Dış basından Bush-Erdoğan yorumları

ABD'daki kritik görüşme İngiliz ve Alman basınında geniş yer buldu

 

 

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı George W. Bush ile yaptığı görüşme haber kanallarında geniş yer bulurken, İngiliz ve Alman gazeteleri de bu görüşmeyi sütunlarına taşıdı.

İngiliz Times gazetesi, ABD Başkanı George W. Bush'un, Washington'da görüştüğü Başbakan Erdoğan'a "PKK'yı bize bırakın" dediğini yazdı. Gazete, ABD'nin PKK'ya karşı harekete geçme konusundaki gönülsüzlüğünün Türkiye'de Amerikan karşıtlığını tırmandırdığını vurguladı.

Independent gazetesi de, "Bush, PKK'yı durdurma sözü verdi" başlığını kullandığı kapsamlı yorumunda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sınır ötesi harekat olasılığının azaldığını savundu. Gazete ABD'nin ikilimle karşı karşıya bulunduğunu ve bir taraftan Irak'taki ikinci savaşı engellemek, öte yandan Irak misyonu için hayati önem taşıyan İncirlik Üssü'ne ev sahipliği yapan Türkiye'yi kızdırmamak istediğini yazdı.

Alman Süddeusche Zeitung gazetesi ise, ABD Başkanı Bush'un `PKK ortak düşmanımız' sözünü başlık olarak kullanırken ABD Başkanı'nın Türkiye'ye yardım sözü verdiğini yazdı. Gazete Bush'un PKK'yı terörist bir oluşum olarak değerlendirmesine ve Türkiye gibi Irak ve Amerika'nın da düşmanı olduğunu söylemesine dikkat çekti.

Die Welt gazetesi de ABD'nin desteğine rağmen Başbakan Erdoğan'ın ABD'yi eleştirdiğini yazdı. Başbakan Erdoğan'ın zirve sonrası yaptığı basın toplantısında Bush'un açıklamalarından memnun olmalarına rağmen somut adımlar içermediğini ve bunun sınırötesi operasyon kararlılıklarını değiştirmediğini vurguladı.

Alman 1'inci kanalı ARD ise, `PKK, ABD'nin düşmanı' başlığı ile duyurduğu haberinde, Bush'un PKK'ya yönelik sert açıklamalarına rağmen somut adımlar konusunda suskun kaldığına dikkat çekti. Sadece iki ülke arasında istihbarat paylaşımı konusunda net ifade olduğu belirtilen haberde Erdoğan'ın sınırötesi konusundaki kararlılığını bir kez daha dile getirdiği yer aldı.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, Arapça yayın yapan haber kanalları El Cezire ile Arabiyya kanalları da Bush'un Başbakan Erdoğan'a istihbarat sağlama sözü vermesini öne çıkardı. (dha)