Diyanet: Dövme yaptırmak caiz değil

Diyanet: Dövme yaptırmak caiz değil
Diyanet: Dövme yaptırmak caiz değil
Bir vatandaşın 'Dövme yaptırmak caiz midir' sorusunu yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, dövme yaptırmanın haram olduğuna hükmetti. 'Erkeklerin küpe takması caiz midir' sorusuna ise 'Mekruhtur' yanıtı geldi.

ANKARAGünlük yaşama dair vatandaşlardan gelen soruları değerlendiren Dinayet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, dövme yaptırmanın caiz olmadığına hükmetti.

Kurul, kararında; vücuda iğneler batırılıp, açılan deliklere boyalı maddeler konularak yapılan dövmenin, eski çağlardan beri yapılan bir cahiliye adeti olduğuna dikkat çekti.

Dövme yaptırmanın sağlık açısından da zararlı olduğuna dikkat çekilen kurul açıklamasında, "Sağlık açısından zararlı olduğu gibi, dinen de yasaklanmıştır. Nitekim, dikkat çekmek, daha güzel görünmek amacıyla, yaratılıştan verilmiş olan özellik ve şekillerin değiştirilmesi İslam dininde, fıtratı bozma kabul edilerek yasaklanmıştır (Nisa 4/119). Hz. Peygamber, süslenmek maksadıyla vücuda dövme yapmak, dişleri incelterek seyrekleştirmek gibi ameliyeleri, yaratılışı değiştirmek, fıtratı bozmak kapsamında değerlendirmiş ve bunu yapanların ve yaptıranların Allah’ın rahmetinde uzak olacağını bildirmiştir. Dolayısıyla dövme yaptırmak caiz değildir" ifadeleri yer aldı.


'ERKEKTE KÜPE MEKRUH'

Bir vatandaşın 'Erkeklerin küpe takması caiz midir?' şeklindeki soruyu da cevaplandıran Din İşleri Yüksek Kurulu, Peygamberimiz Hz. Muhammed döneminden itibaren bu güne dek kadınların süslenmek amacıyla küpe kullanıldığı hatırlatıldı.

Kulak deldirip küpe takmanın Müslümanların genel örfünde kadınlara ait bir süslenme tarzı olarak kabul gördüğüne işaret edilen açıklamada, "Müslüman erkeklerin ise kadınlara has süs eşyalarını kullanmaktan uzak durmaları gerekir. Zira Peygamberimiz, 'Kadınlara benzemeye çalışan erkekler ve erkeklere benzemeye çalışan kadınlar Allah’ın rahmetinden uzak olsun' (Buhari, Libas, 61-62) buyurmuştur. Bu ve benzeri uyarılar sebebi ile İslam alimleri, erkeklerin küpe gibi kadınlara özgü takıları takmalarını tahrimen (harama yakın) mekruh saymışlardır" denildi.


'ERKEKLERİN SAÇ UZATMASINDA SAKINCA YOK'

Erkeklerin saçlarını uzatmasının helal olup olmadığını soran vatandaşa da cevap veren Yüksek Kurul, saçı temizlemek, taramak ve koku sürmenin Hz. Peygamber'in teşvik ettiği hususlardan olduğunu hatırlattı. Hz. Peygamber'in 'Saçı olan kişi bakımına özen göstersin' hadisine dikkat çekilen açıklamada, saçların temizliğine dikkat etmek şartıyla erkeklerin saçlarını uzatmalarında ve dilediği şekilde taramalarında dinen bir sakınca olmadığının altını çizdi.


CİHAN


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  İslam

  ,

  Dövme

  ,

  koku

  ,

  Uzak

  http://www.radikal.com.tr/1158685115868514

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Şiddet doğurucu fetvalar kurumundan inciler - thinkerbell

