Diyabetliler parmak arası terlik giymesin

Yaz aylarında, en ciddi işyerlerini bile topuğa vuran taban sesiyle inleten terlik modası, sonunda doktorların da ilgi alanına girdi.

ADANA - Yaz aylarında, en ciddi işyerlerini bile topuğa vuran taban sesiyle inleten terlik modası, sonunda doktorların da ilgi alanına girdi. Denge unsurundan yoksun, plastik yoğunluklu, yüksek topuklu terliklerin ayak sağlığını riske attığı belirtildi.
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bayram, doğru terlik seçiminin ayak sağlığı için çok önemli olduğunu anlattı:
"Ayaktan kolayca çıkacak tipteki terlikler, ister düz ister engebeli arazide olsun yürümeyi bozar.
Ayaklarda ter oluşturacak plastik tabanlı terliklerden de uzak durulmalı. Yüksek topuklu terliklerse özellikle çocuklarda ayak kemik gelişimini önleyebilir. Kadınların sıkça tercih ettiği yüksek topuklu terlikler, ağırlığı tamamen vücudun ön tarafına verdiği için bel ve bacaklarda ağrılara neden olur. Bu tür terliklerde denge unsuru fazla olmadığı için yürümede zorluk çekilir, insanı yorar."
'Sonu ameliyata kadar gidebilir'
Prof. Dr. Bayram'ın bir uyarısı da parmak arası terliklerle ilgili oldu. Bayram şeker hastalarının bu tür terliklerden uzak durması gerektiğini söyledi: "Şeker hastaları hissetme yönünden sıkıntılıdır. Genellikle plastikten yapılan ve parmak arasına oturan parça yara yapar, ancak hasta farkına varmaz. Ayakta iltihaplanmalar oluşur, cerrahi müdahale bile gerekebilir."