Diyabetliler rekor kırdı

14 Kasım Diyabet Günü'nde İstanbul'daki diyabetlilerin de katılımıyla 46 ülkeyle eşzamanlı gerçekleştirilen yürüyüş rekor kırdı. Diyabet Vakfı yetkilileri 2000'de 77 bin 500 kişinin yürüdüğünü, bu yıl ise katılımın 80 bini bulduğunu söyledi. Taksim'deki yürüyüşe 2 bin kişi katıldı.

İSTANBUL - 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle İstanbul'daki diyabetlilerin de katılımıyla dünya çapında eşzamanlı gerçekleştirilen 'Global Diyabet Yürüyüşü' Guinness rekoru kırdı.
Dünya Diyabet Vakfı'nın organize ettiği yürüyüş, dün, 46 ülkeyle birlikte aynı anda saat 12.00'de Tünel'de başladı. İstanbul'daki yürüşüye 2 bin diyabet hastası katıldı. Ellerinde balonlar ve dövizlerle renkli görüntüler oluşturan katılımcılar, İstiklal Caddesi'nden Taksim'e yürüdü.
Türkiye'de 5 milyon hasta
Hastalığa ilgi çekmek ve halkı bilinçlendirmek amacıyla düzenlenen yürüyüşe sanatçılar Derya Baykal, Kamil Sönmez ve Yalçın Menteş'in de aralarında bulunduğu çok sayıda diyabet hastası katıldı.
Yürüyüşten sonra Taksim Meydanı'nda şarkıcı Reyhan Karaca bir konser verdi. Kurulan standlarda uzmanlar, vatandaşların diyabet konusundaki sorularını yanıtladı ve bilgilendirici broşürler dağıttı.
Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, dünyada 170 milyon insanın diyabet hastası olduğunu, Türkiye'de ise 5 milyon diyabetlinin bulunduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Her yıl 14 Kasım'da kamuoyunun ilgisini çekmek için çeşitli etkinlikler düzenlediklerini belirten Yılmaz, "Bu yıl dünya çapında bir yürüyüş yaptık. İstanbul yürüyüşü dünyada katılımcı sayısının en fazla olduğu ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor" dedi.
Yürüyüşün diğer bir anlamı ise 2000'de' Singapur'da tek noktadan yapılan ve Guinness Rekorlar Kitabı'na giren 77 bin 500 kişiyi geçmekti. Yılmaz, ilk bilgilere göre dünyada yürüyüşe katılanların sayısının 80 bini aştığını vurguladı ve rekoru kırdıklarını ifade etti.