DİSK: Saylan'a yapılanları affetmeyeceğiz

DİSK Genel Başkan Süleyman Çelebi: Yaşamının son günlerinde Türkan Saylan'a yapılanları hiç hazmedemiyoruz ve bunu hiç affetmeyeceğiz...Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan’ın vefatı nedeniyle duyulan üzüntü, çeşitli kurumlardan yapılan yazılı açıklamalarda da dile getirildi.

DİSK Genel Başkan Süleyman Çelebi, yaptığı açıklamada, 50’si uluslararası olmak üzere 500’e yakın yayını olan bir insanın kaybedildiğini ifade ederek, Kendi bilimsel uğraşlarında hep toplumun ve insanın dertlerine odaklanmış, bunlara çözüm üretmek için gece-gündüz çalışmaktan yılmamış, insan sağlığını, toplumsal bir duyarlılık ile ele alarak bu uğurda fedakarca ve özveriyle çalışmış bir bilim emekçisini mi kaybettik dedi.
Çelebi, Saylan’ın insanlara yardım etmeyi yaşam biçimine dönüştürmüş bir kişi olduğunu ifade ederek, Yaşamının son günlerinde ona yapılanları hiç hazmedemiyoruz ve bunu hiç affetmeyeceğiz... Ama biliyoruz ki, onlar bir avuç bizse halkız. Türkan hocadan bize kalan miras, her şeyden öte bir insanlık abidesidir ifadesini kullandı.
İstanbul Barosundan yapılan açıklamada, Saylan, yaşantısını çağdaşlaşmaya ve aydınlanmaya adayan, Atatürk ve devrimlerinin yılmaz savaşçısı olarak tanımlanarak, Ülkemizin içinde bulunduğu sosyo-ekonomik koşullar, kültür düzeyi ve feodaliteye karşın yılmadan, korkmadan, hastalığının oluşturduğu olumsuzluklara bakmadan, kız çocuklarının eğitimi için büyük bir atılım yapılmasına ön ayak olmuş ve yoksul çocukların eğitim hakkının simgesi durumuna gelmiştir değerlendirmesinde bulunuldu.
Bu arada, Turkcell’den yapılan yazılı açıklamada da, 2000 yılından bu yana Saylan ile el ele ve gönül gönüle çalışarak 9 yılda 20 bin kardelen kızın eğitimine destek olunduğu belirtilerek, Kardelen kızlarımızı birlikte okuttuk. Liseden, üniversiteden mezun ettik ve meslek sahibi bireyler olmalarına destek olduk. Ailesine, sevenlerine ve kardelenlerimize baş sağlığı diliyoruz denildi.
İstanbul Eczacı Odası’nın açıklamasında ise Çağdaşlaşma mücadelesine yaşamını adayan ve hastalığının en ağır döneminde evine yapılan baskın ve aleyhte düzenlenen kampanyalarla gericiliğin boy hedefi haline getirilmeye çalışılan Prof. Dr. Türkan Saylan’ı ve mücadelesini unutmayacağız ifadelerine yer verdi.
Sosyal Demokrasi Vakfı Başkanı Erol Kızılelma da açıklamasında, ülkemizde verilen çağdaş yaşam mücadelesini engellemek amacıyla yapılan haksızlıkların Türkan Saylan’a kadar uzandığını belirterek, Bu ülke için bir utanç olan bu haksızlıklar yapanları küçülttüğü gibi Türkan Saylan’ın tarihteki ve insanların gönlündeki onurlu yerini daha yaşarken almasını engelleyemedi dedi.