DİSK'in son kararı Saraçhane

1 Mayıs için Saraçhane'de toplanacaklarını belirten DİSK Başkanı Çelebi, "Taksim ve Çağlayan'a hiçbir şekilde gitmeyeceğiz" dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Süleyman Çelebi, 1
Mayıs kutlamaları için yarın saat 11.00'de Saraçhane Parkı'nda toplanacaklarını ve daha sonra da İstanbul Valiliği'nin izin verdiği alana yürüyeceklerini bildirdi. Çelebi, 'gerilim yaratmak gibi bir takıntıları bulunmadığını, bunun kimseye bir yarar getirmeyeceğini' vurgulayarak, şunları kaydetti:
"DİSK, KESK, Türk Tabipleri Birliği, TMMOB, CHP'nin yanı sıra birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütü, yarın saat 11.00'de Saraçhane Parkı'nda olacağız. Ondan sonra da valiliğin izin verdiği alana yürüyeceğiz. Bu alan, Beyazıt ya da Sultanahmet olabilir. Daha önce valilik
tarafından bize Kazlıçeşme Meydanı gösterildi. Orası olmaz. Oraya Saraçhane'den gitmemiz mümkün değil. Şu ana kadar bunun dışında da bir yer gösterilmedi."
"Yürümenize izin verilmezse ne yapacaksınız?" şeklindeki soru üzerine de Çelebi, "Verilir, verilir... Valiliğin bu konuda duyarlı olacağını tahmin ediyorum" diye konuştu. Çelebi, 'Taksim Meydanı ya da Türk-İş'in kutlamalar yapacağı Abide-i Hürriyet Meydanı'na yürüyüp yürümeyeceklerine' ilişkin soruyu da "Taksim ve Çağlayan'a hiçbir şekilde
gitmeyeceğiz" diye yanıtladı.

DEHAP: DİSK VE KESK'İN MİTİNGİNE KATILACAĞIZ

DEHAP İstanbul İl Örgütü, DİSK ve KESK'in tertipleyeceği mitinge katılma kararı aldı. DEHAP Parti Meclisi Üyesi Osman Ergin, İstanbul İl Merkezi'nde yaptığı açıklamada, partiler ve sendika konfederasyonlarının 1 Mayıs'ı birlikte kutlama çalışmalarında bir mutabakata Varamadığını hatırlatarak, "1 Mayıs'ın birlikte kutlanması umudumuz gerçekleşmez ise yığınsal ve gerçekçilik zeminini yitirmiş olmasına rağmen, partimiz, DİSK ve KESK'in tertiplediği kutlamaya katılma kararı almıştır" dedi.