Dışişleri Bakanlığı'nın zirvesinde kan değişimi

Dışişleri Bakanlığı'nın zirvesinde kan değişimi
Dışişleri Bakanlığı'nın zirvesinde kan değişimi

Kayalar, Nairobi yolcusu.

*Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, üst düzey büyükelçi kararnamesine son şeklini verirken Feridun Sinirlioğlu'nu müsteşarlığa getirdi
*Davutoğlu müsteşar yardımcılıklarınaysa Namık Tan, Halit Çevik, Selim Yenel, Naci Koru ve Hakkı Akil'i getirdi. Çeviköz ise yerini korudu
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bakanlıkta aylardır beklenen üst düzey ‘büyükelçi kararnamesi’ne son şeklini verirken, son iki yıldır Ankara’da müsteşar yardımcılığı görevinde bulunan Feridun Sinirlioğlu müsteşar oldu. Müsteşar yardımcılıklarına Tel-Aviv’den Namık Tan, Şam’dan Halit Çevik, Avusturya’dan Selim Yenel, Riyad’dan Naci Koru ve Abu-Dabi’den Hakkı Akil getirildi. Müsteşar Yardımcısı Ünal Çeviköz görevini korudu. Davutoğlu, Afrika açılımının mimarlarından eski Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar’ı Nairobi’ye, Galatasaray Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Felsefe Profesörü Kenan Gürsoy’u da Vatikan’a büyükelçi olarak atadı.
Davutoğlu’nun, hızlıca yürürlüğe girmesi için yurtdışındayken bile üzerinde çalıştığı kararname için gece geç saatlere kadar çalıştığı öğrenildi. Önceki gece temaslarda bulunduğu Belgrad’dan yeni büyükelçilere telefonla ulaşıp, yeni görevlerini bildiren Davutoğlu’nun tebligatı ile, yeni büyükelçilerin atama süreci başlamış oldu. Atamaların kesinleşmesi için, yurtdışına gönderilen büyükelçilerin, ilgili ülkeden agremanlarının (uygun görüş) gelmesi gerekiyor. İlgili ülkelerden agremanlar gelir gelmez, yeni büyükelçilerin atamaları da Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürülüğe girecek.
Atamalara göre Dışişleri’nin yeni üst yönetimi şöyle oluştu: 

Müsteşar Feridun Sinirlioğlu: Daha önce Cumhurbaşkanlığı döneminde Süleyman Demirel’in başdanışmanlığını yaptı. Tel-Aviv’deki büyükelçilik görevinin ardından Ankara’ya geldi. İki yıldır müsteşar yardımcılığı görevini yürütüyordu. Ortadoğu uzmanı. 

Müsteşar Yardımcısı Namık Tan: Dışişleri Sözcülüğü yaptı. Amerika ve Tel-Aviv’deki görevlerinden ötürü ABD ve İsrail’le ilişkilerde uzmanlığı biliniyor. 

Müsteşar Yardımcısı Halit Çevik: Şam büyükelçiliğinden Ankara’ya atandı. Ortadoğu uzmanı. 

Müsteşar Yardımcısı Selim Yenel: Viyana büyükelçiliğinden Ankara’ya atandı. AB uzmanı. 

Müsteşar Yardımcısı Naci Koru: Riyad büyükelçiliğinden Ankara’ya atandı. Bakanlığın internet ve elektronik altyapısının mimarıydı.

Müsteşar Yardımcısı Ünal Çeviköz: Görev yerini korudu. Kafkasya uzmanı. Türkiye ile Ermenistan arasındaki görüşmeler başta olmak üzere Kafkasya’yla ilişkilerden sorumlu. 
Yeni kararnameye göre; Başbakan Erdoğan’ın Dışişleri Danışmanı Büyükelçi Ali Yakıtal Roma’ya, Müsteşar Yardımcısı Selim Kuneralp Türkiye’nin AB nezdindeki daimi temsilciliği Brüksel’e, Müsteşar Yardımcısı Haydar Berk NATO daimi temsilciliğine, Müsteşar Yardımcısı Zergün Korutürk Stockholm’e, Müsteşar Yardımcısı Ecvet Tezcan Viyana’ya, BM Genel Müdürü Hasan Göğüş Atina’ya, AB Genel Sekreteri Oğuz Demiralp İsviçre’ye, Vural Altay Birleşik Arap Emirlikleri’ne, Serap Atay Kualalumpur’a, Levent Şahinkaya Libya’ya, Ethem Tokdemir Malta’ya, Ahmet Muhtar Gün Riyad’a, Ayşe Asya Riga’ya, Emre Yurt Doha’ya, Erdoğan Kök Hartum’a, Tomur Bayar BM Viyana Ofisi’ne, Derya Kanbay Slovenya’ya atandı.
Kararnameye göre Brüksel’de AB daimi temsilciliği görevini yürüten Volkan Bozkır, Ankara’ya gelip Avrupa Birliği Genel Sekreteri (ABGS) olarak görev yapacak. Ali Yakıtal’ın yerine Belçika Büyükelçisi Fuat Tanlay gelip, Başbakan Erdoğan’ın dış politika danışmanı olacak. Atina Büyükelçisi Oğuz Çelikkol Namık Tan’dan boşalan Tel-Aviv büyükelçiliğine geçerken, NATO’da görev yapan Tacan İldem merkeze gelecek. Musul Başkonsolosu Hüseyin Avni Botsalı da Kahire’ye atandı. 
Davutoğlu’nun tamamladığı kararnamede, Washington, Moskova, Paris gibi kritik başkentler yer almadı. Ünal Çeviköz’ün Ermenistan ile normalleşme sürecindeki kritik rolü nedeniyle kaldığı, bir yıl sonra bu önemli başkentlerden birine atanacağı ifade edildi. Pakistan’dan dönen Engin Soysal’ın da Çeviköz’ün sorumlu olduğu bölgelerle ilgili bölümün başına geldiği öğrenildi.
Daha önce İsmail Cem’in Müsteşarı Orhan Güvenen’i OECD’ye büyükelçi atamasıyla gündeme gelen ‘dışarıdan büyükelçi’ uygulamasına bu kararnameyle iki isim eklendi. Afrikaya açılım konusunda büyük çabalarıyla bilinen eski Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar Nairobi büyükelçisi oldu. Galatasaray Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Kenan Gürsoy da Türkiye’nin Vatikan büyükelçisi oldu. Felsefe alanında çalışmalarıyla bilinen Prof. Gürsoy, dekanlığının yanı sıra Felsefe Bölümü öğretim üyeliği görevini sürdürüyordu. 1950 doğumlu Gürsoy, eğitimini Fransız okullarında tamamlamış, üniversite eğitimini Fransa’da burslu olarak Rennes ve Sorbonne üniversitelerinde tamamlamıştı. Prof Gürsoy’un Türk Tasavvufu, Varoluşçuluk Felsefesi, Fenomenoloji, Etik ve Karşılaştırmalı Dini Etik gibi konular üzerinde eserleri bulunuyor.