Disko işkencesinde sürpriz karar

Disko işkencesinde sürpriz karar
Disko işkencesinde sürpriz karar
Askeri Yargıtay, Kıbrıs'ta 'disko' işkencesinde ölen er Uğur Kantar davasında, sanıkların 'az ceza alması'nın yolunu açtı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ - hasan.benli@radikal.com.tr / Arşivi

Kuzey Kıbrıs’taki askerlik görevi sırasında, aldığı disiplin cezası nedeniyle er Uğur Kantar, disko olarak bilinen disiplin koğuşuna konuldu. Burada dövülen, susuz bırakılan ve kelepçeli şekilde güneşin altında bekletilen Kantar, gördüğü ağır işkenceler nedeniyle 12 Ekim 2011 tarihinde öldü. Disiplin koğuşunda gardiyan olarak görev yapan er Ayhan Arslan, Çavuş Fırat Keser ve Recep Tekin hakkında, ‘Neticesi sebebiyle ağırlaşmış işkence’ suçundan Girne Askeri Mahkemesi’nde dava açıldı.
Askeri Mahkeme 16 Aralık 2011 tarihinde, ‘sanıkların askerlik hizmetlerini tamamladığı, geçici terhis sahibi oldukları ve işlenen suçun da askeri bir suç olmadığı, bu nedenle de davanın sivil yargıda görülmesi gerektiği’ gerekçesiyle görevsizlik kararı verdi. Kararın temyiz incelemesi Askeri Yargıtay 1. Dairesi tarafından yapıldı. Askeri Yargıtay oyçokluğuyla verilen kararın bozulmasına karar verdi. Askeri Yargıtay bozma kararında, verilen görevsizlik kararının yerinde olmadığı belirtildi. 5 kişilik heyette yer alan iki üye verilen karara karşı çıktı. Bozma kararı üzerine dava dosyası tekrar Girne Askeri Mahkemesi’ne gönderilecek. Mahkeme, eğerz Askeri Yargıtay’ın kararına uyarsa, işkenceci sanıklar, işkence suçundan değil Askeri Ceza Kanunu’nun 117. maddesinde düzenlenen ‘astına kötü muamelede bulunarak ölümüne neden olma suçu’ndan yargılanacaklar. Böylece sanıklara yargılanıp mahkûm olmaları durumunda, 10 yıla kadar hapis cezası verilecek.

‘Ödül gibi’
Sanıklar Askeri Ceza Kanunu’na göre değil de TCK’da düzenlenen işkence suçundan yargılanırsa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almaları mümkün olabilecek.
Çağdaş Hukukçular Derneği adına davayı izleyen Avukat Teoman Özkan, Askeri Yargıtay’ın sanıklar açısından ödül gibi bir karar verdiğini iddia ederek Askeri Yargıtay, toplumun vicdanını yaralayacak bir karara imza atmıştır. Gencecik bir insanın yaşamı işkenceyle söndürülmüş, ailenin yaşamı karartılmıştır. Buna karşın işkence yapan insanlar neredeyse cezasız bırakılacak hale gelmiştir” diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Mahkeme

  ,

  Teoman

  ,

  Ceza

  ,

  İddia

  ,

  Avukat

  ,

  suç

  ,

  hapis

  ,

  ödül

  ,

  sivil

  ,

  TCK

  ,

  kuzey

  ,

  Karşı

  ,

  Aralık

  ,

  öldü

  http://www.radikal.com.tr/112008911200894

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ama - kullaniciadlikisi

  ama devlet sevgili babnamız asker ocağı peygamber ocağımız çağdaş hukukçular da bölücülerdi. bize öyle öğretmediler mi?

  objektif olmasını beklemek saflıktır - paradigmasal

  tek istisna var. o çocuk , kurulda görev yapanlardan birinin yakını olursa. o da zor . torpille istanbul'da , antalya 'da yatış yapıyorlar zaten. hatta 30 bin verip giymiyorlar bile o "yüce" görev olan askerliğe. vicdan terazileri bozulmuş bunların ben başka birşey demiyorum. sonra biz sivil vatandaşlar ise neyse anlatmayacağım,yerin dibine girsin sizin adalet anlayışınız.

  askeri yargı doğrumu :? - okkes cavus

  demokrasi ülkelerinde bir kurumun özel mahkemesi ne kadar doğru. türkiyede eri subayı tahminen 800 veya buna yakın bir rakam, millieyitimin de bu kadar personeli var. sağlığında bu kadar personeli var. o zaman o kurumlarında özel mahkemesi olması mı gerek. herkesin görevi ve görev alanı belirlenmiş. ülkede bir yargı olur. kanun herkese eşit ve adil olması lazım, sonuçda erler de bir müddet sonra sivil, subaylarda sivil olacak. misaki milli içerisinde işlenen her tür suçun yasası var. askeri yargı sivil yargı diye bir olay iki başlılık arzetmez mi. bir önemli konu askerde erbaşlardan, ve subay ast subaylardan erleri çirkin hakaretler ve hatta ağır işkence yapanlar var. belkide intiharlar bu nedenlerle oluyor olabilir. vatanı için askere gelen insanı askerliyi meslek olarak seçmiş insanların erleri dövmesi ne kadar insanidir bunlar önlenmeli korunmamalı .......!

  türkiyede adalet yok. - A.D

  bunu ufaçık çoçuklar dahi biliyor.türkiye işkençede,kötü muamelede,faiili meçhul çinayetlerde,polis çinayetlerinde,rüşvet,talan,soygun,devleti zarara uğratmada dünyada birinçi sırada yer alıyorsa türk adletinin hakim ve savçılarının bunlara göz yummasından dolayıdır.bunu ben söylemiyorum bizzat yargının içinden gelen osman can söylüyor.