Diyalize girip hepatit kaptılar

Diyarbakır'ın tek özel diyaliz merkezinde tedavi gören 213 böbrek hastasından 88'inde ölümcül hepatit-C virüsüne rastlandı. İl Sağlık Müdürlüğü durumu Sağlık Bakanlığı'na bildirdi.

DİYARBAKIR - Özel diyaliz merkezinde tedavi gören 213 hastadan 88'inde hepatit-C virüsüne rastlanması üzerine Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü araştırma başlattı.
1999'da hizmete giren ve bölgenin tek özel diyaliz merkezi olan Özel Diyarbakır Diyaliz Merkezi'nde tedavi gören hastalardan hepatit-C virüsü taşıyanların sayısı 66'yken, son üç ayda yapılan kontrollerde 22 kişiye daha virüs bulaştığı ortaya çıktı. Ölüme de yol açabilen hepatit-C virüslü hasta sayısındaki artış merkez ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileriyle burada tedavi gören hastaları tedirgin etti.
Enfeksiyon Denetleme Kurulu'nun denetlemelerinin ardından İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri durumu Bakanlığa bildirdi, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden uzman heyet istedi. İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Nihat Yavuz, virüsün nasıl bulaştığının belirlenemediğini belirterek şöyle dedi: "Toplam 213 hastası bulunan merkezde daha önce bu virüsü taşıyan 66 hasta bulunurken, son üç aylık tahlillerde 22 hastaya daha bulaştığı ortaya çıktı. Üniversiteden bir heyet istedik. Bayramdan sonra gelip inceleme yapacaklar. Bulaşma yolunu tespit edip gereğini yapacağız."
'Başka merkezlerden de bulaşmış olabilir'
Diyaliz merkezinin sorumlusu Dr. Uğur Yüce'yse, hepatit-C virüsünün belli dönemlerde vücutta gizlendiğini, kanda iki ay kendini gizleyebildiğini anımsattı. Yüce şöyle konuştu: "10 hastamız daha önce Türkiye'nin değişik bölgelerindeki merkezlerde tedavi görüp geldiler. Bunlardan bulaşmış olabilir. Yaptığımız tahlilde negatif çıkan bir sonuç sonra pozitif çıkabiliyor. Biz gerekli her türlü önlemi aldık, ancak bu virüsün bulaşma yolunu bulmak çok zordur. Bölgede hepatit artışı Türkiye ortalamasının üstünde."