@ismailsaymaz

Diyadin Belediye Başkanı: O iki çocuk, değil silahlı eylem, basın açıklamasına bile gelmezdi

Diyadin Belediye Başkanı: O iki çocuk, değil silahlı eylem, basın açıklamasına bile gelmezdi
Diyadin Belediye Başkanı: O iki çocuk, değil silahlı eylem, basın açıklamasına bile gelmezdi
Ağrı'da önceki akşam Jandarma Komutanlığı'na yapılan saldırının ardından bugün kent merkezinde öldürülen üç kişiden ikisinin çocuk yaşta olduğu ortaya çıkmıştı. Valilik, öldürülen kişilerin gece yapılan saldırıya katıldıklarını duyurmuştu. Diyadin Belediye Başkanı ise "Bunlar HDP'nin basın açıklamasına bile gelmeyen çocuklardı" diyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Diyadin Belediyesi Eşbaşkanı Hazal Aras, ilçede PKK ’lı oldukları ve jandarma komutanlığına saldırıda bulundukları iddiasıyla öldürülen 16 yaşındaki Orhan Aslan ve 14 yaşındaki Emrah Aydemir’in fırın işçisi olduğunu, eylemle ilgilerinin bulunmadığını belirterek, “Bunlar HDP’nin basın açıklamasına bile gelmeyen çocuklardı” dedi.

İki çocuğun evlerine taziyeye gittikten sonra Radikal’e konuşan Aras, şunları söyledi:

“Bu iki çocuktan Orhan 7 aydır, Emrah da 10 gündür fırında çalışıyor. Dün akşam vardiyası için fırına gitmişler. Fırının kapısı kapalı olunca kapıda oturmuşlar. O sırada panzerlerin geçtiğini görüp korkuyorlar. Yol üstündeki fırının odunluğuna saklanıyorlar. Burada öldürülüyorlar. Belki doğrudan hedef seçilmemişlerdir ancak ilçede sivillere dönük bir saldırı var. Belli saatten sonra insanları sokağa çıkamaz oldu. Burada öldürülüyorlar. Görgü tanığı olan bir aileden beş kişi şu an gözaltında tutuluyor.”

Saldırıya karıştığı iddiasıyla öldürülen üçüncü kişinin PKK üyesi olabileceğini anlatan Aras, ancak bu kişi ile iki gencin ilçenin ayrı noktalarında vurulduğunu kaydetti. İki çocuğun HDP’nin basın açıklamalarına bile katılmadıklarını belirten Aras, şöyle devam etti:

“Altını çizerek söylüyorum; bunların biri 16, diğeri 14 yaşında. Fırında çalışan, yakından tanıdığımız çocuklar. Bırakın bir yerlerle ilişkili olmasını, partinin basın açıklamasına bile gelmiyorlardı. Orhan, İmam Hatip’te okumuştu. İkisi de yoksuldu. Ben bunu emniyet amirine de söyledim. ‘Sizin istihbarat birimleriniz çok iyi bilirler ki, bunlar sivil vatandaştır’ dedim. Bunun tespitini yapmak zor değildir. Fırın sahibi de fırında çalıştıklarını doğruluyor.”

Ağrı Diyadin'de kanlı gün: Üç kişi hayatını kaybetti

 


        ANNE ÖZDEMİR BBC'YE KONUŞTU: 

'Oğlum akşam fırındaydı'

 

BBC Türkçe'ye bilgi veren Emrah Muhammed Aydemir'in annesi Sevgül Aydemir de, oğlunun İmam Hatip Lisesi 3. Sınıf öğrencisi olduğunu, bir yandan eğitim görürken bir fırında çalıştığını söyledi. Sevgül Aydemir akşam oğluyla birçok kez telefonda görüştüğünü belirtti:

"Oğlum fırında çalışıyor. Akşam fırına gitti. Saat dokuz gibi çatışma çıkmış. Aradım, 'oğlum neredesin' dedim. 'Odunluğa girdik, burası güvenlidir' dedi. Sonra da hep aradım. Bir oğlum askerden geldi. Diğer oğlum askere gidecek."