Dışişleri'nde Erbil krizi

Dışişleri'nde Erbil krizi
Dışişleri'nde Erbil krizi

Selcen (büyük resim) ve Tokdemir in yer aldığı videonun 8 yıl önce Tokdemir e verilen veda yemeğinde çekildiği belirtildi.

Erbil Başkonsolosu Selcen ile Ortadoğu Genel Müdürü Tokdemir'e ait bir video 'İçip hükümet aleyhine konuşuyorlar' notuyla Dışişleri'ne gönderildi. Videonun sızmasını Davutoğlu önledi. Tokdemir emekliliğini istedi. Selcen istifa etmeyi düşünüyor.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

‘Büyük Birader’in son hedefi Türkiye ’nin Erbil Başkonsolosu Aydın Selcen ve eski Ortadoğu Genel Müdürü Ethem Tokdemir oldu. Dışişleri Bakanlığı’nın iki parlak diplomatının Bağdat’ta 8 yıl önceki bir yemekte yaptığı sohbetin kaydı ‘içip içip hükümet aleyhine konuşmuşlar’ denilerek Dışişleri Bakanı’na ulaştırıldı. Bakanlık, görüntülerin internete sızdırılacağı yönünde üstü örtülü bir tehdit de aldı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu gereğini yapınca video sızmadı. Büyükelçi Tokdemir emekliliğini istedi. Büyükelçi ataması bekleyen Başkonsolos Selcen ise söz konusu video nedeniyle ismi büyükelçi kararnamesine girmeyince istifa kararı aldı.

Başarılı başkonsolos

Kuzey Irak Kürt Yönetimi ile başkenti konumundaki Erbil, Türkiye için üç nedenden dolayı kritik önem taşıyor. İlki, sürmekte olan çözüm süreci. PKK ’nın Türkiye’den çekilmesinden sonraki adım olan ‘silah bırakma’ aşaması, Erbil odaklı gerçekleşecek ve Mesud Barzani yönetiminin bu konudaki katkıları çok büyük olacak. İkincisi, Barzani’nin Suriye’nin kuzey batısındaki Kürt varlığı konusunda Türkiye ile işbirliği yapması da Türkiye’nin Suriye politikasında kilit rol oynayacak. Üçüncü hayati konu ise Kuzey Irak’taki enerji satrancı. ABD’nin tepkisine rağmen bölgede enerji satrancında güçlenmek isteyen Türkiye, Barzani yönetimi ile güçlü bir bağ kurdu. Barzani yönetimi üç kritik konuda da Ankara ile tam mutabakat halinde. Erbil’de başkonsolosluk açıldıktan sonra Türkiye’nin Kuzey Irak ile ilişkilerinde çok önemli bir sıçrama yaşanmıştı. Bunda, eski Bağdat Büyükelçisi Murat Özçelik’in Barzani ailesiyle kurduğu iyi ilişkilerin yanı sıra, Başkonsolos Selcen’in canhıraş bir şekilde çalışmasının da etkisi olmuştu. Sözkonusu dönemde Türkiye’nin Kuzey Irak ile dış ticareti (neredeyse Türkiye’den Kuzey Irak’a tek taraflı olarak) 9 milyar doları buldu. Erbil’de bu kadar başarılı olduğu halde Selcen’in büyükelçi olarak atanmayıp merkeze çekilmesi, yani cezalandırılması, “özel bir tasarruf” olacak. Yetkililer, “Zaten görev süresi dolmuştu” diyor ama Murat Özçelik’ten sonra Selcen’in de oyunun dışına atılması, Barzani yönetimi ile ilişkilerin ‘silbaştan’ kurulması anlamına gelecek.
Selcen ile Tokdemir’in görüntülerinin yeraldığı video, 8 yıl önce Tokdemir’in Bağdat’tan ayrılması gerekçesiyle verilen veda yemeğinde çekilmişti. O tarihte Selcen de Bağdat Büyükelçiliği’nde çalışıyordu. Videodaki dosya hiçbir bilgisayarda kayıtlı değildi ve tek kopyası Tokdemir’in evindeydi. Videonun nasıl dışarı çıktığı, Davutoğlu’na kadar nasıl ulaştığı bilinmiyor. Ancak Davutoğlu’nun iki isme yönelik tavrının videoyu izlemesinden sonra değiştiği, bakanlık koridorlarında konuşuluyor. Zaten alınan kararlar da bu bilgiyi onaylıyor. 2009’a kadar zor koşullara rağmen Afganistan’da 4 yıl kesintisiz büyükelçilik yapan Tokdemir, önce Ortadoğu Genel Müdürlüğü görevinden alındı, ardından emekliliğini istedi. Selcen ise büyükelçi olmayı beklerken “15 Temmuz’da merkezde görevinize başlayın” yazısı aldı. Meslektaşları, Müsteşar Feridun Sinirlioğlu’nun, Selcen’in büyükelçi atanması için çabalarını sürdürdüğünü söylese de Selcen’in 15 Temmuz günü merkezde başlar başlamaz istifa dilekçesini vereceğini de konuşuyor.


