DİSK Başkanı Çelebi'ye silahlı saldırı

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi Sendika genel merkezinde, makam odasında ayağından vuruldu

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player YükleDİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Şişli'deki DİSK binasındaki odasında Rıza Tunçbilek tarafından sol bacağından ve ayağından tabancayla 3-4 el ateş edilerek vuruldu. Çelebi, Florance Nightingale Hastanesi'ne kaldırıldı.
Koruması tarafından etkisiz hale getirilen ve akli dengesi yerinde olmadığı iddia edilen saldırgan daha sonra gelen polisler tarafından gözaltına alındı. Saldırı anında odada bulunan DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, saldırganın hazırlıklı olduğunu, seri şekilde hareket ettiğini belirterek,“ Başkanın eski mahallesindenmiş. Randevulu gelmiş. Başkan da kendisini tanıyor. Para falan istedi ama ticari birşey değil. 3-4 el ateş etti Süleyman beye. Hazırlıklı gelmiş. Çok seri hareket etti. Sonra bana ve korumaya doğrulttu silahı. Koruma elini bükerek aldı silahı. Randevulu gelmiş. 50-55 yaşlarında. Başkanla aynı mahalledenmişmiş,1980 öncesi tanışıyorlarmış. Güvenlik zaafiyeti düşünülebilir. Her gelenin üstü aranmıyor. Bunu gözden geçireceğiz.” dedi.
Basın Danışmanı Fahrettin Erdoğan da olaydan sonra polislerin geç kaldığını öne sürdü. Erdoğan, Çelebi'nin iki kez kalp ameliyatı geçirdiği için endişeli olduğunu belirtti. DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Ali Rıza Küçükosmanoğlu, saldırganın DİSK Yönetim Kurulu üyesi olmadığını söyledi.
Bu arada gözaltına alınan saldırgan Tunçbilek, ilk sorgusunda Çelebi ile mahalleden çocukluk arkadaşı olduğunu belirterek, kendisinden 100 bin YTL alacağı olduğunu söylediği öğrenildi. Bu arada Süleyman Çelebi, Florance Nightingale Hastanesi'nde ameliyatı alınıyor. 

5 KURŞUN SIKILMIŞ

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi'nin tedaviye alındığı Florence Nightingale Hastanesi'ne İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile saat 16.30'da gelen İstanbul Valisi Muammer Güler, “Olay 14.45 dolayında gerçekleşti. Zanlı 1950 Üsküp doğumlu Rıza Tunçbilek. İki şarjör ve ayrıca 37 mermi var. Bir şarjör boşaltıyor. 5 kurşun sıkılmış olayda. 2-3'ü vücuda isabet etmiş. Daha önceden de zanlı ile görüşmeleri olmuş. Bugün de randevu alarak gelmiş. Olayın neden kaynaklandığını henüz bilmiyorum. Araştırmalar sürüyor. Emniyet müdürlüğü işin takipçidir. DİSK Genel Başkanına makamında böyle bir saldırı son derece üzücüdür.Ancak sevindirici olan başkanın hayati tehlikesininin bulunmamasıdır” dedi.
İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ise, “Polisin olay yerine geç gittiği” iddilarının sorulması üzerine, “Nasıl böyle birşey olur? Zaten yanında kendisini sürekli koruyan bir koruma polisi var. Saldırganı da zaten bu koruma polisi etkisiz hale getirmiştir”yanıtını verdi.
Bu arada, saldırgan Rıza Tunçbilek, Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirilerek, sorguya alındı.

