'Dış politikada tarihin en büyük hezimeti'

'Dış politikada tarihin en büyük hezimeti'
'Dış politikada tarihin en büyük hezimeti'
Partisinin Meclis grubunda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hedefinde özellikle hükümetin Suriye politikası vardı. Kılıçdaroğlu, "AKP'nin Suriye politikası Türkiye Cumhuriyeti dış politika tarihinde en büyük hezimettir" dedi.

Radikal.com.tr - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuşuyor. Kılıçdaroğlu'nun hedefinde özellikle hükümetin Suriye politikası var...

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

"Dış politikada yapılan hatanın bedelini ülke öder. Suriye konusunda defalarca uyardık. Yanlış yapıyorsunuz dedik. Hayır biz doğruyu yapıyoruz dediler. AKP ’nin Suriye politikası Türkiye Cumhuriyeti dış politika tarihinde en büyük hezimettir. Yönümüzü Ortadoğu’nun bataklığına değil, Batı’nın çağdaş dünyasına çevirdiğimiz için bu uyarıyı yaptık." 


'UYARDIĞIMIZDA 4 ÖLÜ VARDI'
"Dış politikada blöf olmaz. Kendi ülkenizin çıkarlarını savunursunuz. Geldiğimiz noktada kim kazandı? Düşmanlık kazandı. Kaybeden barış oldu. Yasalara göre AKP hükümeti açıkça suç işlemiştir. Başka ülkelere terör elemanı göndermek için kendi topraklarını açmıştır. Kendisini ilk uyardığımızda 4 ölü vardı. Bugün Suriye’de 200 bin ölü var."

"Daha önce de açıkladığımız Ağustos 2012 tarihli raporda bu politika Suriye’yi parçalar demiştik. Çözümün hedefi ne olmalı onu da önermişiz: Bir, şiddetin sona ermesi; iki, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması; üç, ülkedeki tüm grupların haklarının güvenceye alınması; dört, Suriye’de demokratik bir sistemin kurulması… 'Suriye ile ilgili TBMM toplanacak dört parti ortak bir deklarasyon yayınlayacak ve Türkiye’de uluslararası bir konferans toplanacak' demişiz. Ama biz bildiğimiz yoldan devam edeceğiz dediler. Yani, 'Radikal unsurları Türkiye’ye getireceğiz, Katar’dan Suudi Arabistan’dan parayı alıp git kardeşlerini öldür diyeceğiz'... Hala yapıyorlar, halka suç işliyorlar. Silahlı kampları ortaya çıkaran arkadaşımız Hurşit Güneş burada." 


BRÜKSEL TEMASLARI
"Brüksel’deki toplantıda düşüncelerimizi açıkça söyledik. Suriye konusunda Başbakan, 'Batı bize söz vermişti ama bizi yalnız bıraktılar' dedi. Ben de sordum onlara 'Türkiye’yi neden yalnız bıraktınız' diye. Oradaki batılılar 'Hayır biz böyle bir söz vermedik' dediler. Hem sosyalistler, hem liberaller, hem demokratlar... Bana bunu medyanın önünde söylediler. Ne demiştim, yalancıdan Başbakan olmaz. Bu ülkenin dış politikasını nasıl Katar’a havale edersiniz? Ölen her Müslümanın kanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın ellerindedir."

"Reyhanlı’ya gidemedi, ABD’ye gitti. Silahlı müdahaleden bahsediyordu… ABD’de Obama ne dedi 'Bir dakika… Ne silahlı müdahalesi. Bizim gündemimizde silahlı müdahale yok'... Birinci taş düştü... Giderken, 'Cenevre ipe un sermektir' diyordu. Obama, 'Bir dakika ne konuşuyorsun. Biz Rusya ile anlaştık bir konferans düzenleyeceğiz bu sorunu çözmek için' dedi. Recep Tayyip Erdoğan toplantıdan çıktı ve 'Görüşüm değişti ve gelişti' dedi. E, beyzbol sopasını görerek değişirsin tabi sen."


  http://www.radikal.com.tr/113438511343856

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dış politikada tarihin en büyük hatası hk. - fgemak

  sayın kılıçdaroğlu doğru söylüyor ancak yandaş medya o kadar ağır basıyor ki kılıçdaroğlunun sözleri öneminin gerektirdiği ağırlığı kazanamıyor,başbakan suriye devlet başkanı beşar esadı göndereyim derken,putin ve esad ortaklığı ile Türk kamu oyunun sayın başbakanı daha önce çok hazin bir şekilde göndereceğini düşünüyoruz.

