başörtülü kadınlara yönelik saldırı, Gezi Parkı eylemini gerçekleştiren kadınların tepkisini çekti.

Dolmabahçe'de toplanan 50 kadın "Örtülü- örtüsüz kadına tacize hayır" demek için protesto yürüyüşü yaptı. Grup üyeleri yürüyüş öncesi vatandaşlara "Biz Müslüman kadınlar, Gezi direnişi başladığından beri, direnişin içinde yer alanlar olarak İstanbul'un çeşitli semtlerinde başörtülü kadınların birtakım saldırılara maruz kaldığını biliyoruz. Gezi Parkı'nda hiçbir taciz vakası duyulmamışken, başka semtlerde gerçekleştirilen bu saldırılar bizi endişelendiriyor" yazılı çağrı metni dağıttı.

"Taksim bizim, Çarşı bizim, Cadde bizim" yazılı pankart taşıyan kadınlar, slogan atarak Taksim Gezi Parkı'na doğru yürüyüşe geçti. Aralarında başörtülü kadınların da bulunduğu grup, parka ulaştığında büyük alkışlarla karşılandı.

Gezi Parkı'nın içinde yürüyerek konuşma platformuna gelen kadınlar adına yapılan açıklamada "Bizler Taksim direnişinde yer alan, yer almaya da devam edecek olan Müslüman kadınlarız. Kadınlara yönelik taciz ve şiddet istemiyoruz. İnanç ve giyimleri nedeniyle kadınlara yönelik sloganlar istemiyoruz. Küfürlü propaganda ve duvar yazıları istemiyoruz. Polis şiddeti istemiyoruz. Müslüman kadınlar olarak Gezi Parkı'ndayız. Taksim hepimizin, cadde hepimizin, Gezi hepimizin" denildi.

DHA - Murat DELİKLİTAŞ


  http://www.radikal.com.tr/113675311367537

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  size burdan ekmek çıkmaz - sabahattinali

  halkın doğal demokratik tepkisini kendi ideolojileri doğrultusunda organize etme çabaları beyhude bir çaba eski devlet yanlıları taksimden size ekmek çıkmaz siz yolunuza biz yolumuza. türbanlı kadınlarımıza yönelik her türlü tacizi nefretle kınıyorum..

  Mağduruz - brotherlouie

  1950 yılından yaşadığımız şu günlere dek hep mağdursunuz. Acaba bir Ateist veya bir haham veya bir eşcinsel devlet dairelerinde göğsünü gere gere çalışsa bu sizi mutlu eder miydi sevgili özgürlük savaşçıları? Örneğin Turan Dursun, Gonca Kuriş gibi değerlerimizin katillerinin elini kolunu sallayarak aramızda dolaşması sizi rahatsız ediyor mu?

  En azından analarımız başörtülü. - Su Cemre Sim

  Böşrtülü kadınları birileri yıldırmak istiyor olabilir.her nasıl olursa olsun,insana taciz sapıkçadır.

  DEMOKRASİ AYRICA BİR KÜLTÜR - m.rozbilen

  Örtülü hanım kardeşlerimize taciz saldırılarını lanetle kınıyorum.Hala bu ucubelikten kutulamayanlar var.Mücadele ettiğin insan hakkına sığar mı?

  Ideoloji - iekanat

  Ne yazik ki ideoloji zekanin bir olcusu degil. Dar kafali insanlar hangi tarafta olurlarsa olsunlar aynilar.

  hadi bakalım - rosenrot

  o zaman devlet dairelerinde baş örtüsüyle çalışmak isteyen kadınların özgürlüklerine de direnişçi kardeşlerimizden destek bekleriz.

  Yaaaa anladınız mı şimdi?? - lastruth

  Ana kitle halkın bu eylemlere neden destek vermeyeceğini anladınız mı şimdi??Patrona halil tarzı bir isyana halk destek vermez çünkü isyancıları uzaktan bile tanır.