DİSK'ten 15-16 Haziran için yürüyüş

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, Yönetim ve Başkanlar Kurulu üyeleriyle bir bölümünü işten çıkarılan işçilerin oluşturduğu 100 kişilik grup 15-16 Haziran olaylarının 35. yıldönümünde...

İZMİT - DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, Yönetim ve Başkanlar Kurulu üyeleriyle bir bölümünü işten çıkarılan işçilerin oluşturduğu 100 kişilik grup 15-16 Haziran olaylarının 35. yıldönümünde, sendikal hak ve özgürlükler için düzenledikleri iki günlük İstanbul yürüyüşüne, dün İzmit'ten başladı. Geceyi çadırda geçiren yöneticilerin, Perşembepazarı'ndan başlattığı yürüyüşe, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin yöneticileri de katıldı.
Çelebi, buradaki konuşmasında, şunları söyledi: "Bu yaz alanlarda birlikte olacağız. Bu ülkede yalnız sermayenin, sanayicinin yanında olan ve ABD'nin önünde diz çöken anlayışa karşı mücadele bizim boynumuzun borcu. Son 6 ayda on binlerce insan işinden oldu. Buna rağmen hükümet 'Türkiye büyüyor' diyor."
13 Haziran 1970'da TBMM'de görüşülmeye başlanılan Sendikalar, Toplusözleşme ve Grev yasalarında değişiklikler öngören tasarının, DİSK'i tasfiye amaçlı olduğunu düşünen üye işçiler, 15 Haziran günü tasarının geri çekilmesi istemiyle çeşitli kentlerde yürüyüşe geçmişti.
150 bin işçinin katıldığı 15-16 Haziran yürüyüşünde olaylar çıkmış, Kadıköy'de açılan ateşle 3 işçi yaşamını yitirmiş, 200'den fazla kişi yaralanmıştı.