DİSK: 1 Mayıs'ta Taksim'e çıkacağız, kararlıyız

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları (DİSK) Başkanlar Kurulu, 1 Mayıs'ı Taksim dışında başka bir yerde kutlamama kararlılığında olduklarını bildirdi


DİSK Başkanlar Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, dün 1 Mayıs gündemiyle toplanıldığı ve "Taksim talebimiz bir inatlaşma değil, demokratikleşme ısrarıdır" değerlendirmesinde bulunulduğu belirtildi.
DİSK’in, demokratikleşme sürecinin her çeşit baskıcı ve totaliter anlayışlara karşı inatla savunulmasının doğruluğuna inanan bir federasyon olduğu vurgulanan açıklamada, "Türkiye çağdaşlaşma ve demokratikleşme sürecini hızla sürdürmelidir. Bu anlamda inatlaşma değil, demokratikleşme sürecine katkı vermek için Taksim vazgeçilmemizdir" denildi.
Açıklamada, "16 Mart 1978 tarihinde İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde 7 öğrencinin katledilmesi, Maraş ve Çorum katliamları ve 12 Eylül darbesine uzanan ortamın yaratılmasında 1 Mayıs 1977 katliamının önemli bir kilometre taşı olduğu" öne sürüldü.
DİSK’in 1 Mayıs 1977 olayının açığa çıkarılması ve unutturulmaması için de Taksim kararlılığını sürdürdüğü vurgulanan açıklamada, "Bu nedenle DİSK, İstanbul’da 1 Mayıs’ı Taksim dışında bir yerde kutlamamaya kararlılığındadır" denildi.
Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
"Taksim yasağı devam ettiği sürece, 8 saatlik çalışma günü, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, insanca yaşanacak bir ücret için verilen mücadelelerin ve işçi sınıfının uluslararası dayanışmasının simgeleştiği gün olan 1 Mayıs, sadece bir sevinç ve tatile indirgenmiş olacaktır. 1 Mayıs dünyada 200’ün üzerinde ülkede çeşitli isimler altında birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak bayram havasında kentlerin en merkezi alanlarında ve yasaksız kutlanmaktadır.
Siyasal iktidarı ve İstanbul Valiliği’ni bu uluslararası günün emekçilere yakışır bir şekilde kutlanabilmesi için göreve davet ediyor, yasakçı bir inatlaşma değil, demokratikleşme ve ülkemizin aydınlık geleceği konusunda özgürlükçü bir tavır sergilemeye çağırıyoruz. İstanbul’da pek çok etkinliğe açık olan Taksim alanı işçilere ve 1 Mayıs’a kapatılmıştır. Bu çifte standardın kaldırılması için Cumhurbaşkanı, Başbakan ve siyasi parti grup başkanları nezdinde girişimler sürdürülecektir."