DİRENİŞİ EN RENKLİSİ: Yasak ne ayol

DİRENİŞİ EN RENKLİSİ:
Yasak ne ayol
DİRENİŞİ EN RENKLİSİ:
Yasak ne ayol
Türkiye'deki LGBT hareketinin en görkemli yürüyüşü, dün Taksim'de yaşandı. 30 bini aşkın kişi, 'Yasak ne ayol' sloganıyla gökkuşağını İstiklal Caddesi'ne indirdi. Yürüyüşe Gezi eylemleri ve Lice damga vurdu.
Haber: ŞAHİN ÇAKIROĞLU / Arşivi

11. Onur Yürüyüşü, anayasal eşitlik ve tanınma, cinsel yönelim hakkı ve homofobiye karşı olan binlerce insanı İstiklal Caddesi’nde dalgalanan gökkuşağı bayraklarının altında bir araya getirdi. Yürüyüşte Gezi Parkı olayları ve direniş teması hâkimdi.
Bir haftadır süren Eşcinsel Onur Haftası etkinliklerinin kapanışı niteliğinde olan Onur Yürüyüşü saat 17.00’de binlerce kişinin Taksim Meydanı’nın İstiklal girişinde toplanmasıyla başladı. Taksim’e vardığımızda çoktan gökkuşağı bayrakları açılmış, sloganlar atılmaya başlanmıştı. Taksim’in ana metro girişinde bekleyen çevik kuvvet ekipleri ve meydanı ikişer metre arayla çevreleyen güvenlik güçleri meydana girişe izin vermeyerek dikkat çekiyordu. ‘Eşcinsel belediye başkanı olacak inşallah’ 

17.15’te İstiklal Caddesi’ne doğru hareket etmeye başlayan LGBT bireyler, aktivistler ve eşcinsellerin eşit haklara kavuşması için verilen mücadeleye destek veren insanların sayısı 30 binin üzerindeydi.
‘Genel ahlaksızlık’, ‘Anayasada cinsiyet kimliği’, ‘Dönme-yiz’, ‘Anayasada cinsel yönelim’, ‘Lezbiyenler vardır’, ‘Velev ki ibneyim’, ‘Eşcinsel belediye başkanı inşallah olacak’, ‘Alışın her yerdeyiz’, ‘Susma haykır eşcinseller vardır’, ‘Nerdesin aşkım? Burdayım aşkım!’, ‘Batsın, batsın, ahlakınız batsın’, ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘Homofobik devlet, transfobik devlet’ gibi alışkın olduğumuz slogan ve pankartların yanı sıra, Gezi Parkı ve Lice Olaylarıyla ilgili olarak, ‘Her yer Taksim, her yer direniş’ , ‘Diren Lice Taksim seninle’ ve ‘Eşcinselleri ezen zihniyetle Ethem’i öldüren zihniyet aynıdır’ sloganları da tüm direniş süreci boyunca ön saflarda olan LGBT bireylerin aslında bu yürüyüşle her türlü konuda özgürlük talebinde olduklarını gösteriyordu.
CHP Milletvekili Şafak Pavey, ÖDP Başkanı Alper Taş ve oyuncu Ayta Sözeri kortejin önündeki isimlerdendi. Demirören AVM’nin önünden geçerken yuhalayan kalabalık cadde üzerindeki Starbucks’ın önünden geçerken de bir süre durup protesto etti.
Doğdukları andan itibaren hak mücadelesinde olan LGBT bireyler için Onur Yürüyüşü bir gösteriden daha çok tüm yaşadıklarına rağmen ironik bir şekilde hâlâ mutlu olabilen ve mizah duygularını son derece yüksekte tutan vatandaşların şenlik havasında kutladıkları bir şölen gibiydi.


  http://www.radikal.com.tr/113980211398023

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Eşcinseller ne yalnızdır, ne yanlış! - çapulcu

  Eşcinsellik tarih boyunca tüm toplumlarda görülen, karmaşık insan cinselliğinin vazgeçilmez bir parçası ve rengidir. Eşcinselliği hastalık ve sapkınlık olarak görenler unutmamalıdırlar ki bu sapkınlığa sahip olan nice gay, lezbiyen, biseksüel ve trans birey insanlık için çok önemli şeyler yapmış; bilimde, sanatta, edebiyatta insanın aklıyla, ruhuyla üreterek var olduğu her alanda sayısız eser bahşetmiştir insanlığa. Neredeyse tüm toplumların yok saydığı, hor gördüğü, dışladığı bir tercihte bulunmayı hiç kimse istemez. O yüzden eşcinsel olmanın bir tercih değil, bir eğilim olduğunu; heteroseksüel birey nasıl hiç bir seçimde bulunmadan karşı cins ile hayatında her anlamda doyum arıyorsa, eşcinsel bireyler için de durumun tamamıyla aynı olduğunu unutmamak gerekir. Nefret söylemleri üreterek insanların sokak ortasında öldürüldüğü anlayışa katkıda bulunmak hiç şüphesiz altından kalkılması mümkün olmayan bir yüktür. Bu ülkenin okumuş, yazmış, topluma faydası olan, vergisini veren bir eşcinseli olarak zaten yeterince gettolaşmış ve dışlanmış yaşam alanlarımızı bir günlüğüne de olsa sadece bir sokağa genişletebilmemizden, sesimizi duyurmamızdan rahatsız olanlara sesleniyorum. Alışın Burdayız Hiç Bir Yere Gitmiyoruz!

  ... - Selosl

  İnsanlar nasıl mutlularsa öyle yaşarlar, kimsenin karışmaya hakkı yok, sana bir zararı dokunursa da o kişiden şikayetçi olursun bu kadar basit. Boş edebiyat yapmayın.

  Ötekine Saygı. - ganjml

  Şimdi bu hükümet ve yancıları der ki hükümetimizi,daralan cari açığımızı,ikiz kulelerimizi falan kıskanıp cinsiyet değiştirmek,hem cinsine ilgi duymak suretiyle ortalığı karıştırarak biricik başbakanımızı ve hükümetimizi yıkmaya çalışıyorlar,derler mi derler korkarım vesselam:)