DirenKazova mağazası

DirenKazova mağazası
DirenKazova mağazası
Kazova Tekstil işçilerinin kazaklarını satacağı DirenKazova mağazası bugün sanatçıların modellik yapacağı defileyle Şişli'de açılıyor.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Kapanan Kazova Tekstil fabrikasında 8 sene çalışan ve bugün Şişli’de açacakları mağazayla ilgili büyük hayaller kurduğunu söyleyen Aynur Aydemir şöyle konuştu: “İleride burada tekstil anlamında her şeyi üretebileceğiz. Bugün dükkânı 11 işçi kuruyoruz ama diğer işçiler de biz ne maaş alırsak aynısını alacak ve her şey eşit bölünecek. Satışlar halk için, yani kaliteli ve ucuz olacak, ayrıca fabrikada ve satış mağazamızda ücretsiz dersler, sinema gösterimleri, atölyeler olacak.’’ Aydemir şu sıralar dükkânın açılış hazırlıklarının yanında Bask ve Küba genç takımının 15 Şubat’ta Havana’da oynayacağı dostluk maçında giyeceği formaları yetiştirmeye çalıştıklarını anlatıyor. 

Maaşsız işten atılmışlardı

Kazova işçileri geçen eylül ayında, yine bir cumartesi günü Bomonti’de patronlarının üzerlerine kapattığı tekstil fabrikalarından geriye kalan malzemelerle kazak üretmeye başlamışlardı. Kazova fabrikası kapandığında, 94 işçi tazminatları ve maaşları verilmeden işten çıkarılmıştı. Patronların kayıplara karışması üzerine 10 ay boyunca fabrika önüne çadır açtılar, ardından da patronsuz üretim hayaliyle fabrikayı işgal ettiler.
İşçilerden Aynur Aydemir, “4 aylık maaşlarımızı ve tazminatlarımızı alamadık ve Somuncu ailesini yaklaşık 80 işçi olarak mahkemeye verdik. Ne yazık ki süreç son derece yavaş ilerliyor’’ diyor. Patronların fabrikada iyi durumda hiçbir makine bırakmadığını anlatan işçiler, “Tekrardan üretime geçmek için 4-5 makine lazım, bir de 6 bin liradan fabrika ve dükkân kiramız var. Şimdilik yaptığımız satışlarla çeviriyoruz. Bugünden sonraki destek ayakta durmamız için çok önemli’’ diyor.
Karşı Sanat Çalışmaları, Feyyaz Yaman, Ezgi Bakçay ve Memed Erdener’in işbirliğiyle tasarlanmış aydınlık dükkân duvar resimleriyle dolu. Girişteki duvarda Rus sanatçı Rodchenko’nun bağıran kadını Gezi referanslı sloganlar atıyor. Dükkânın alt katında, Metin Yeğin’in duvarlarını horasan sıvasıyla kaplayıp çiçekler astığı bir bahçe var. Dükkânın iç tasarımına destek olan Ezgi Bakçay, “Kazova direnişi bize başka bir şekilde üretebileceğimizi düşünmeyi öğretti ve bu işin patronsuz da yapılabileceğini kanıtladı. Sanatçılar da kültür alanının emekçileri, onlar da özgürleşme mücadelesi veriyor kendi alanında. Herkesin kendi emeğine ve zamanına sahip olma isteği Kazova işçisi ve sanatçıyı bir araya getirdi, emek sömürüsüne karşı ortak bir siyasi duruşumuz var’’ diyor. 

‘Sadece işçiyiz’

İşçilerden Aynur Aydemir, “Sabah 8’de fabrikaya geliyorduk, 40 saat uyumadan çalıştığımız oluyordu. Buna rağmen patronu bize küfretti, silah çekti, tehdit etti. Şimdi bize ‘Hem işçi hem patron’ yakıştırması yapıyorlar. Ama biz işçiyiz, patronlara karşıyız’’ diye anlatıyor yaşadıklarını.

Defileli açılış bugün


DirenKazova satış mağazası ve kültür merkezi için buluşma bugün 15.30’da Şişli Camii önünde. Buradan Hanımefendi Sokak 4/A adresindeki mağazaya yürünecek. 16.00’da Halil Altındere’nin ‘2014 Direniş Koleksiyonu’nun sergileneceği defilede Defne Koryürek, Ece Temelkuran, Demet Yoruç, Tuba Ünsal, Met-Üst, Cansel, Pınar Yiğitoğulları, Zeyno Pekünlü yer alacak. Hakan Gürsoytrak, Nazım Dikbaş, Nalan Yırtmaç, Güneş Terkol, Zeycan Alkış, Gözde İlkin, Firdevs Kayhan gibi sanatçıların kazak ve aksesuvar tasarımları satılacak.