Dış basın: Türkiye'nin tehdidi işe yaradı, PKK'ya baskı artıyor

Türkiye'nin sınır ötesi operasyon hazırlıkları dış basında da değerlendirildi. Ortak yorum: ABD ve Irak tehdidi ciddiye alıp PKK'ya yüklenmeye başladı

İSTANBUL - Kuzey Irak sınırındaki gelişmeler  dün de dış basında geniş yer buldu.

ABD BASINI 

New York Times: Amerikalı yetkililer, alışılmadık bir eleştiriyle Kuzey Irak'taki Kürt liderleri, bölgede özgürce dolaşan ve burayı Türkiye'ye karşı pusular kurmak üzere güvenli sığınak olarak kullanan Kürt gerillaları bastırmadıkları için azarladı. Şimdiye dek Amerikalı yetkililer Türkleri Irak'ı işgal etmemeleri yönündeki uyarılara odaklanmıştı. Bu durum Dışişleri'nin Irak danışmanı David Satterfield'in Kürt liderlere suçlamalar yöneltmesiyle değişti.

Washington Post: Türklerin baskısıyla Irak Başbakanı Nuri Maliki, Kürt isyancıları bastırma sözü verdi. Türkiye'de halkın öfkesini dindirmek için Pazar günkü ölümcül pusu haberlerine yayın yasağı kondu. Fırat haber ajansı dahil Kürt yanlısı en az iki site çevrimdışı kaldı. Fırat, anlaşılamayan server problemleri yaşadıklarını kaydetti.

Los Angeles Times: Kürtler ortada kaldı. Türkiye'nin Irak'ı işgal tehdidi 1990'daki kötü yılları anımsatarak, Kürt yoğunluklu bölgede insanları sinirli ve tedirgin hale getirdi. Irak hükümeti ise Türk ordusunun Kuzey Irak'a girme tehdidini savuşturmak için Kürt asilerle başetme sözü verdi.

İNGİLİZ BASINI 

The Guardian: Irak PKK'yı bastırma sözü vererek Türk saldırısını önlemeye çalışıyor.

Independent: Irak hükümeti Kürt gerillaların faaliyetlerini durduracağını açıkladı. Ancak Bağdat'ın asileri Kürdistan dağlarındaki sığınaklardan atabilecek gücü olduğu şüpheli.

Telegraph: Kürt ayrılıkçılar Türkiye'yi sınır ötesi operasyona zorlayacak şekilde rehin aldıkları sekiz Türk askerinin video kaydını internetten göterdi.

Financial Times: (Türkiye'de) bazı gazete ve köşe yazarları, Pazar günkü olaya ilişkin ordunun açıklamasını sorgulamaya başlayarak, küçük bir PKK grubun 60 bin askerin yığıldığı bölgeden nasıl geçtiğini ve neden saldırıya dair istihbaratın olmadığını sordu.

The Times: Irak saldırı tehdidi altında Kürt asilerin ofislerini kapatıyor. (Dış haberler)