Diyanet: Dövmesini sildiremeyen Allah'tan af dilesin!

Diyanet: Dövmesini sildiremeyen Allah'tan af dilesin!
Diyanet: Dövmesini sildiremeyen Allah'tan af dilesin!
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun yeni yayınladığı fetvalar arasında dövme yaptıranların Allah'tan bağışlanma dilemesi istendi.

RADİKAL - Diyanet'in dövme konusundaki fetvada, "Vücudunda dövme bulunan bir kimse mümkünse, onu ortadan kaldırmalıdır. Bu mümkün olmazsa, Allah’tan bağışlama dilemelidir" denildi.

Din İşleri Yüksek Kurulu, kalıcı dövmelerin yanı sıra, geçici dövmelerin gusül ve abdeste mani olduğunu bildirdi. Bu konuda yöneltilen soruya şu fetva verildi:

"Dövme yani vücuda iğneler batırarak deri altına boya zerk etmek sureti ile deri üzerinde çeşitli şekiller oluşturmak dinimizce yasaklanmıştır. Peygamberimiz şöyle buyurmuştur, ‘Dövme yapan ve yaptıran kadınlara, kaş ve yüzlerinden tüy yolan ve yolduranlara, dişlerini seyreltip inceltenlere ve bu şekilde Allah’ın yarattığı şekli değiştirenlere Allah lanet etmişti ‘. Dövme yaptırmak yasaklanmış olmakla birlikte, deri üzerinde suyun alta ulaşmasına engel olacak bir tabaka oluşturmadığı için gusül ve abdeste engel değildir."

Din İşleri Yüksek Kurulu, "Dövme yaptırmak, abdeste veya gusle engel midir?" ve "Kalıcı dövme ile geçici dövmenin bu konudaki hükmü aynı mıdır?’’ soruları üzerine, şu yanıtı verdi:

"Vücudunda dövme bulunan bir kimse mümkünse, sağlığına zarar vermeyecek yöntemlerle onu ortadan kaldırmalıdır. Bu mümkün olmazsa Allah’tan bağışlama dilemesi, yaptığına pişmanlık duyması gerekir. Yapıştırma yöntemi ile deri üstüne yapılan geçici ‘dövme’ ise suyun deriye ulaşmasına engel olacağından gusül ve abdeste engel olur." (Oktay ENSARİ/KAYSERİ/DHA)


  ETİKETLER:

  diyanet

  ,

  Dövme

  http://www.radikal.com.tr/126749512674956

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  O kadar ilginçsiniz ki - user955854

  sadece muhalefet olmak ve konuşmak için konuşuyorsunuz. Adamlar gençler bi anlık hevesle yanlış olanı yapmasın diye onlarca önerisi ve telkininden birini yapmış siz, yok diyanetin işi gücü yok diyanet gereksiz asıl gereksiz olan sizlersiniz. Hele şu hadsizin yazdığına bak dünya ne çekiyosa islamiyetten çekiyomuş gülücem gülemiyorum da sinirleniyorum. Bide en alttakinin yazdığına bak bilgisayar başında oturup sağa sola laf yetiştirmekten okuduğunuda anlamaz olmuş artık. Adamlar zaten derinin altına yapılan yani kalıcı dövmeler abdesti engeller demiyo üstüne yapılan yapışkan ve geçici dövmeler engeller diyo. ama arkadaş görevini yapmış herkese laf yetiştirmek görevini tebrik ediyorum.

  - ta

  Diyanet Kuran'dan bu lanetleri referans ederlerse daha sağlıklı olur yoksa mazallah Allah'ın sözü gibi fetvalar dinden çıkarır. Saç , yüz ya da traşı olmayalımmı o da doğamızın bir parçası.

  Mühim bir konu! - New User

  Şu diyanet olmasa ne yapardık bilmiyorum. Ne de olsa bilime ayrılan bütçeden daha fazlası diyanete ayrılıyordu. Adamlar şu garip gündemde çalışıyorlar ama... Bence bu açıklama için 500 bin tl den fazla masraf olmuştur. Ama hakkını vermişler he...

  Hala Konuşuyor mu Bunlar? - user834102

  Bir dünyaya bakın yahu, insanlar ne çekiyorsa İslam'dan çekiyor bunlar da hala dövme diyor. Trajikomik haldesiniz...

  Sonu gelmeyen fetvalar - user398471

  Dünya nereye gidiyor, utanmadan bunlarla ugrasiyor Diyanet Isleri.

  At yalanı seveyim inananı - user954735

  Vücudumuzun tüm yüzeyi derinin epidermis denen ölü katmanı ile kaplıdır. Dövme boyası derinin dermis bölgesine enjekte edilir. Epidermis süreki dökülen yenilenen bir doku olduğu için aslında duş alırken su vücudun canlı bir noktasına değmez aslında. Demek istediğim dövme ile cenabetliğin bilimsel hiçbir alakası yoktur. Arap kültürünü islamiyet gibi aşılamaya çalışan diyanet, arapların doğar doğmaz gözlerine sürme niyetine yaptıkları dövmeden bahsetmez. Diyanette big brotherın çarklarından biri olmuş