Diyanet anketinde tuhaf sorular

Diyanet anketinde tuhaf sorular
Diyanet anketinde tuhaf sorular
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın TÜİK'e sipariş ettiği anketteki tuhaf sorular tepki topladı. Ankette 'Loto oynar mısınız', 'Sizce köpek olan eve melek girer mi' gibi sorular yer aldı.

Radikal.com.tr – Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Türkiye İstatistik Kurumu’na sipariş ettiği anket kafaları karıştırdı.

Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan'ın haberine göre, "Hangi dine mensupsunuz, hangi mezhebe göre amel edersiniz?” gibi sorularla başlayan ankette, “Ne zaman dua edersiniz? Loto oynar mısınız? Misafirlikte kadınlar ve erkekler ayrı mı oturursunuz? Hangi namazlara hangi sıklıkla gidersiniz? Sarhoş olmayacak kadar içki içmek sizce günah mıdır? Faizli kredi çeker misiniz? Küçük yalanlar söyler misiniz? Evlenmeden önce flört eder misiniz? Dışarı çıkarken başınızı örter misiniz? Dini grup ve cemaatler yararlı mıdır? Türbeye gider misiniz? Sizce köpek olan eve melek girer mi? gibi sorular yer alıyor. 


TEPKİ ALMIŞTI AMA…

Diyanet İşleri Başkanlığı geçtiğimiz ay da TÜİK tarafından adres sistemi veri tabanı üzerinden yaptırdığı “Vatandaş Memnuniyet Anketi” adı altında vatandaşların dindarlık düzeylerini ölçerek tepki toplamıştı. Ankete toplumun yüzde 9’u “Çok dindar”, yüzde 63’ü “dindar” yüzde 21’lik kesim “Ne dindarım, ne değilim” yanıtını vermişti. 


DİYANET ANKETİNDEN BAZI SORULAR ŞÖYLE:

-Allahın varlığına inanıyor musunuz

-Alevilik, Bektaşilik, Halvetilik, Kadirilik gibi oluşumlardan birine mensup musunuz?

-Dini kimden öğrenirsiniz?

-Aileniz ne kadar dindardır? Hangi dine mensuptur?

-Oruç, hac, zekat, fitre, kurban kesme gibi ibadetlerle ilgili durumunuz nedir?

-Ne sıklıkla dua edersiniz?

-İbadetlerinizin kazasını yapar mısınız?

-Oy verirken adayın dindar olup olmadığını önemser misiniz?

-Miras paylaşımında erkeklere iki kat pay mı verirsiniz?

-Laiklik İslamı özgürce yaşamanın teminatı mıdır?


  http://www.radikal.com.tr/1123900112390016

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Köpek olan eve melek girmez çünkü... - Guler Özgenç

  bir eve bir melek yeter.

  Meleklerin girdiğini görmek - momentum

  İnsan, melekleri görmediği sürece insandır. Meleklerin görüldüğü yerde süreç biter. İnsani koşullar ortadan kalkar. Uzay ve zamanın dışında, aracısız, doğrudan bir algılama oluşur. Bütün bilgiler birleşir. Zıtlıklar anlamını kaybeder. "Kötü", varlıkla uzlaşır. Ama sürecin sonu bizden çok uzak. Ya da bir ölüm kadar yakınımızda.

  'Hangi dine mensupsunuz?' diye başlayan anket... - gokada

  "Mutlaka herkes bir dine mensup olmak zorunda" önyargısıyla oluşturulmuş zaten.

  Asıl soru şu olmalıydı: - emel20

  Hiç köpek alınmamış bir eve, "melek girdiğini" gören var mı?

  Diyanet gec bile kaldi - Ayse Sule

  Dindarligi olcmeye yonelik anketler din sosyolojisi calismalari kapsaminda 1940'li yillardan beri yapiliyor. Once ABD sonra Avrupa'da yapilan bu calismalarin Turkiye'deki gecmisi ise cok daha kisa. Turkiye icin yapilan dindarlik olcumleri, genelde yabanci vakiflar ve arastirma kuruluslarinin yerli uzantilarina verdikleri siparisler sonucu gerceklestirilir. Diyanet ise bu alana ancak simdi girdi ve bence cok da gec kaldi. Musluman dindarliginin olcumune yonelik calsimalara gec de olsa neden basladiklarini Ocak 2012'de gayet de akademik bir sekilde kamuoyuna acikladilar. Bilenler biliyor. Ama bilmeyenler, olanca cehaletleriyle, kah haber yapiyor kah yorum. Guya Diyanet'in anketi tepki gormusmus, guya sorular cok garipmis, guya insanlar inanclarini aciklamaya zorlaniyormus. Oysa kimsenin zorlandigi, tepki verdigi yok. Cunku yapilan tamamen akademik bir anket ve etik kurallara uymak durumunda. Yani insanlar gonullu katiliyor ve kimlikleri asla kayit altina alinmiyor. Sorulara gelince; Turkiye'deki musluman dindarliginin batil inanc boyutunu olcmek icin ne tur sorular sorulmasini bekliyordunuz acaba?

  Tuhafmı? - vancetti

  Diyanet kurumunun varlığı tuhaf. Laik devlette devlet eliyle finanse edilen diyanet kurumumu olur?. Olursa işte böyle olur.

  KUMAR OYNAMAYAN VAR MI? - likos

  Diyanet bu anketi yaparken çok önemli bir soruyu sormayı unutmuş ya da işine gelmedigi için konu etmekten kaçınırken bilmeden bu konuya başka türlü deginmiş ve soruyu şöyle soruyor:"Loto oynar mısınız? Cevap veriyorum: Cumhuriyet tarihi boyunca bu son 10 yıl içinde KUMAR oyunlarına artan ragbet ve KUMAR oyunlarının bukadar çok yaygınlaştırıldıgı bu son 10 yıl da böyle bir soruya verilecek tek cevap"oynama ne demek ...? kumar oyunlarının çok kötü oldugunu yıllarca anlatanlar şimdi kendileri nerdeyse evlere servis yaparak oynanmasını teşvik ettikleri bu son 10 yılda milyonlar RIZIKLARINI hem de devlet kanalıyla kumara baglamıslar...Bu yöneticilerin de çok işine geliyor elbette...uyu uyu uyanma..belki birgün size de çıkabilir milli piyango....