Direnişçilerin portresi: Gencim, özgürlükçüyüm, Başbakan'a kızgınım!

Direnişçilerin portresi: Gencim, özgürlükçüyüm, Başbakan'a kızgınım!
Direnişçilerin portresi: Gencim, özgürlükçüyüm, Başbakan'a kızgınım!
Geçtiğimiz cuma gününden beri devam eden ve pek çok kişi tarafından Cumhuriyet tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olarak nitelendirilen halk ayaklanmasıyla ilgili gerçekleştirilen ilk araştırmanın özet sonuçları açıklandı.

İSTANBUL - İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin, 20 saatte 3 bin eylemciye sorduğu sorulardan şu sonuçlar çıktı: Direnişçilerin yüzde 70'i Başbakan'ın iddia ettiği gibi kendisini herhangi bir siyasi partiye yakın hissetmiyor. Yapılan anketten çıkan bir diğer sonuç da Gezi Parkı eylemlerine neden olan asıl konu Başbakan Erdoğan 'ın otoriter tavrı... Direnişçiler kendilerini daha çok "Özgürlükçü" olarak tanımlıyor. Anketten çıkan sonuçlardan bir diğeri de direnişçilerin proetestoların sonunda beklediği en önemli şey "Özgürlüklere saygı."

Geçtiğimiz cuma gününden beri devam eden ve pek çok kişi tarafından Cumhuriyet tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olarak nitelendirilen halk ayaklanmasıyla ilgili gerçekleştirilen ilk araştırmanın özet sonuçları açıklandı. Habervesaire.com'un haberine göre, İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim elemanları Esra Ercan Bilgiç ve Zehra Kafkaslı tarafından hazırlanan ve online ortamda toplam 20 saatte üç bin direnişçi tarafından yanıtlanan anketin sonuçları, ayaklanan kitlenin kimliği ve talepleri konusunda net ipuçları veriyor.

GENÇLER VE PARTİLİ DEĞİLLER

Yayınlanan ilk sonuçlara göre, sokağa çıkan insanlar Başbakan Tayyip Erdoğan 'ın dediği gibi belirli bir siyasi parti mensubu veya yandaşı değil. Direnişçilerin yüzde 39.6’sı 19-25; yüzde 24’ü 26-30 yaşları arasında ve yüzde 75.8’i eylemlere sokağa çıkarak katıldı. Yüzde 53.7’si daha önce hiç bir kitlesel eyleme katılmayan direnişçilerin yüzde 70’i kendini hiç bir siyasi partiye yakın hissetmiyor. Yüzde 14.7’si bu konuda kararsızken yalnızca yüzde 15.3’ü ise kendini bir siyasi partiye yakın buluyor.

SOKAĞA ÇIKMA NEDENİ BAŞBAKAN'IN OTORİTER TAVRI

Hangi gerekçelerin protestolara destek vermelerinde ne derecede etkili olduğu katılımcılara soruldu. Katılımcılardan her bir gerekçe için "kesinlikle katılıyorum", "katılıyorum", "kararsızım" ve "katılmıyorum" seçeneklerinden birini işaretlemeleri istendi.

Buna göre, protestolara destek vermelerinde Başbakan'ın otoriter tavrının etkili olduğuna kesinlikle katılanlar yüzde 92.4'le birinci sırada.

Polisin protestoculara uyguladığı orantısız gücün etkili olduğuna kesinlikle katılanlar yüzde 91.3,
Demokratik hakların ihlal edilmesinin etkili olduğuna kesinlikle katılanlar yüzde 91.1,
Medyanın suskunluğunun etkili olduğuna kesinlikle katılanlar yüzde 84.2 Ağaçların kesilmesinin etkili olduğuna kesinlikle katılanlar yüzde 56.2.

Bağlı bulunduğu siyasi hareketin yönlendirmesiyle eylemlere katıldığını söyleyenlerin oranı ise yalnızca yüzde 7.7 düzeyinde.

