Diyanet 'çözüm süreci'nde aktif rol alacak

Diyanet 'çözüm süreci'nde aktif rol alacak
Diyanet 'çözüm süreci'nde aktif rol alacak

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, çözüm sürecine ilişkin “Sadece dağlarda silahlardan çıkan ateşi değil, yüreklerde oluşmuş kin ve öfke ateşini de söndürmeliyiz” dedi.
İzmir Valisi Cahit Kıraç’ı ziyaret eden Görmez, çözüm sürecine ilişkin değerlendirmesi sorulunca, kardeşliğin, kardeşlik edebiyatı ile değil, kardeşlik ahlakı ve hukukuyla oluşturulabileceğini vurguladı.

Dil açılımı

Görmez, “Diyanet İşleri olarak gerek camide gerek cami dışında en büyük görev olarak bunu yapabileceğimizi ifade edebilirim. Yüreklerde yanlış olarak tutuşturulan kin ve öfke ateşlerini söndürmek için elimizden gelen her türlü gayreti sarf edeceğiz. Bunu vatandaşlarımız hangi dilden anlıyorsa o dille izah edeceğiz” dedi. İzmir’deki din görevlileriyle de Balçova Kaya Termal Otel ’de bir araya gelen Görmez, “İnsanlığın üçte ikisinin kalbine küresel siyasetin aktörleri marifetiyle İslam ’ın korkusunun salındığı bir dünyada yaşıyoruz. İslam’a yönelik farklı meydan okumalarla karşı karşıyayız. 10 sene önceki mihrap görevliliği, müftülük tanımıyla yolumuza devam edemeyiz” diye konuştu.