Dışişleri Bakanlığı: 130 Suriyeli 'gönüllü' geri döndü

Dışişleri Bakanlığı: 130 Suriyeli 'gönüllü' geri döndü
Dışişleri Bakanlığı: 130 Suriyeli 'gönüllü' geri döndü
Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'ndeki Süleymanşah Konaklama Tesisi'nde dün çıkan olaylar sonrası 130 kişinin kendi isteğiyle Suriye'ye döndüğü açıklandı

ANKARA - Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ' Türkiye 'ye gelmek isteyen Suriyelileri geri çevirmemekte ve ülkemizde bulunanları ise zorla geri göndermemektedir' denildi.

Akçakale'de dün Suriyeliler ile güvenlik güçleri arasında çıkan ve 3.5 saatte kontrol altına alınan olaylar sonrası 130 kişinin kendi isteğiyle Suriye'ye geçtiği açıklandı. Suriyelileri zorla ülkelerine gönderme gibi bir durumun söz konusu olmadığının vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: 'Akçakale Çadırkentinde 35 bini aşkın Suriyeliye tarafımızdan koruma sağlanmaktadır. Bahsekonu çadırkentte, yaklaşık 200 kişilik bir grup 27 Mart 2013 tarihinde herhangi bir şikayet ya da talep dile getirmeden, güvenlik güçlerine taşlı saldırıda bulunmuşlardır. Güvenlik güçleri olayı durdurmak için gerekli tedbirleri almıştır. Ayrıca, olaylara karışmayan diğer Suriyeliler, huzurlarını bozdukları gerekçesiyle bu gruba büyük tepki göstermişlerdir. Güvenlik güçlerimiz kameralarla bu provokasyona karışanları tespit etmiştir. Faillerin Savcılığa sevk edilmesi öngörülmekteyken, gerek diğer Suriyelilerin tepkisinden, gerek adli takibata uğramaktan çekinen 130 kişilik bir grup, 'gönüllü geri dönüş' haklarını kullanmak istemiş ve işlemleri tamamlandıktan sonra Suriye'ye geri gitmiştir.

Sözkonusu grubun sınırdışı edildiğine dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Ülkemiz, geçici koruma statüsünün gereği olarak, 'açık kapı' ve 'zorla geri göndermeme' ilkeleri çerçevesinde, Türkiye'ye gelmek isteyen Suriyelileri geri çevirmemekte ve ülkemizde bulunanları ise zorla geri göndermemektedir.' (dha)