Dış basının gözü Kuzey Irak'ta

İngiliz ve Alman gazeteleri Türkiye'nin Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyon hazırlama ihtimaline geniş yer ayırdı.

LONDRA/BERLİN - İngiliz ve Alman basını, bugün de Türkiye'nin olası sınır ötesi operasyonuna ilişkin haber ve yorumlara geniş yer verdi. Daily Telegraph gazetesi terör örgütü PKK'yı Başkan Bush’u yutmaya hazırlanan dev bir köpekbalığı olarak karikatür halinde yayınladı.

Financial Times: “Türkiye Irak'a yönelik işgalin kötü bir fikir olduğunun farkına varmalı. Daha önce yapılan sınırötesi operasyonlarda başarı sağlanamadı. Şimdi yapılacak bir operasyon Kuzey Irak'taki nispeten sakin ortamı karıştıracak. Türkiye'de yapılacak Irak'a komşu ülkeler konferansı, görüş ayrılıklarının giderilmesi için son fırsattır

Daily Telegraph: Kuzey Irak dağlarındaki yerleşim yerlerinde halk endişeli bir bekleyiş içinde. Gordon Brown, bugün Türkiye Başbakanı Erdoğan'ı konuk ettiğinde, başbakanlığının en büyük uluslararası krizi ile karşı karşıya olacak. Brown, Erdoğan'ı operasyondan vazgeçirmeye çalışacak.

Independent: PKK’nın silah bırakması ve Kürt bölgesel yönetiminin PKK liderlerini teslim etmesi durumunda operasyon hayata geçmez.

Alman Spiegel dergisi: Bölgedeki sorunun çözüme kavuşturulması için Amerika Türkiye ve Irak üçlü bir görüşme yapacak. Dışişleri Bakanı Rice'ın girişimiyle kasım ayı başında İstanbul’da bakanlar düzeyinde böyle bir zirvenin gerçekleşebilir.

Die Welt: Türkiye Kürt ayrılıkcılara karşı ABD ile birlikte mücadele etmek istiyor. Türkiye sınıra asker yığmaya başladı bölgeye çok sayıda helikopter ve tank sevkedildi. ABD Dışişleri bakanı Rice Kürt lider Barzani'yi aradı ve ortamın sakinleşmesi için çaba sarfetmelerini istedi.

Die Zeit: Sınırötesi harekat Türk ve Kürt toplumu arasındaki uçurumu derinleştirir. PKK'nın “Türkiye barış ilan eder ve sınırötesi operasyondan vazgeçerse biz de silah bırakırız” açıklamasına Türkiye’den olumlu yanıt gelmesi imkansız. (dha)