Dışişleri Bakanı Davutoğlu: Her türlü tehdide anında cevap verilecek

Dışişleri Bakanı Davutoğlu: Her türlü tehdide anında cevap verilecek
Dışişleri Bakanı Davutoğlu: Her türlü tehdide anında cevap verilecek
Suriye sınırında yaşanan sıcak gelişmelerle ilgili bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu "Bundan sonra da kimden hangi gruptan ve hangi gerekçeyle olursa olsun sınır güvenliğimize dönük her türlü tehdide karşı en etkin yöntem alınacak ve anında cevap verilecektir" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türkiye ’nin Suriye sınırında yaşanan sıcak gelişmelerle ilgili bir açıklama yaptı. Davutoğlu, “Bundan sonra da kimden hangi gruptan ve hangi gerekçeyle olursa olsun sınır güvenliğimize dönük her türlü tehdide karşı en etkin yöntem alınacak ve anında cevap verilecektir” dedi. 

 

EMRİ VAKİLERDEN UZAK DURUN

 

Davutoğlu şöyle konuştu:"Suriye'nin geleceği, siyasi yapısının ne olacağı orada hangi birimlerin olacağı konusu Suriye halkı tarafından seçilmiş parlamento oluştuğunda halkın temsilcileri tarafından kararlaştırılır. Bu o aşamada Suriye'nin iç meselesidir. Ama o seçilmiş parlamento oluşana kadar herkesin bu tür emri vakilerden ve de facto yaratma çabalarından uzak durması lazım. Bunun doğuracağı risk çok büyüktür. Herhangi bir yeni emri vakiyle ya da de facto bir durum yaratma çabası bu kırılganlığı daha da artırır ve çok daha olumsuz neticeler doğmasına sebep olur.

 

SURİYE'DE ETNİK TEMELLİ DURUMU KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL

 

Tabii (Esed) rejim Kürtleri Araplara Arapları Türkmenlere değişik etnik ve mezhebi grupları birbirine düşürmek için bazı taktik adımlar atabilir. Hiç kimsenin bu tür emri vakilere yönelmemesi, bu oyuna gelmemesi lazım. Bu emri vakinin tanınmasını, bırakın aksine çok daha yoğun çatışmalara sebep verir. Suriye içinde herhangi bir mezhep ya da etnik temelli de facto durumları kabul etmek mümkün değil ve daha büyük krizlere sebep olur." (aa)


  http://www.radikal.com.tr/1142497114249710

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  gülermisin, ağlarmısın. - Agér

  yahu sen ve sana bu konuşmayı yaptıranlar siz kendi işinize bakın tamammı. hani diyordunuzya kimse bizim içişlerimize karışmasın diye aha tam da bu sebepten sizde başkalarının iç işlerine karışmayın. ayrıca bende sizde tüm dünya da biliyorki sizin kendi kafanıza göre müdahale etme durumunuz olamaz. aksi zaten Allah korusun burda iç savaş çıkartır, o yüzden yönünü başkaya tarafa çevirin.

  Aktif dış politika(!)... - serseriser

  Ne demişlerdi?... "Filistin bizim iç sorunumuz, Suriye iç sorunumuz, şimdi de Mısır iç sorunumuz... Artık öyle 'Monşer' siyaseti yok, aktif dış politika var"... Aha da "Aktif dış politika"... Sen önce boğazına kadar battığın bataklıktan kendini kurtar sonra başkalarına bak... BM Güvenlik Konseyi'ne, Nato'ya "Kurtar bizi" diye ağlaşıyorsunuz ama bir taraftan da İslamcı teröristi destekliyorsunuz... İşte böyle dımdızlak ortada kalırsınız... O "Monşerler" bu bataklıktan bir çamur bile sıçratmadılar üstümüze... "Aktif dış politika" öngörü ve gelişmiş zeka düzeyi ister... Şimdi İslamcı teröriste yalvarın... Koca Türkiye'nin düştüğü duruma bak...

  Aşiret - vancetti

  Aşiret temelli bölünmeyi kabul ediyorsunuz demektir. El Kaide, El Nusra ve diğer terör gruplarının emirlikler kurmasını kabul ediyorsunuz demektir bu. Sayın bakan, yanlış ata oynuyorsunuz. Pakistan sizin gibi El Kaideyi desteklemişti. Sonuç hepimizin malumu. İşaretini Reyhanlı'da verdiler. Uyanın artık. Yapılacak en akıllıca şey, Suriye'nin bölünmesinin önüne geçmektir. Yoksa sayenizde biz de Ortadoğu batklığında İsrail,Amerika,İslamcı terör grupları üçgeninde debelenip dururuz.

  - ertanbaris

  Ne çekti bu Davutoğlu Esad tan. Hep işleri ters gitti, hep yanlış ata oynadı. Neden çünkü her stratejileri din ve mezhep eksenli, o yüzden tutmadı. türkiyenin çıkarından ziyade din mezhep peşinde koşunca Mısır da olduğu gibi çok fazla zarar verdi. Bu dış yaraları onarmak çok yıllarımızı alacak.

  Öyle de Olması Gerek. - Clear

  Sabır bir yere kadardır.Sabrı iyi değerlendiremeyenlere karşı anladığı dilden konuşulur.

  Bundan sonra? - gokhangokhan

  Bundan önce desteklediğiniz canilerin elindeki bir alan, halkın eline geçtiği için mi rahatsızsınız? Sıfır sorun politikanıza ne oldu?

  Bu ne bipervalık? - kutupcu

  Bütün bölgenin katillerini Türkiye'nin başına sarma suçu ile asıl olarak Türkiye'ye birinci tehdit maalesef sizsiniz efendi!Meydanı eşkiyaya terk etmiş olmanın gönül huzurunu yaşıyorsunuz, hedefi başka yerde gösterecek kadar da pişkinlik!!Bir 'yabancının' bile bu kadar kötülük yapamıyacağı bu şartların devam edecek karanlığı için 'görevli' kılınmanızın 'suçu' artık gizlenemez açıktlıkla mesafe almaya devam ederken,iktidarınızın bütün uğursuzluklarının temizlenmesi için acilen görev alanınızın 'daraltılması' ve yarattığınız yıkım şartlarının izalesi için yapılacak işler için aradan çıkarılmanız ve ibreti alem için yargılanmanız gerekiyor çok acil ve kaçınılmaz 'tedbir' olarak!