DİSK Genel Sekreteri Çerkezoğlu serbest bırakıldı

DİSK Genel Sekreteri Çerkezoğlu serbest bırakıldı
DİSK Genel Sekreteri Çerkezoğlu serbest bırakıldı
Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yönetim binasına girerek eylem yaptıkları için gözaltına alınan, aralarında DİSK Genel Sekreteri Arçu Çerkezoğlu'nun da bulunduğu yaklaşık 35 kişi serbest bırakıldı.

RADİKAL - Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yönetim binasına girerek eylem yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, "Haklı talebimiz karşısında polis göndererek, bizleri gözaltına aldırarak bu mücadeleyi ortadan kaldıracağını zanneden Maltepe Üniversitesi yönetimine bugün burada bir kez daha sesleniyoruz; diyoruz ki bu antidemokratik tutumunuzdan vazgeçin" dedi.

DİSK'e bağlı Dev Sağlık-İş Sendikası'na üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldığı belirtilen 98 işçi, eylemlerinin 80. gününde, bugün yönetim binasına girmiş, aralarında Dev Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu'nun da bulunduğu eylemciler balkon ve pencerelere çıkarak sloganlar atmıştı. Binaya giren polis ekipleri, aralarında Çerkezoğlu'nun da bulunduğu yaklaşık 35 kişiyi gözaltına alarak, Emniyet Müdürlğü'ne götürmüştü. Emniyet'te ifadesi alınan kişilerin tamamı serbest bırakılmıştı.

AKŞAM SAATLERİNDE YÜRÜYÜŞ...

Akşam saatlerinde hastane önünde toplanan yaklaşık 200 kişilik grup protesto yürüyüşü yaptı. Maltepe'de Atatürk heykelinin bulunduğu meydana gelen grup adına, gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu açıklama yaptı.

Çerkezoğlu, şunları söyledi:

"İlk gün demiştik ki, örgütlü gücümüze güveniyoruz. İşten çıkarılan ve direnişi yürüten arkadaşlarımızın çok önemli bir kısmı kadın işçiler. Ve dedik ki, dünya yüzünde, dünya tarihinde kadınların merkezinde olduğu hiçbir direniş yenilmez. 80 gündür kadın direnişiyle, kadın kararlılığıyla bu mücadeleyi yürütüyoruz. 80 gün önce arkadaşlarımız işine ekmeğine sahip çıktığı için, geleceğine sahip çıktığı için işten çıkartıldılar. Maltepe Üniversitesi yönetimi, yaptığımız çeşitli görüşmelerde herhangi bir şekilde bu sorunu çözücü bir yaklaşım içerisinde olmadı. En son 2 hafta önce DİSK Genel Başkanımızın da katıldığı bir görüşme yaptık ve 2 haftadır aynı oyalama politikasının devam ettiğini gördük. Haklı talebimiz karşısında polis göndererek, bizleri gözaltına aldırarak bu mücadeleyi ortadan kaldıracağını zanneden Maltepe Üniversitesi yönetimine bugün burada bir kez daha sesleniyoruz; diyoruz ki, bu antidemokratik tutumunuzdan vazgeçin. Bu mücadeleyi yürüten, 5 yıldır, 10 yıldır, 18 yıldır bu hastanede çalışan ama hâlâ asgari ücretle çalıştırılan bu işçilerin hakkını hukukunu verin ve bütün arkadaşlarımızın bu hastanede derhal işbaşı yapmasını sağlayın."

Grup, yapılan basın açıklamasının ardından meydandan ayrıldı

(Ramazan EĞRİ / İstanbul DHA)