Diyanet: Bahar tek çiçekle olmaz

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, Başbakan Erdoğan'ın 'Din toplumun çimentosu' sözünü yorumladı: "Kimlik sırf dinle açıklanmaz. Baharı tek çiçekle getirmek yerine rengârenk çiçeklerle kutlamalıyız."

ANKARA - Altkimlik-üstkimlik tartışmalarına Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Bardakoğlu da katıldı.
Dün, bir toplantı düzenleyerek 2006 hac organizasyonu konusunda bilgi veren Bardakoğlu, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, 'Din bir çimentodur' sözü hatırlatılan ve bu konuda görüşü istenen Bardakoğlu, şunları söyledi:
"Kimliği sadece dinle açıklamak doğru olmasa bile, din toplum hayatında, insanların kimliğinde çok önemli bir etkiye sahip. Bu tartışmalar herhalde kimlik tartışmasından ziyade, toplumumuzun ve vatandaşımızın kimliğini, kültürünü oluşturan bileşenlerin nelerden ibaret olduğunu göstermek için söylenmiştir.
Bunu teke indirgemek yerine, insanımızın çok farklı bilgi, kültür ve kimlik kaynaklarının olduğunu, bunların hepsinin birleşerek barış ve huzur içinde bir arada yaşadığımızı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşı olarak birbirimizi saygı, sevgi, farklılıklarımızla kabul ettiğimizi görmeliyiz. Farklılıklar, zenginlik olarak algılanmalı. Farklılıkları yok etmek ve insanlara tek tip dayatmak yerine farklı kültür ve dinleri anlayışla karşılayıp anlamaya çalışalım. Tek çiçekle baharı getirmek yerine baharı rengârenk çiçeklerle kutlamalıyız."
Hac için kura kalkıyor
Hac için yeni bir sistem uygulanacağını da açıklayan Bardakoğlu, "Bundan sonra hacca gitmek isteyenlere anket formu dağıtacağız ve vadandaşların hangi yıl, hangi acente ile gitmek istediği önceden belirlenecek. Başvuran herkes yıllara dağılarak hacca gidebilecek ve bir daha kura sistemine girmeyecek" dedi.