@ismailsaymaz

DİSK: Taksim'deyiz, Vali: Çıkmayın

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 1977'de 35 kişinin öldürüldüğü katliamı kitlesel biçimde anmak ve 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kutlamak için bugün Taksim Meydanı'na çıkmaya hazırlanırken...
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 1977'de 35 kişinin öldürüldüğü katliamı kitlesel biçimde anmak ve 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kutlamak için bugün Taksim Meydanı'na çıkmaya hazırlanırken, İstanbul Valisi Muammer Güler, kimi illegal örgütlerin 'provokatif' eylemlere hazırlandığını iddia etti. Vali Taksim'de kitlesel anmaya izin vermeyeceklerini söylerken sekizi Şişli, 33'ü Beyoğlu'ndaki 41 okul da olası eylemlere karşı bugün tatil edildi.
Vali Güler, Taksim Meydanı'nda kitlesel bir eyleme izin
verilmeyeceğini ifade ederken, DİSK'in 'Anma yapacağız' açıklamasını ise 'inandırıcı' bulmadı:
"Onlar kitlesel katılım öngördüler. Buna izin verilmesi mümkün değil. İşin daha sıkıntılı yönü, birçok illegal kuruluşun oraya gelmek istedikleri, provokatif eylem hazırlığı içinde oldukları, polisle de çatışmaya girecekleri bilgileri var. Kuvvet takviyesi yapıldı. Huzur ve güvenliği bozmasınlar, İstanbul zarar görür."
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ise 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama kararından geri dönmedi. Çelebi, 'kitlesel bir anma' yapacaklarını belirtti: "Vali'nin anmanın sayısını sınırlamak gibi bir hakkı yok. Bu süreci germeyecek olan validir. Vali tedbirleri almakla sorumludur."
DİSK'in çağrısı üzerine 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak isteyen yaklaşık 40 siyasi parti, meslek ve demokratik kitle örgütü, bugün saat 10.00'da Dolmabahçe'de toplanmaya başlayacak. Taksim'deki kutlamaya katılacaklar:
Meslek örgütleri: Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, Türkiye Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği, Türk Tabipleri Birliği. Siyasi partiler: Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Emek Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Sosyaldemokrat Halkçı Parti; Barış, Demokrasi ve Özgürlük Platformu (Demokratik Toplum Partisi, Sosyalist Demokrasi Partisi ve Ezilenlerin Sosyalist Platformu'nun başını çekti sol örgütler) ve Devrimci 1 Mayıs Platformu. Kitle örgütleri: Halkevleri, 78'liler Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Sosyal Demokrasi Vakfı ve 20'ye yakın örgüt.
Türk-İş Kadıköy'de
İstanbul'da bir diğer eylem Kadıköy İskele Meydanı'nda. Türk-İş'in düzenlediği, saat 11.00'de başlayacak eyleme CHP, İP ve EMEP de destek veriyor. Diğer kentlerdeki kutlamaların adresleri şöyle: Ankara Sıhhiye, İzmir Gündoğdu, Adana Uğur Mumcu, Bursa Gökdere, Diyarbakır İstasyon, Denizli Demokrasi ve Diyarbakır İstasyon meydanları; Antalya Köy Hizmetleri ve Trabzon Belediye, Gaziantep Adliye Önü ve Mersin Metropol Alanı.
Vapur seferleri duracak
1 Mayıs, İstanbul'da ulaşımı da etkiledi. İDO'nun vapur ve deniz otobüsü seferleri 07.30'dan sonra Karaköy, Kabataş, Besiktaş iskelelerine yolcu taşımayacak. Metro 07.30'dan sonra Mecidiyeköy-Taksim arası yolcu taşımayacak. Kabataş-Zeytinburnu tramvayı, 07.30'dan sonra Yusufpaşa-Kabataş arası sefer yapmayacak. 07.30'dan itibaren Kabataş-Taksim füniküler seferleri yapılmayacak. Tünel-Karaköy arası Tünel seferleri ve İstiklal Caddesi'ndeki tramvay iptal edilecek. Taksim, Kabataş civarındaki otoparklar boşaltılacak ve araç parkına müsaade edilmeyecek.