  http://www.radikal.com.tr/1135220113522010

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Adamın biri meyhanede, bir yandan içiyor, bir yandan da devlete, hükümete dümdüz gidiyor: "Ben böyle devletin de, böyle hükümetin de..." Biri ihbar ediyor, polisler gelip alıyorlar. Karakolda komiserin karşısına çıkana kadar adam ayıkıyor: "Komiserim tamam, ben hükümete küfrettim ama... O bizim hükümet değildi ki..." "Ya hangi hükümetti?" "Arjantin hükümetiydi." "Hadi oradan. Kaç yıldır bu karakolda komiserim, hangi hükümete küfredileceğini bilirim ben." (Kimse hedeflenmeden yazılmıştır.)

  raki içtim sarab içtim ....... - Al Capone

  AKP nin diplomatlari içkili - Gülecem - kafa kiyak - Davutoglu politikasini anlamak için içkili olmak gerekiyor zaten yoksa anlamakta zorlanirsin

  @imlob99 - metinc

  Naci Koru, Dışişleri Protokol Genel Müdürü değil, Bakan Yardımcısı'dır. Dışişleri Protokol Genel Müdürü Büyükelçi Levent Şahinkaya'dır. Bu bilgileri bakanlığın sayfasından bile edinebilirsiniz.

  Yazık - akinu

  Güçlükle yetişmiş üstün insan kaynağı nasıl çöpe atılır, bir örnek. 1- Dışişleri mensupları, yaptıkları olağanüstü stresli iş sebebi ile şu veya bu şekilde alkol veya tütün kullanır. Bunun ayıp veya kabahat olarak zikredilmesi bir facia. 2- Dışişleri mensupları hükümeti eleştirebilir. Herhangi bir devlet memuru hükümeti, politikayı eleştirebilir. Kamu önünde yapmaları yasak, fakat gizli kamera ile mahremine girip sonrasında bunu casusuluk gibi manipülasyon aracı olarak kullanırsan bu alçaklıktır. Sonuç itibariyle devletin yıllarca kaynak vererek yetiştirdiği iki çok başarılı diplomatik mensubu bu şekilde kaybedersin. Yerine de AKP gençlik kollarından yabancı dil bilmeyen çocukları atarsın, söz dinler, olur biter...

  diplomasi ve icki kulturu - keryil

  diplomasinin bir parcasidir icki. zaman zaman problem yaratir bu yuzden, zaman zamansa baska sekilde cozulemeyecek problemler icin taraflari yatistirir. bununla ilgili gecenlerde birlesmis milletler'de bir olay olmustu, onunla ilgili yorumlari da bulun okuyun derim. burada olan sey, iki diplomatin hukumetle ilgili goruslerinin kaydedilip bakanliga iletilmis olmasi, bakanliginsa diplomatlarina sahip cikmak yerine kendi neticesinin derdine dusup diplomatlarini harcamasi. o kadar kolay mi yetisiyor saniyorsunuz kaliteli burokrat? hukumetin aleyhine konusmusmus (icki vurgusu da cok guzel, dedigim gibi ciddiye alinsin diye "keyword" koymuslar). isini yapamamis mi? devleti zor duruma mi dusurmus (konusmanin kaydedilmesi kendi sorumlulugu degildir, hatirlatirim)? rezil mi olmus? bunlarin hicbiri yok. o kasetlerin sizmamasini saglayan bakan, o kasetleri umursamayabilirdi de. ama belli ki sayin bakan icin her birinin yetismesi otuz sene alan uzman kadrolardan ziyade saksakci kadrolar onemli ki boyle bir durumda bir kalemde silebiliyor insanlari.

  bizde nitelik değil biat esastır - greta garbo

  Türkiye'nin yetiştirdiği sürüyle kalifiye, değerli insan bürokrasinin alt kademelerinde süründürülmektedir, yada bu örnekte görüldüğü gibi istifa ettirilmektedir. Hükümet bilmiyor mu ki devletin yurt içinde verdiği hizmetin kalitesi, yurtdışında da başka ülkelere karşı çıkarlarının savunulması iyi eğitim görmüş, başarılı bürokratlarla mümkündür. Bizim devlet geleneğimizde Osmanlı'dan devraldığımız biat üsulune göre atama vardır, liyakat ikinci plandadır. Hükümetler biattan kazanır ama Türkiye kaybeder.

  naci koru - imlob99

  Naci koru dışişleri protokol müdürü ve her yıl mart ayında tüm davetlerin toplantıların dijital çıktısını istiyor ve kendisine gönderiliyor. onda zaten bir kopya vardır tek kopya olduğunu sanmıyorum. ayrıca "canhıraş" meselesi b elçinin şantajla çalıştırıldığı intibaını uyandırıyor. hatırımızda ki tüm dışişleri mensupları Ergenekon ile tehdit edildi. "atarız sizi de içeri ha!" dediler. başka türlü ABD'nin "merkezi ırak hükümeti kararlarına uyun kuzey ırak Barzani ile ilişki kurmayın yasak" uyarılarına karşı bir TÜRK diplomatı bile bile Barzani ile kucak kucağa ilişkiye girer miydi..? elbette ki HAYIR... olay budur.