Dışişleri'nin fikri: Tek yol yargı

Dışişleri Bakanlığı, siyasi girişimlerden sonuç çıkmayacağı ve hükümetin AİHM'nin tavsiyesine uyması görüşünde. Diplomatik kaynaklar şu saptamaları yaptı...
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Dışişleri Bakanlığı, siyasi girişimlerden sonuç çıkmayacağı ve hükümetin AİHM'nin tavsiyesine uyması görüşünde. Diplomatik kaynaklar şu saptamaları yaptı:

 • Türkiye, Öcalan tarafına 120 bin avroyu 12 Ağustos'ta ödemek durumunda. Aksi takdirde faiz ödenmek zorunda kalınacak.
 • Kararın uygulanmasını denetleyecek Delegeler Komitesi, kararı gündemine en erken haziranda alır. Toplantılarda, Türkiye'ye kararın uygulanması için önlemleri sorulur.
 • Türkiye yeniden yargılama için gerekli önlemleri almazsa, baskı başlayacak. Bu baskılar, Türkiye'nin AB sürecini de etkileyecek.
 • Delegeler Komitesi nezdinde siyasi girişimler sonuç vermez. Çünkü komite, bu tür girişimlere kapalı. Türkiye'nin yapması gereken, yasal bozukluklardan kaynaklanan adil yargılama ihlalini önleyecek adımları atmak.
  Dışişleri, AİHM Büyük Dairesi'nde Türkiye'nin iki kazanımı olduğuna dikkat çekti. Biri, Öcalan'ın Kenya'da yakalanıp getirilmesinde ihlal olmadığına karar verilmesi. Böyle bir ihlal kararında, Öcalan'ın başka bir ülkede yargılanması gündeme gelecekti. Mahkeme kararı, İmralı Adası'nın koşullarının yargılama için uygunluğunu teyit ederek Öcalan'ın yeniden yargılanması durumunda da üçüncü ülke ihtimalini ortadan kaldırdı.
  İkinci kazanım, bugüne kadarki tüm mahkeme metinlerinde PKK lideri olarak nitelenen Öcalan'dan son kararda 'Türkiye vatandaşı' olarak söz edilmesi. Bu, Öcalan'ın Avrupa tarafından 'sıradan bir vatandaş' görülmesinin tescili olarak değerlendiriliyor.


  • http://www.radikal.com.tr/7458937458930

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.