İSTANBUL VALİSİ GÜLER: ZANLIDAN 2 ŞARJÖR VE 37 MERMİ BULUNDU

İstanbul Valisi Muammer Güler, DİSK Başkanı Süleyman Çelebi’ye yapılan silahlı saldırıya ilişkin, üzerinde 2 şarjörün yanı sıra 37 mermi bulunan zanlının tabancasından 5 mermi çıktığını ve bunlardan 2-3 tanesinin Çelebi’ye isabet ettiğini söyledi.
İstanbul Valisi Güler, Çelebi’nin tedavi gördüğü hastanede konuya ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Konuyla ilgili hassasiyetle çalışmalarının devam ettiğini ifade den Güler, "Saldırıyı kınıyorum. Randevuyla gelip ruhsatsız silahıyla bir şarjör boşaltmış ayağına. Sanık ve suç delili elimizde bu da başka bir güzel haber. Zanlı daha önceden Sayın Çelebi’nin arkadaşıymış" dedi.
Güler, sebep ne olursa olsun meydana gelen olayı kabul etmediklerini dile getirerek, "Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Zanlının kimliği araştırılıyor. Yorumlara girmeyeceğim. Saldırganın Çelebi’nin bir tanıdığı ve DİSK genel merkezine gelip gittiği haberini aldık. Randevuyla gelip ruhsatsız silahıyla bir şarjör boşaltmış ayağına. Olayla ilgili hassasiyetle incelemelerimiz sürüyor, Herhangi bir ihmal yoktur." dedi.
İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da, konuyla ilgili, "Koruma polisi var. Sürekli yanında. Olay nasıl olmuş anlamıyorum. Olay araştırılıyor" dedi.

4 YIL CEZAEVİNDE YATTI 

1980 yılında DİSK Örgütlenme Daire Başkanlığı’na seçildi. 12 Eylül Darbesi sonrası DİSK davasında yargılanarak 4 yıl cezaevinde yattı. DİSK’in tekrar faaliyete geçmesiyle aktif sendikacılığa geri döndü. 1991 yılında Ahmet Fehmi Işıklar dan sonra DİSK Genel Sekreteri seçildi. 1999 Milletvekili Genel Seçimleri sonrasında Tekstil-İş Başkanı Rıdvan Budak ’ın görevini devraldı. 28-30 Temmuz 2000’de yapılan DİSK 11. Genel Kurulu'nda başkan seçildi.


DİSK GENEL MERKEZİ GÜVENLİK ÇEMBERİNE ALINDI

Süleyman Çelebi’ye yapılan silahlı saldırıdan sonra DİSK Genel Merkezi olay yeri inceleme ekiplerince güvenlik çemberi altına alındı.
Binaya giriş çıkış yasaklandı. Bina içinde olay yeri inceleme ekipleri, çalışmalarını sürdürürken, DİSK üyeleri de genel merkez önünde bekliyor. 

ÇELEBİ'DE HAYATİ TEHLİKE YOK

Avrupa Florence Nightingale Hastanesi başhekimi ve Florence Nightingale Hastaneleri Genel Koordinatörü Opr. Dr. Mücahit Atmanoğlu, saldırıya uğrayan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi'nin hayati tehlikesi olmadığını belirterek, “2 kurşun içeride bulunuyor. Ameliyat edilecek. Kırık var ama önemli değil. Şuuru yerinde” dedi.
Bu arada, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da hastaneye geler bilgi aldı. Çağlayan, “Çalışma hayatının çok iyi bir simasıydı. Çok eskiden beri tanıdığım bir dostumdu. Hayati tehlikesi yok. Böyle bir saldırı sebebi ne olursa olsun kabul edilebilir bir şey değil” dedi.
CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP Milletvekili Mehmet Sevigen, KESK Genel Başkanı Sami Evren, HAK-İş Genel Başkanı Salim Uslu ve çok sayıda sendikacı hastaneye geldi. Sami Evren de “Başkanımızla görüştüm sağlık durumu iyi. Yarın saat 11.00'de IMF'ye karşı yapılacak eylem daha güçlü şekilde gerçekleştirilecek” dedi. Sarıgül ise, “Emekten yana bütün yoldaşlarımıza geçmiş olsun” diye konuştu.