DİSK'ten 1 Mayıs ifadesi: İnşaat değil siyaset

DİSK'ten 1 Mayıs ifadesi: İnşaat değil siyaset
DİSK'ten 1 Mayıs ifadesi: İnşaat değil siyaset
DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 1 Mayıs'ta yaşanan olaylara ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 'Toplantı ve gösteri yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek suçlamasıyla İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na ifade verdi.

İSTANBUL  - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, 1 Mayıs 2013 tarihinde Taksim'de yaşanan olaylara ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında sanık sıfatıyla ifade vermek üzere Çağlayan'da bulunan Adalet Sarayı'na geldi. Beko ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu '2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu'na muhalefet etmek suçlamasıyla soruşturmayı yürüten Savcı Mehmet Akıllı'ya ifade verdi. Beko ifadenin ardından adliye çıkışında basın açıklaması yaptı.
1 Mayıs 2013 tarihinde Dolmabahçe'de, DİSK merkezinde ve Beşiktaş 'ta polis tarafından gaz bombası ile müdahale yapıldığını söyleyen Beko, Başbakan, İçişleri Bakanı ve İstanbul Valisi'nin, yaşanan olaylara ilişkin alınan siyasi kararlarda sorumlulukları bulunduğunu, bu nedenle de suçlu olduklarını düşündüklerini ifade etti. Olaylarda 3 kişinin hayati tehlike geçirdiğini, 200'ün üzerinde işçinin yaralandığını ve 70'in üzerinde işçinin gözaltına alındığını belirten Kani Beko, "1 Mayıs birlik, dayanışma ve mücadelesi de kana bulanmıştır" dedi. Beko, "1 Mayıs 2013 tarihinde başlayan bu şiddet, bugün Gezi Parkı eylemlerinde devam etmektedir. Gezi Parkı sürecinde görülmektedir ki AKP iktidarının, 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasını engellemesi, inşaat ya da çukur gerekçesiyle değil, tamamıyla siyasidir" diye konuştu.Beko, konuşmasının ardından 1 Mayıs kutlamalarının Taksim'de kutlanma kararlarını AK Parti hükümetinin değil kesinlikle işçilerin vereceğini söyledi. Beko'ya destek olmak için adliye önünde toplanan grup '1 Mayıs yargılanamaz' yazılı pankart açtı. "Yaşasın 1 Mayıs, Taksim 1 Mayıs alanıdır", "Her yer Taksim her yer direniş" şeklinde slogan atan grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı. (Cem TURSUN / DHA)