Dış basına yansıdı: İstanbul'daki 'kırmızı sokak'

Üsküdar Belediyesi, pek çok ruhsatlı işletme bulunan yerleri içkili bölgeden çıkardı, çoğu yalı ve park olan noktaları alana aldı. Amerikan Los Angeles Times, bir Avrupalı diplomatın sözlerini yazdı: "Yasaklar, Müslüman toplumlara dair önyargıyı besler."
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Alkol alınabilen işletmelere sınırlama getiren 'kırmızı sokak' tartışması Üsküdar Belediye Meclisi'nin yeni içkili bölge haritasıyla İstanbul'a da sıçradı. Meclis kararıyla Üsküdar'da pek çok alkol ruhsatlı işletmenin bulunduğu yerler bölge dışına çıkarılırken, büyük çoğunluğu yalı ve park olan bölgeler içkili bölge olarak seçildi. Üsküdar Belediye Başkanı Mehmet Çakır, kararın alkol kısıtlaması olmadığını savundu. Veto sinyali veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise "Büyükşehir Belediye Meclisi'nin kararını görmeden harekete geçilmemesini" isteyerek 73 ilçe belediyesine beklemelerini söyledi.
Bir kez devredilebilecek
Üsküdar Belediye Meclisi'nde salı günü yapılan oylamada, alkollü işletmelerin bulunacağı bölge sınırları AKP'li üyelerin kabul oylarıyla yeniden çizildi. Buna göre Kuzguncuk, Yenimahalle, Salacak, Kız Kulesi'nin bulunduğu sahil şeridine izin verildi. Bağlarbaşı, Altunizade, Çamlıca, Harem, Selimiye gibi halen alkollü işletmenin bulunduğu pek çok nokta, alkol satışının yapılamayacağı sınırlar içinde kaldı.
Kararda, yeni içkili bölge sınırları dışında kalan mevcut içki ruhsatlı işletmeler bir kez devir işlemi yapabilecek ama sonrasında içkili yer ruhsatı alamayacak.
Sadece eski içki ruhsatı haritalarını yenilediklerini savunan Üsküdar Belediye Başkanı Mehmet Çakır, "Hiçbir yere içki yasağı getirmedik, hiçbir alkollü yeri kapatmayacağız" dedi. AKP İstanbul İl Başkanı Mehmet Müezzinoğlu da, "Sorunlar yasaklarla değil, topluma inanan bir yönetimle çözülür" diye konuştu.
Üsküdar Belediye Meclisi'nin aldığı bu kararın Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın onayından geçmesi gerektiğini belirten Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Kemal Akar ise şöyle konuştu: "Konuyu büyükşehir meclisine taşıyacağız. İstanbul'un birçok noktasında, Yeni Galata Köprüsü ve Beyoğlu Evlendirme Dairesi'nde devirler sonrası yeni içkili yer ruhsatı alınamıyor."
İstanbul'da, yılbaşından itibaren belediye meclislerine yeni 'kırmızı sokak' haritalarının gelmesi bekleniyor. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, bu konuda yeni hiçbir düzenleme yapmayacaklarını söyledi. Sarıyer Belediye Başkanı Yusuf Tülün ilçede çalışmalarının sürdüğünü ve yeni içkili bölgeleri belirleyeceğini açıkladı. Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er de "Ocak ayında meclis gündemine, emniyetin hazırladığı krokiyi aynen taşımayı düşünüyoruz. Sirkeci oteller bölgesi ve Kumkapı düşünülüyor" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7657327657320

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.