Dış basın: Karar AB yolunda önemli adım

Avrupa ve Amerikan basını, eski DEP'liler hakkında verilen tahliye kararının Türkiye'yi ABD'ye yaklaştırdığı yorumunu yaptı.

LONDRA/BERLİN - Avrupa ve Amerikan basını, eski DEP'liler hakkında verilen tahliye kararının Türkiye'yi ABD'ye yaklaştırdığı yorumunu yaptı.
The Daily Telegraph, The Guardian ve Berliner Zeitung gazeteleri, tahliyenin TRT'de ilk Kürtçe yayın ile Öcalan'ın davasının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde görülmeye başladığı güne denk geldiğine dikkati çekti. The Daily Telegraph, kararın 'Türkiye'nin aralık ayında gün almasını kesinleştirmeye yönelik olduğunu' kaydederken, The Guardian, haberi, "Nobel Barış Ödülü adayı Leyla Zana ve üç arkadaşı beklenmedik bir şekilde Türkiye'nin AB'ye üyelik çabasını desteklemek amacıyla serbest bırakıldı" diye duyurdu. Financial Times'ın haberinde ise, "Kürt eylemcilerin serbest bırakılması, Türkiye'yi AB ile üyelik müzakerelerin başlamasına bir adım daha yaklaştırdı" denildi.
'Belleklerde yer edecek bir gün'
'Türkiye AB'ye katılımı için Kürt Nobel adayını serbest bıraktı' başlığını kullanan The Independent ise, "AB'nin politik mahkûmlar olarak gördüğü bu kişilerin serbest bırakılması Türkiye'nin birliğe üyeliğine yardımcı olabilir" yorumunu yaptı. The Times da kararın Türkiye'yi AB'ye yaklaştırdığını yazdı. Amerikan New York Times gazetesi, 'Kürt kültür ve diline ilişkin haklar üzerindeki uzun ulusal çatışmanın sonunun başlangıcı' diye yazdı.
Alman Berliner Zeitung ise, 'Zana'nın, Kürtlerin siyasi ve sosyal eşitlik taleplerini simgeler hale geldiğini' kaydetti. Bu kararla Türkiye'nin AB'ye bir adım daha yaklaştığını belirten gazete, tahliyenin Kürtçe yayınla çakışmasını, "Kürtler için belleklerde yer edecek bir gün" diye değerlendirdi.
Fransız Le Monde gazetesi, tahliyeyi 'Kürt davasının sembolik şahsiyeti Zana ve arkadaşları bırakıldı' başlığıyla duyururken, Le Figaro, "Zana' nın davası, Türkiye'nin demokratikleşme sürecinde AB için sembolik hale gelmişti" dedi.