DİSK: Ya Taksim...

1 Mayıs İşçi Bayramı'nın nerede kutlanacağına ilişkin tartışmalar dün de sürdü.

İSTANBUL - 1 Mayıs İşçi Bayramı'nın nerede kutlanacağına ilişkin tartışmalar dün de sürdü. İşte tarafların açıklamaları:
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve TESK Genel Sekreteri Mustafa Avcı: Taksim Meydanı'nı mutlak bir hedef diye önümüze koymadık. Seçeneklerimizi valiye sunduk. Cumartesi saat 11.00de Saraçhane'de buluşacağız. Kutlama, izin verilirse Taksim'de, aksi halde Abide-i Hürriyet Meydanı dışında bir alanda yapılacak.
Hak-İş Genel Başkanvekili Yusuf Engin: İstanbul'da bölünme nedeniyle mitinglere katılmayacağız. Diğer illerde yapılacak kutlama ve gösterilerde bulunacağız.
Adalet Bakanı Cemil Çiçek: Hiçbir hukuk devletinde herkes istediği yerde her şeyi yapamaz. İstanbul için, 1 milyon kişilik mitingler yapılabilen Çağlayan Meydanı tahsis edildi. Kazlıçeşme de önerildi. Ama ille de bazıları 'Taksim'de yapacağız' diyorsa, tabiatıyla herkesin isteğine uygun böyle bir yeri sağlamak gibi bir imkânımız yok.
İstanbul Valisi Muammer Güler: Taksim gösteri yürüyüşü alanı olarak kullandırılamaz. İşçilerimizin polisle karşı karşıya gelmemesini arzu ediyoruz. Kanunsuz eyleme mutlaka müdahale edilecek.