Dışişleri Bakanı Davutoğlu: Her türlü tehdide anında cevap verilecek

Dışişleri Bakanı Davutoğlu: Her türlü tehdide anında cevap verilecek
Dışişleri Bakanı Davutoğlu: Her türlü tehdide anında cevap verilecek
Suriye sınırında yaşanan sıcak gelişmelerle ilgili bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu "Bundan sonra da kimden hangi gruptan ve hangi gerekçeyle olursa olsun sınır güvenliğimize dönük her türlü tehdide karşı en etkin yöntem alınacak ve anında cevap verilecektir" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türkiye ’nin Suriye sınırında yaşanan sıcak gelişmelerle ilgili bir açıklama yaptı. Davutoğlu, “Bundan sonra da kimden hangi gruptan ve hangi gerekçeyle olursa olsun sınır güvenliğimize dönük her türlü tehdide karşı en etkin yöntem alınacak ve anında cevap verilecektir” dedi. 

 

EMRİ VAKİLERDEN UZAK DURUN

 

Davutoğlu şöyle konuştu:"Suriye'nin geleceği, siyasi yapısının ne olacağı orada hangi birimlerin olacağı konusu Suriye halkı tarafından seçilmiş parlamento oluştuğunda halkın temsilcileri tarafından kararlaştırılır. Bu o aşamada Suriye'nin iç meselesidir. Ama o seçilmiş parlamento oluşana kadar herkesin bu tür emri vakilerden ve de facto yaratma çabalarından uzak durması lazım. Bunun doğuracağı risk çok büyüktür. Herhangi bir yeni emri vakiyle ya da de facto bir durum yaratma çabası bu kırılganlığı daha da artırır ve çok daha olumsuz neticeler doğmasına sebep olur.

 

SURİYE'DE ETNİK TEMELLİ DURUMU KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL

 

Tabii (Esed) rejim Kürtleri Araplara Arapları Türkmenlere değişik etnik ve mezhebi grupları birbirine düşürmek için bazı taktik adımlar atabilir. Hiç kimsenin bu tür emri vakilere yönelmemesi, bu oyuna gelmemesi lazım. Bu emri vakinin tanınmasını, bırakın aksine çok daha yoğun çatışmalara sebep verir. Suriye içinde herhangi bir mezhep ya da etnik temelli de facto durumları kabul etmek mümkün değil ve daha büyük krizlere sebep olur." (aa)