Diyabetin baş doktoru öldü

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji Metabolizma Diyabet Bilim Dalı Öğretim Üyesi 64 yaşındaki Prof. Dr. Üstün Korugan, geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle önceki gece yaşamını yitirdi.

İSTANBUL - İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji Metabolizma Diyabet Bilim Dalı Öğretim Üyesi 64 yaşındaki Prof. Dr. Üstün Korugan, geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle önceki gece yaşamını yitirdi. Prof. Dr. Korugan'ın cenazesi, yarın saat 10.00'da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Oditoryumu'nda düzenlenecek tören ve Teşvikiye Camii'nde öğleyin kılınacak namazdan sonra Edirnekapı Mezarlığı'nda defnedilecek.
Ağrı'da 1940 yılında dünyaya gelen Korugan, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nden 1967'de mezun oldu. Korugan, 1982'de profesör oldu. 1977-1983 yılları arasında İstanbul Tabip Odası Başkanlığı, Türk Tabipleri Birliği Onur Kurulu Üyeliği yapan Korugan, 1983'te üniversiteden uzaklaştırıldı, 1990'da ise Danıştay kararıyla görevine geri döndü. Fransızca ve İngilizce bilen, 150'den fazla Türkçe ve yabancı dilde bilimsel yayınile sekiz kitapta yazdığı bölümler bulunan Prof. Dr. Üstün Korugan, evli ve bir çocuk babasıydı.
Tiyatrocu ve felsefeci bir hekim
Uzun yıllardır Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde çalışmalarını sürdüren Korugan, Türkiye'de endokrin hastalıkların tedavisinin bilim olarak gelişmesinde öncülük yapanlardandı. Korugan, 'metabolik sendrom' denilen yüksek tansiyon ve obeziteyi içeren hastalığın tanımlanmasında büyük emek sarf etti. Daha önce diyabetle ilgili bilgilendirici CD hazırlayan Korugan'ın beslenme üzerine hazırladığı CD'si yakında çıkacaktı. Obezite ve Beslenme Derneği Başkanlığı da yapan Korugan, Dr Eren Eroğlu'yla açacağı sağlıklı beslenme merkezi üzerinde çalışıyordu.
Hekimliğin yanı sıra çok iyi bir tiyatrocu da olan Korugan, Ankara Sanat Tiyatrosu'nda oyunculuk yaptı. İtalya'da tiyatro eğitimi alan Korugan
İstanbul'da da tiyatro yönetmenliği yaptı. Korugan profesyonel ölçüde felsefeyle ilgileniyordu.