Dışişleri'nden 'petrol anlaşması' açıklaması

Dışişleri'nden 'petrol anlaşması' açıklaması
Dışişleri'nden 'petrol anlaşması' açıklaması
Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ile petrol konusunda mutabakat sağlandığını ancak sürecin tamamlanmadığını bildirdi. Bağdat yönetimi, anlaşmaya tepki olarak Kuzey Irak hava sahasını Türk özel uçaklarına kapatmıştı.

Radikal.com.tr – Türkiye ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında Kürt petrolünün aranması, satışı ve transferi konusunda bir dizi anlaşmanın imzalandığının ortaya çıkmasından sonra Ankara ile Bağdat arasında gerilimin yeniden boy göstermesi ve Irak merkezi hükümetinin Kuzey Irak hava sahasını Türk özel uçaklarına kapatması üzerine Dışişleri Bakanlığı’ndan bir açıklama geldi.

Dışişleri Bakanlığı’nın, gerilimi azaltmayı amaçladığı anlaşılan açıklamasında, söz konusu petrol anlaşması sürecinin ‘henüz tamamlanmadığı’ bildirildi.

Türkiye ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında Kürt petrolünün aranması, satışı ve transferi konusunda bir dizi anlaşmanın imzalandığı ortaya çıkmış; bu anlaşmaya tepki gösteren Bağdat yönetiminin, Cuma gecesinden itibaren, “Özel amaçlı sefer yapacak Türk özel uçaklarına Kuzey Irak hava sahasını kapattığı” ileri sürülmüştü. Türk Dışişleri yetkilileri ise iddiadan haberdar olduklarını, ancak bu konuda Ankara’ya gelmiş resmi bir bildirimin olmadığını ve bu konuda Irak tarafından bir yanıt beklendiğini belirtmişti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan bu konuyla ilgili olarak yapılan ilk açıklamada şöyle denildi:

“IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani'nin 27 Kasım'da Ankara'ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında IKBY ile enerji işbirliği alanında Irak Anayasası'na da uygun bazı ticari sözleşmeler üzerinde mutabık kalınmıştır. Ancak konuyla ilgili süreç henüz tamamlanmamıştır. Bu konunun üçlü bir çerçevede ele alınması ve halklarımızın ortak çıkar ve refahına hizmet edecek şekilde sonuçlandırılması arzu ve tercihimizdir.

Ülkemiz bu işbirliğinin Merkezi Hükümet ile IKBY arasında Irak Anayasası ile uyumlu bir anlayış birliğinin gelişmesine ve pekişmesine de katkı sağlamasını temenni etmektedir. Bu anlayışla, taraflar arasındaki tüm konuların karşılıklı görüşmeler yoluyla ve iyi niyetle Irak’ın toprak bütünlüğü ve birliği zemininde süratle çözüme kavuşturulmasını arzu etmekteyiz." 

Bağdat, Kuzey Irak hava sahasını kapattı


  http://www.radikal.com.tr/116380511638051

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yalan olduğu biliyoruz - efeg27

  Dışişleri kıvırmasın artık, her şeyleri yalan dolan, çok itibarları denilen dış politikamıza ''yalancılık'' damgası da vuruldu. Bunlar yalana alışmış, MGK kararlarını imzalayıp ama uygulamadık deyince herkes inandı sanıyorlardı aynısını Irak hükümetine yapmaya kalktılar cevabını aldılar. AKP sayesinde kabile devleti ile muz cumhuriyeti arası bir şey olduk... dış politikasını yalan ve hayalcilik üstüne kuran devlet olmayacağına göre biz devlet falan değiliz! Eminim ki RTE bu nasıl açığa çıktı diye Davutoğlu dahil herkese fırçayı basmıştır, dövdüğü varmıdır acaba...