Diyanet: Cami karargâh olmaz

Diyanet İşleri Başkanı: Camide içki tartışması yapıldı. Ama esas nokta cami üs olabilir mi? Bunu kabul edemeyiz.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Gezi Parkı olayları sırasında Dolmabahçe’deki Valide Sultan Bezmiâlem Camii’nin ‘karargâh’ olarak kullanılmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.
Olayın duyulmasının ardından Diyanet’in müfettişlerinin incelemelerini başlattığını belirten Prof. Dr. Görmez, kamera kayıtlarının, din görevlilerinin, güvenlik görevlilerinin ve tanıkların ifadelerinin alınmasıyla rapor oluşturulduğunu hatırlattı. Habertürk televizyonunda soruları yanıtlayan Görmez, şöyle konuştu: “Bir insan can havliyle yaralı olarak bir mabede sığınırsa o bize Allah’ın emanetidir. Ancak bizim burada kabul edemeyeceğimiz çok önemli bir husus var. İçinde her türlü şiddeti barındıran bir kalkışma hareketinde bir camiyi üs olarak, karargâh olarak kullanabilir miyiz, kullanamaz mıyız? Kamuoyu daha çok içki içildi mi, içilmedi mi tartışması yaptı. Ama bence daha çok üstünde durulması gereken nokta burası. Biz bunu kabul edemeyiz. Rapordan anlaşıldığı kadarıyla önceden oraya getirilen tıbbi malzemeler ve diğer malzemeler bunu gösteriyor. O camide namaz kılan cemaat olarak, vatandaş olarak kabul edemeyiz.”
Camide nasıl davranılması gerektiğinin belli olduğunu kaydeden Görmez, şöyle devam etti: “Benim alnımı secdeye koyduğum yeri birisi gelip ayakkabıyla çiğneyemez. İçeride her türlü hareket var. Mesela ‘Arkadaşlar burası Allah’ın evi’ diye ikaz eden de var, dışarıdan sarhoş girip mihrapta oturan da var. Üstünü başını soyup gezinen de var. Camiye giren gençlerin bütün tavırlarını aynı kabul etmek de yanlış. Camide kız arkadaşını öpen de var, edebiyle oturan da var.”
Görmez, cami ile ilgili tartışmaların artık bitmesi gerektiğini belirterek mabede saygısızlıkla ilgili yasal yaptırım gerektiğini savundu.