Diş hekimleri eyleme hazırlanıyor

Türk Dişhekimleri Birliği Genel Başkanı Yıldırım, "Sağlık Bakanı'na sorunlarımızı aktarmak istiyoruz. Taleplarimiz kabul edilmezse Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir serbesk meslek grubu eyle yapacak" dedi.

Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) Genel Başkanı Celal Korkut Yıldırım, 'iktidarın sorunlarına kulak vermemesi halinde 24 Mart Çarşamba günü için eyleme hazırlandıklarını' bildirdi.
The Marmara Oteli'nde basın toplantısı düzenleyen Yıldırım, bugüne kadar taleplerinin yerine getirilmediğini, kendilerini zor duruma düşürecek düzenlemeler yapıldığını savundu. 'İktidarın, sivil toplum örgütlerini daima arka plana ittiğini' öne süren Yıldırım, "Genel olarak sağlık, özel olarak da ağız ve diş sağlığı hizmetleriyle ilgili düzenlemeler konusunda ya sormuyor, ya birkaç gün kala görüş soruyor, ya da sunulan görüşlere, uyarılara itibar etmiyor" dedi. Konuşmasında taleplerini de dile getiren Yıldırım, bunlardan birinin yeni dişhekimliği fakültesi açılmaması olduğunu söyledi. Diş hekimi sayısında değil dağılımında problem olduğunu kaydeden Yıldırım, bu konuda kendilerine hak verilmesine rağmen Trabzon'da fakülte açılması kararı alındığını bildirdi.
KDV oranlarının yüksekliğine de işaret eden Yıldırım, bunun hem hizmet veren, hem de alanı kayıtdışına zorladığını belirtti. Yıldırım, sağlıkta KDV oranlarının makul bir seviyeye getirilmesini istediklerini dile getirdi.

Yönetmelik değişikliği
Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkındaki Yönetmelik'in 6. maddesinde şubat ayında yapılan değişikliğe de dikkati çeken TDB Genel Başkanı Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu düzenlemeyle, özel statüye sahip ve tüzüğünde diş hekimliği hizmeti sunumuyla ilgili düzenleme bulunan dernek ve vakıfların yanı sıra meslek kuruluşlarına diş hekimliği polikliniği ve merkezi açma hakkı verilmiştir. Buna göre, yarın öbür gün Lokantacılar Odası ya da Alanya Turistik İşletmeciler Odası da ağız diş sağlığı merkezi açabilir. Bu durum, diş hekimlerini sermaye gücünün elinde ücretli çalışan işçi durumuna düşürür. Bu düzenleme, bu mesleğin geleceğine yönelik bir tehdittir."
Talep ve sorunlarını bugüne kadar sözlü olarak siyasi iktidara aktarmaya çalıştıklarını ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti: "Önümüzdeki hafta eğer Sağlık Bakanı randevu verirse, sorunlarımızı aktarmak istiyoruz. Aksi takdirde, Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir serbest meslek grubu eylem yapacak. Sorunlarımızı, iş bırakma, siyah önlük giyme gibi etkinliklerle halka anlatmayı planlıyoruz. Ancak, bakanlık taleplerimizi kabul ederse, eylemden vazgeçeceğiz. Çatışma, gerginlik değil, çözüm istiyoruz."