Ankette, hangi nitelendirmelerin kendilerini tanımlarken ne derecede geçerli olduğu katılımcılara soruldu. Katılımcılardan her bir nitelendirme için "kesinlikle katılıyorum", "katılıyorum", "kararsızım" ve "katılmıyorum" seçeneklerinden birini işaretlemeleri istendi.

Buna göre protestolara katılanlar en çok “Özgürlükçü” nitelemesinin kendilerini tanımlarken geçerli olduğunu düşünüyor.

- "Özgürlükçüyüm" seçeneğine kesinlikle katılıyorum diyenler yüzde 81.2.

- Bunu yüzde 64.5 oranındaki kesinlikle katılıyorum cevabıyla "Laikim" seçeneği takip ediyor.

- "Apolitiğim" seçeneğine katılmıyorum diyenlerin oranı yüzde 54.5.

- Protestolara destek verenler arasında, kendilerini tanımlarken “ Ak Parti seçmeniyim” nitelemesine katılmıyorum diyenler yüzde 92.1 oranında.

- "Muhafazakarım" seçeneğine katılmıyorum diyenlerin oranı ise yüzde 75.0.

ÖZGÜRLÜKLERE SAYGI İSTİYORLAR

Protestoların sonucunda ne olmasını istedikleri katılımcılara soruldu. Katılımcılardan her bir öneri için "kesinlikle katılıyorum", "katılıyorum", "kararsızım" ve "katılmıyorum" seçeneklerinden birini işaretlemeleri istendi. Direnişçilerin "kesinlikle katıldığı" cevapların oranı şöyle:

- "Polis şiddeti dursun” yüzde 96.7,

- “Bundan sonra özgürlüklere saygı gösterilsin” yüzde 96.1,

- “Yeni bir siyasi parti kurulsun” yüzde 37.

- Sonuçlara göre “Askeri müdahale” olmasını isteyenlerin oranı ise çok düşük. Bu fikre kesinlikle katılanlar yüzde 6.6, katılanlar ise yüzde 2.3. Darbeye karşı olanlar ise yüzde 79.5'la ezici çoğunluğu oluşturuyor.


  http://www.radikal.com.tr/113633111363316

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Diğer nitelemelerin hepsi bir yana... Yüzde 64.5 oranındaki kesinlikle "laikim" seçeneği bütün olayı açıklıyor: Garp cephesinde yeni bir şey yok. Türkiye'deki siyasi ayrımlar, ta, Türk sağcılığının ve solculuğunun prototipleri olan Tevfik Fikret, Abdullah Cevdet, Mehmet Akif ve Yahya Kemal'lerden beri şu kökten temeller üzerinde oluşur: din, cinsel muhafazakarlık, Batı'ya bakış ve Osmanlı tarihsel kimliği. Gerisi faso fiso. Böylece tartışmalar, daha olması gereken temeller üzerine dönüyor. Eski sağcılık-solculuk, liberalizm-kollektivizm, gelenekçilik-yenilikçilik gibi kategoriler hızla anlamsızlaşıyor. Yeni nesil solcu gençler CHP'li olmaya ar ettikleri için kendilerini solcu olarak tanımlamasalar da, solculuğun bu topraklarda (ve Ortadoğu'da) CHP'lilik, ulusalcılık, devletçilik, kolektivizm hatta sosyalizm vesaireler olmadığını; yeni yaşam tarzları, batılılık, laiklik, ateizm ve cinsel liberallik olduğunu bilmiyorlar. Yeni solcular, dinsel referanslarından arındırılmış, Avrupalı yönleri aydınlığa kavuşturulmuş bir Osmanlı kimliğini bile sahiplenmeye hazırlar. Sağcılar da sağcılığın anti-komünist, milliyetçi, siyaseten muhafazakar, gelenekçi vesair anlamlarını bırakmak üzereler. Yeni çatışma din algısı üzerinden olacak. Ama dediğim gibi, bu ayrım kıstasının kendisi yeni bir şey değil. O zaten hep vardı. Sadece, sağcılık ve solculuğun paravan kavramları arkasına gizlendi. Şimdi kendini açığa çıkartıyor. Eski merkez sağ neden yerini AKP ve MHP'ye bırakarak tarihe karıştı; neden solcular eskisi gibi kolektivizmi değil de sekülerlik ve ateizmi ön plana çıkararak argüman oluşturuyorlar?

