Diyanet: El öp bir şey olmaz

Diyanet: El öp  bir şey olmaz
Diyanet: El öp  bir şey olmaz

Beni öpme! Çorum?da belediye, domuz gribi önlemleri arasına zabıtaya vatandaşla öpüşme-tokalaşma yasağını da dahil etti. FOTOĞRAF: KEMAL KARADAĞ / DHA

ANKARA / İSTANBUL - Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın salgını nedeniyle Kurban Bayramı’nı da kapsayan beş ay ‘öpüşmeyin’ uyarısına Diyanet, “El öpmekle bir şey olmaz” yanıtı verdi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, “Bayramda büyüklerimizin elini öpmeyelim mi?” sorusu üzerine, “Büyüklerinizin elini öpmekle bir şey olmaz. Korkmayın, siz büyüklerin elini öpün, duasını alın büyüklerinizden size hep iyilik gelir” dedi. 

Müftü: Sağlıkçı ne diyorsa o
İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı ise Sağlık Bakanlığı’na “Sağlık uzmanlarının tavsiyelerini mutlaka yerine getirmemiz gerekir” diye destek verdi. Dinin beş temel amacından birinin insan sağlığını korumak olduğunu vurgulayan Çağrıcı, “Bizim bayramlaşma vesilesiyle öpüşmek, tokalaşmak sağlık açısından risk taşıyorsa o konuda çok dikkat etmemiz gerekir. Öpüşme, tokalaşma gibi geleneklerimizi sürdürmek isterken sağlığımıza zarar vermemeliyiz. Din bakımından doğru olanı, sağlık uzmanlarımız ne diyorsa onu yapmaktır” diye konuştu. Çağrıcı, “Siz nasıl bayramlaşacaksınız?” sorusu üzerine de “Sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olmadığım kimselerle öpüşerek selamlaşacağımı zannetmiyorum. Tabii müftüyüz elimizi insanlardan çekmemiz doğru da olmaz. Belli hijyen tedbirlerini basın yoluyla öğreniyoruz. Ben de herhalde öyle davranacağım” dedi. (Radikal)