'Dış politikada tarihin en büyük hezimeti'

'Dış politikada tarihin en büyük hezimeti'
'Dış politikada tarihin en büyük hezimeti'
Partisinin Meclis grubunda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hedefinde özellikle hükümetin Suriye politikası vardı. Kılıçdaroğlu, "AKP'nin Suriye politikası Türkiye Cumhuriyeti dış politika tarihinde en büyük hezimettir" dedi.

Radikal.com.tr - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuşuyor. Kılıçdaroğlu'nun hedefinde özellikle hükümetin Suriye politikası var...

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

"Dış politikada yapılan hatanın bedelini ülke öder. Suriye konusunda defalarca uyardık. Yanlış yapıyorsunuz dedik. Hayır biz doğruyu yapıyoruz dediler. AKP ’nin Suriye politikası Türkiye Cumhuriyeti dış politika tarihinde en büyük hezimettir. Yönümüzü Ortadoğu’nun bataklığına değil, Batı’nın çağdaş dünyasına çevirdiğimiz için bu uyarıyı yaptık." 


'UYARDIĞIMIZDA 4 ÖLÜ VARDI'
"Dış politikada blöf olmaz. Kendi ülkenizin çıkarlarını savunursunuz. Geldiğimiz noktada kim kazandı? Düşmanlık kazandı. Kaybeden barış oldu. Yasalara göre AKP hükümeti açıkça suç işlemiştir. Başka ülkelere terör elemanı göndermek için kendi topraklarını açmıştır. Kendisini ilk uyardığımızda 4 ölü vardı. Bugün Suriye’de 200 bin ölü var."

"Daha önce de açıkladığımız Ağustos 2012 tarihli raporda bu politika Suriye’yi parçalar demiştik. Çözümün hedefi ne olmalı onu da önermişiz: Bir, şiddetin sona ermesi; iki, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması; üç, ülkedeki tüm grupların haklarının güvenceye alınması; dört, Suriye’de demokratik bir sistemin kurulması… 'Suriye ile ilgili TBMM toplanacak dört parti ortak bir deklarasyon yayınlayacak ve Türkiye’de uluslararası bir konferans toplanacak' demişiz. Ama biz bildiğimiz yoldan devam edeceğiz dediler. Yani, 'Radikal unsurları Türkiye’ye getireceğiz, Katar’dan Suudi Arabistan’dan parayı alıp git kardeşlerini öldür diyeceğiz'... Hala yapıyorlar, halka suç işliyorlar. Silahlı kampları ortaya çıkaran arkadaşımız Hurşit Güneş burada." 


BRÜKSEL TEMASLARI
"Brüksel’deki toplantıda düşüncelerimizi açıkça söyledik. Suriye konusunda Başbakan, 'Batı bize söz vermişti ama bizi yalnız bıraktılar' dedi. Ben de sordum onlara 'Türkiye’yi neden yalnız bıraktınız' diye. Oradaki batılılar 'Hayır biz böyle bir söz vermedik' dediler. Hem sosyalistler, hem liberaller, hem demokratlar... Bana bunu medyanın önünde söylediler. Ne demiştim, yalancıdan Başbakan olmaz. Bu ülkenin dış politikasını nasıl Katar’a havale edersiniz? Ölen her Müslümanın kanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın ellerindedir."

"Reyhanlı’ya gidemedi, ABD’ye gitti. Silahlı müdahaleden bahsediyordu… ABD’de Obama ne dedi 'Bir dakika… Ne silahlı müdahalesi. Bizim gündemimizde silahlı müdahale yok'... Birinci taş düştü... Giderken, 'Cenevre ipe un sermektir' diyordu. Obama, 'Bir dakika ne konuşuyorsun. Biz Rusya ile anlaştık bir konferans düzenleyeceğiz bu sorunu çözmek için' dedi. Recep Tayyip Erdoğan toplantıdan çıktı ve 'Görüşüm değişti ve gelişti' dedi. E, beyzbol sopasını görerek değişirsin tabi sen."