  Öncelikle, ülkemizin doğu ve güneydoğusunda kadim bir gelenektir dövme. Elleri, yüzleri dövmeli 80-90 yaşında teyzelerimiz vardır. Bu hızmalı, dövmeli, geleneksel teyzelerimiz dinen haram ilan edilmişler, vergilerimizle önyargılarını atıp tutan, doğru düzgün bir araştırma yapmadan her konuda fetva sallayan saçmalık ötesi kurum tarafından. Bu kadınlar, dövmeleri yüzünden de şiddet görmeye başlarlarsa Diyanet'i tebrik etmek gerekiyor. Diğer yandan, geleneksel olmayan (ve yanlışım yoksa 60'lardan sonra yeniden yükselişe geçen) dövmenin olayı, bedeninin sana ait olduğunu ve onunla ne yapacağına kendinin karar vereceğini dünyaya ilan eden, altında ciddi bir felsefe olan bir sanat olmasıdır. Yaradılanı yaradandan dolayı sevmek gibi bugünün dünyasına ait olmayan söylemlerin besleyicisi kurumdan bireysel özgürlük gibi konuları anlamasını bekleyemeyiz tabii. 21. yüzyılda bedenine ne yapacağına karar vermeden önce, dini bir otoritenin fetvasını isteyen bireylerden demokratik kararlar vermelerini beklediğimiz ülkemin demokrasisi de bu sebepten gelişememektedir. Son tahlilde, bundan sonra dövmeli kişilerin göreceği şiddet ve ayrımcılıktan birinci derecede sorumludur Diyanet.

  Diyanet - erdal mirza

  Bende diyanete bir soru sordum hala cevap bekliyorum.Kendi vatandaşını bombalayarak katledilen bir iktidar meşru mudur?Gösteri yapan masum gençleri katleden devlet görevlilerine arka çıkarak aklayan başbakan yöneticilik yapabilir mi?Hala cevap gelmedi...

  Eskiden dövme yoktu diyenlere... - yalcineren

  Dövme hemen hemen her kültürde vardır. Orta Doğu'da da Hz. Muhammed dönemine kadar yaygınca kullanılmaktaydı. Dövmeye sahip bulunlan en eski insan 5200 yıl öncesine tarihlenmektedir. (Meşhur buz adam) Eski Mısır mumyalarının bir çoğunda (3500 yıl öncesine kadar gider) dövme vardır. 2000 yıllık eski Roma kadınlarının en önemli süsünün dövme olduğu bilinir. Arap çöllerinde hava koşulları yüzünden istenmeden de olsa mumyalaşmış cesetlerde 3000 yıl öncesine kadar dövmeye rastlanır. Yani dövmenin tarihi İslam'ın tarihini 2'ye 3'e katlayacak kadar eskiye gider. Hz. Muhammed kendi döneminde dövme dahil her türlü süsü, özellikle erkeklere yasaklamıştır, haram kılmıştır. Diyanet bu konuda haklı. Ammaaa! Biraz bu kararların sebeplerini anlamaya çalışmak lazım. Hz. Muhammed dönemi toplumun koşullarını göz önünde bulundurmak lazım. O zamanlarda alınan her karar bugün aynen uygulanacak diye bir mantık dünyanın en sakat mantığıdır. Bunu en iyi anlaması gereken de Diyanet'tir. 1500 yıl önceki toplum düzeni için alınan kararları bugünün toplumuna empoze etmek doğru değil, her dönem kendi içinde değerlendirilmeli. Böyle bir dönemsel mantığın önünü açmak da asla Hz. Muhammed'e şirk koşmak değildir, tam aksine yolunda ilerlemektir.

  Bos Isler - user1107643

  Kuran'in kendisi basli basina zaten uydurma, bu hadisleri Diyanet neresinden uyduruyor, cok merak ediyorum! Dövme harammis! Haramsa bana haram, seni ne ilgilendiriyor ki? Zabit misin?

  İlginç Kafalar - karl.marx

  Tamam sen takma, takana da karışma git nasıl yaşarsan yaşa. Biraz medeni olun ve insan hakkı nedir öğrenin. Gelip sana dövme yaptıran yok, küpe de taktıran.

  Turk Kulturu - Volkan1

  Yurt disinda yasayan bir Turk vatandasi olarak kadinlarin dekoltesinden sorumlu bakana sormak isterdim.Gercekten Turk giyim kulturunu Arap,Avrupa vs kulturlerinden nasil ayirt ediyorsunuz; giyimi filan neye gore yorumluyorsunuz.Etek,kisa pantolon,corap vsvs.Herkes sizlere sorarak mi giyinmeli; turban serbest olunca,diger giyimler de serbest olmuyor mu reform anlayisiniza gore; Anayasa da giyimi duzenleyen madde var mi? (sapkayi biliyoruz da)

  peki ya halifeniz? - dj_enkidu

  küpe takmak mekruhtur, demeden önce geçtiğimiz aylarda gururla ismini yeni yapılan köprüye verdiğiniz osmanlı halifesi gaddar yavuz'a bakın; eğer biraz lise seviyesinde tarih bilginiz varsa kendisinin küpe taktığını biliyorsunuzdur, bu durumda bu yalan değil de nedir? ey diyanet! senin gibi bir kurumun varolması bile kendi başına adaletsizlik!