  ... - r11

  Akp yorumcuları ne yapacağını şaşırmış,'reyhanlı'katliamı ayarlarını bozmuş belliki..özellikle 'ayhan fahri'nin akif beki olduğuna kanaat getiricem neredeyse..aynı kör dille yazıyorlar çünkü...gerçek ise kılıçdaroğlu ,vicdanı ve zihni kararmamış her yurttaşın doğruluğunun farkında olduğu şeyler söylüyor,akp ve yandaşları diledikleri kadar çırpınsınlar,kurdukları emperyalist hayallerle,açık şekilde teröristleri besleyerek suriye iç savaşına destek verenleri tarih asla affetmeyecek!

  Kontrol dışı hırçınlık! - ayhan fahri

  Anladık, Kemal bey grubuna bazı şeyler söyleyebilir. Ama bu sözleri yalnız salondakiler tarafından dinlenmiyor, tüm yurda, tüm dünyaya duyuruluyor. Dolayısıyla konuşmasına çok dikkat etmesi lazım, uluorta laf üreten destekçisi köse yazarlarının yaptıklarını tekrarlaması uygun düşmüyor. Mesela ne dememesi lazım: "Dış politikada blöf olmaz." Bunu söyleyen bir parti genel başkanı, diplomasinin ne anlama geldiğini bilmiyor demektir. Kendisi sık sık uyguladığı için, bunun yalnız iç politikada geçerli olduğunu zannediyor. Daha önce açıkladığını söylediği ve muhalefet olarak sisteme yardımda bulunduğunu sandığı Ağustos 2012 tarihli rapor, bilinmedik enteresan konuları kapsamıyor, zaten zamanı gelince uygulanması gerekli standard hususları içeriyor. Avrupa'da partisine ve Türkiye'ye uğrattığı hezimetten ders alarak hiç olmazsa bundan faydalanmayı düşünmeyerek: "... Yalancıdan Başbakan olmaz." demesi, veya "Reyhanlı?ya gidemedi, ABD?ye gitti." gibi mantıkdışı bir söylemde bulunması, ve de "Ölen her Müslümanın kanı Recep Tayyip Erdoğan?ın ellerindedir." diyebilmesi, hırçınlığın verdiği bir kontrolsuzlukla söylenmiş değil midir? Lafı ayağa düşürerek: "E, beyzbol sopasını görerek değişirsin tabi sen." cümlesiyle espri yaptığını zannetmesi, dinleyenler tarafından kuşkusuz değerlendirecektir. Dedik ya, bunlar CHP'yi sıfıra düşürdüler!

  Swoboda. - Clear

  Swoboda zaferinden(!) sonra cukka oturmuş(!).

  Kimi konusur,kimi utanir - coban mustafa44

  Türkceye cevirirsek Hitlerin kurdugu partinin adi;°Milli Sosyalist Alman Isci Partisi° dir.Isimdeki Isci ve sosyalist kelimelerine aldanip,Sosyalist Enternasyonale üye yaparlarmiydi bilmem.Ama CHP deki HALK kelimesine aldandiklari kesin.Adam konustukca ben utaniyorum.Tipki Ecevit in Irak BAAS partisini korudugu gibi ,bizimkisi de Suriye BAASini koruyor.Cok yakinda kongrelerini DSP gibi kahvehanelerde yaparlersa hic sasmayin

  YA SEN? - Secret Garden

  suriyeyi birakda ulkeye bak!kürt sorununda hala 1920 lerdesin.alevi meselesinde nerdesin allah bilir.demokratiklesme insan haklari baris demokraside nerdesin? kendine baksana sayin kemal.akp ye giden oylarin hepsi sana kizan partindeki uc-bes irkci fasistin ve senin yuzunden verilen oylardir.cunku DEGISIM diyen tek parti ak parti.halbuki senin yapman gerekirdi.esadi ziyaret ediyorsunda birgun osman baydemire gittinmi? icerdeki binlerce belediye baskani vekili hic agzina aldinmi? YOK .varsa yoksa veli kucuk ve ergenekoncular.eger bugun AKP kürt meselesini sizin gibi zamana yaysaydi yada bulasmasaydi yada bilmem kacinci sinir otesi harekati yapsaydi vallahi sen suan erdoganin kolundaydin.senin akp nin mhp nin ortak noktaniz kürt meselesidir cunku.cozulmesinde ne olursa olsun derdindesiniz.alevi meselesinde cem evi ibadethane olmaz diyorsun.kürt meselesinde kürtce egitim ulkeyi böler diyorsun.bu nasil sol ya.!senin SOL olduguna inanan insanlarin aklindan suphe ediyorum.sen sagin bile en sagindakinden betersin.