DİSK ısrarlı: Demokratikleşme için 1 Mayıs'ta Taksim'e çıkacağız

DİSK'ten yapılan açıklamada, "Türkiye çağdaşlaşma ve demokratikleşme sürecini hızla sürdürmelidir. Bu anlamda, inatlaşma değil demokratikleşme sürecine katkı vermek için Taksim vazgeçilmezimizdir" denildi


İSTANBUL - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), İstanbul'da 1 Mayıs'ı Taksim dışında bir alanda kutlamayacağını açıkladı.
DİSK'ten yapılan yazılı açıklamada 1 Mayıs gündemiyle toplanan DİSK Başkanlar Kurulu'nun değerlendirmelerine yer verildi. Açıklama şu şekilde;
“Taksim talebimiz bir inatlaşma değil, demokratikleşme ısrarıdır!
DİSK demokratikleşme sürecinin her çeşit baskıcı ve totaliter anlayışlara karşı inatla savunulmasının doğruluğuna inanan bir konfederasyondur.
Türkiye çağdaşlaşma ve demokratikleşme sürecini hızla sürdürmelidir. Bu anlamda, “inatlaşma" değil “demokratikleşme! sürecine katkı vermek için Taksim vazgeçilmezimizdir.
16 Mart 1978'de İÜ. Eczacılık Fakültesi'nde 7 öğrencinin katledilmesinin, Maraş, Çorum katliamlarının ve 12 Eylül askeri darbesine uzanan ortamın yaratılmasında “1 Mayıs 1977 katliamı”nın önemli bir kilometre taşı olduğu açıktır. “Her konunun tartışıldığı" yavaş yavaş dosyalarının açıldığı koşullarda 1 Mayıs 1977 katliamından hiç söz edilmemesi manidardır.
DİSK 1 Mayıs 1977 katliamının açığa çıkarılması ve unutturulmaması için de Taksim kararlılığını sürdürmektedir. Bu nedenle DİSK, İstanbul'da 1 Mayıs'ı Taksim dışında başka bir alanda kutlamama kararlılığındadır.
Taksim yasağı devam ettiği sürece, 8 saatlik çalışma günü, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve insanca yaşanacak bir ücret için verilen mücadelelerin, işçi sınıfının uluslararası dayanışmasının simgeleştiği gün olan 1 Mayıs sadece bir sevinç ve tatile indirgenmiş olacaktır.
1 Mayıs dünyada 200'ün üzerinde ülkede çeşitli isimler altında birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak “bayram" havasında, kentlerin en merkezi alanlarında ve yasaksız kutlanmaktadır.
Siyasal iktidarı ve İstanbul Valiliği'ni bu uluslararası günün emekçilere yakışır bir şekilde kutlanabilmesi için göreve davet ediyor; yasakçı bir inatlaşma değil, demokratikleşme ve ülkemizin aydınlık geleceği konusunda özgürlükçü bir tavır sergilemeye çağırıyoruz.
İstanbul'da birçok etkinliğe açık olan Taksim alanı işçilere ve 1 Mayıs'a kapatılmıştır. Bu çifte standartın kaldırılması için Cumhurbaşkanı, Başbakan ve siyasi parti grup başkanları nezdinde girişimler sürdürülecektir." (dha)