  Buradan siyasi hareket cikmaz - abrapan

  F-tipi polis direnisin ilk gununden beri orantisiz gucu kullanarak hic yoktan bir topyekun halk direnisi baslatti. Mujdat Gezen'in dedigi gibi asla baska turlu biraraya gelemeyecek butun kesimleri polis siddeti yoluyla birlestirdi. Aslinda F-tipi polis buna benzer bir seyi ODTU gosterileri sirasinda da yapmaya calismis, hickimsenin anlam veremeyecegi bir siddete basvurmustu. ODTU de harekete gecirmeyi umduklari demografik yapiyla bugunku direnisin ana aktorleri benzer. Egitimli, bilgi kaynagi olarak ana akim medyaya bagimli olmayan, sosyal medya uzerinden orgutlenebilen, demokrat, genc, sehirli, orta ust gelir duzeyine sahip, laik muhalifler. Peki neden bu kesim onemli? Cunku ulkedeki yogun medya ve gozetlenme baskisini kirarak kendi arasinda direnis orgutleme yetenegine sahip tek egitimli kesim bu.

  TESEKKÜRLER RADIKAL! - rodi21

  Yurtdisinda uzun yillardir ikamet ediyorum. ülkedeki gelismelerden haberdear olmak için Türkiye medyasini iyi takip ediyorum. ama özellikle, RADIKAL, ÖZGÜR GÜNDEM, ÖZGÜR POLITIKA gazeteleri ülkemizde olup bitenleri gerçek bir gazetecilik ruhuyla dogru bagimsiz haber, ve olup biten toplumsal ve dünya olaylarini dogru sundugu için, ACLIK GREVLERINI, BARIS SÜRECINI, ROBOSKI'yi, REYHANLI'yi, GEZI PARKI'ni ve Toplumsal bütün olaylari basindan beri kesintisiz haberlerine tasidiklari için, Basta RADIKAL gazetesi olmak üzere, siz DEMOKRAT gazetelere bir okuyucunuz olarak; Tesekkürü bir borç biliyorum.

  Bırakın bu işleri. - ganjml

  Marjinal diye ötelemeye çalıştığınız grupların üyeleri bu ülkenin sorunlarına kafa patlatan ve direnişlerde bayrağı hep önde tutanlar olmuştur,herkes apolitiklik yarışına katılmış,hayır reddediyoruz bu salvoyu,Kapitalizm örgütlü olduğu ve küresel çapta saldırdığı için bu duruma geldik,öyleyse saldırıya aynı çapta cevap vermek ve karşı koymak için siyasi partiler ve gruplarda olmak gerekiyor,belirli bir politizasyon evrimi geçirmezse kitle ilk derbi maçında birbirine girer,o yüzden sosyalist gruplar gariban diye kimse ezmeye kalmasın,sahipsiz de değil onlar.

  AKP ve YANDAŞLARIN İÇLER ACISI DURUMU... - bander

  Yandaşın içler acısı durumu...beyinlerinde ne sosoyolojik gerçeğe, ne siyasi gerçeğe ait tek bir bilgi kırıntısı yok...tek bildikleri RTE yi aklamak için olabildiğince zırvalamak...bunun en uc durumunu Yıldız Teknik Ün. den bir doçent yaşattı bize...göya RTE nin %50 yi zor tutuyorum cümlesi yurt dışına söylenmiş cümleymiş...:))))))))))) ayakların baş olduğu bir toplum olduk vesselam:))

  YÖNETENLER KİBİRLENMEMELİ - çapulcu ve ayyaş

  Siyaset tarihimizden renkli bir siyasetçi olan Osman Bölükbaşı'nın (1913-2002) bir dizesini hatırlamak gerek: "Baş olanlar övünmesin; ne gelirse başa gelir. Baş toprağa yaslanır da; diz düşerse taşa gelir."