Dışişleri Bakanlığı'ndan "Kırım Tatar Taburu" açıklaması

Dışişleri Bakanlığı'ndan "Kırım Tatar Taburu" açıklaması
Dışişleri Bakanlığı'ndan "Kırım Tatar Taburu" açıklaması
Dışişleri Sözcüsü Bilgiç, Türkiye'nin Kırım'daki bazı birliklere destek verdiği yönündeki haberlere ilişkin açıklama yaptı. Bilgiç yardım iddialarını yalanladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Türkiye'nin "Kırım Tatar Taburu, Noman Çelebicihan Taburu" gibi gönüllü birliklere destek verdiği yönündeki iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti. Bilgiç, bir soruya verdiği yazılı cevapta, bazı basın yayın organlarında yer alan, "Kırım Tatar Taburu, Noman Çelebicihan Taburu" adlarıyla anılan, Ukrayna'nın Herson vilayetinde oluşturulacağı ifade edilen gönüllü birliklere, Türkiye'nin destek verdiği veya vereceği yönündeki iddiaların gerçek dışı olduğunu vurguladı.
Tanju Bilgiç, şunları kaydetti:"Bu asılsız iddialar üzerine Rus tarafınca yapılan 'Rusya'nın bir kez daha sırtından vurulduğu' yönündeki açıklamalar ise son dönemde ülkemize karşı yürütülen kara propagandanın devamı niteliğindedir.
Türkiye, Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımamıştır ve tanımayacaktır. Kırım Tatarlarının hak ve hürriyetlerinin korunması yönündeki çabalarını da kararlılıkla sürdürecektir.

ANKARA-AA