Diyanet, Avrupa'da yetişmiş imam dönemi başlatıyor

Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Diyanet İşleri Başkanlığı, Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları için bu ülkelere din adamı gönderme yerine Avrupa’da doğup büyüyen Türk gençlerini imam olarak yetiştirecek.
Avrupa’da sayıları 4 milyona ulaşan Türk vatandaşları için çeşitli ülkelerde yaklaşık 1000  imam ve vaiz görev yapıyor. Ancak Türkiye’de doğup büyüyen ve Avrupa’ya göç eden birinci neslin yerini ikinci ve üçüncü neslin alması Diyanet’i de farklı arayışlara itti. Türkiye’den giden din adamlarının Avrupa’da doğan Türk vatandaşları ile aralarındaki kültürel fark iletişimi güçleştirdiği için ‘Avrupalı imam’ projesine sıcak bakıldığı ifade edildi.
Bu kapsamda Avrupa’da yaşayan 70 Türk genci Türkiye’deki ilahiyat fakültelerine kaydettirildi. Bu gençler eğitimlerini tamamlayınca geldikleri ülkelerde imam veya vaiz olarak görevlendirilecek. Bu sayının her yıl artırılması planlanırken, gelecekte Avrupa’daki gurbetçilerin din adamı ihtiyacının, kendi içlerinden çıkan, yaşadıkları ülkenin dilini konuşan, Avrupalı Türklerin sorunlarını bilen bu gençlerle karşılanması hedefleniyor.