Diyanet evlilik terapisti oldu

Diyanet evlilik terapisti oldu
Diyanet evlilik terapisti oldu

Rize?deki Aile İrşat ve Rehberlik bürosunda Anneler Günü kutladı. Bardakoğlu, büroların faydalarını anlattı.

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, Aile İrşat ve Rehberlik bürolarını eleştiren kurumlara sert çıktı: İşinizi iyi yapmadığınız için bize geliyor olabilirler

ANKARA - Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, kurumun Aile İrşat ve Rehberlik büroları kurarak aile işlerine ‘karışmasını’ savundu: “Ailelere, kadınlara dini rehberlik ve danışmanlığı elbette Diyanet İşleri Başkanlığı yapacak. Kimsenin bundan rahatsız olmaması lazım. Aslında Diyanet İşleri Başkanlığı bu tür görevler yapmadığı vakit insanların rahatsız olması gerek.”

Bardakoğlu, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi:
Pozitif ayrımcılık: Kadınlara yönelik pozitif ayrımcılığa önem veriyoruz. Hem kadın çalışan sayısını hem de kadınlara yönelik dini aydınlatma çalışmalarını artırdık. Bu kapsamda Aile İrşat ve Rehberlik büroları kurduk. Bürolarda kadın, genç ve ailelere İslam dininin doğru bilgisini veriyoruz.

‘Tabii ki biz yapacağız’: ‘Diyanet niçin bu aile bürolarını yapıyor’ şeklinde eleştiriler oluyor. Kim yapacak bunu. Ailelere, kadınlara dini rehberlik ve danışmanlığı elbette Diyanet İşleri Başkanlığı yapacak. Kimsenin bundan rahatsız olmaması lazım. Diyanet İşleri Başkanlığı bu tür görevler yapmadığı vakit insanların rahatsız olması gerek. Sonuçta kimseyi bize başvurması için zorlamıyoruz.

Ailevi soruna dini çözümler: Sıkıntısı olan, çocuklarıyla derdi olan, aile içi bir sorunu olan kadın, bizim bu konuda yetiştirdiğimiz, eğitim verdiğimiz, özel seminerlerle donanımlı hale getirdiğimiz Aile İrşat ve Rehberlik bürolarında görevli kadınlara geliyor, ona soru soruyor. Şu veya bu özellikteki başka şahıslara gitmiyorsa o şahısların da kendilerine bir soru sorması lazım.

Eleştirilere iğneli cevap: ‘Promosyon dağıtmıyoruz’:?Gelenlere promosyon dağıtmıyoruz ama gelene kapımızı kapatamayız. Bürolarda sadece dini açıdan doğru bilgi vererek insanlara yardımcı oluyoruz. Hukuki bir konu varsa hukukçulara, yargıya, tıbbi bir konu varsa doktora, psikolojik bir sorun varsa psikologa gitmelerini zaten tavsiye ediyoruz. Kurumların ‘biz varken niye başkalarına gidiyor’ şeklinde soru sormaları öncelikle kendi görevlerini iyi yapmadıklarının da ürünü olabilir.

Mesajlar: Aile İrşad ve Rehberlik bürolarında aileye, kadınlara ve gençlere, kadının hiçbir zaman ayrımcılığa maruz bırakılmayacağı, kadına şiddetin günah olduğu, kız çocuklarının eğitim hakkının engellenmesinin, sosyal ve kültürel haklarda, toplumsal hayatta kadının ikinci sınıf olarak görülmesinin, küçük yaşta evliliklerin  dinen doğru olmadığı yönünde mesajlar veriyoruz. Bu bilgilerin yanlış olduğunu söyleyen varsa gelsin bizimle konuşsun.
Oruç baskısı yanlış: Bir kişinin oruç tuttuğu ya da tutmadığı için toplumsal baskıya maruz kalması da fevkalade çirkin bir şey. Türkiye bir özgürlükler ülkesi. Namaz kılanın kılmayana, oruç tutan tutmayana, dinin gereklerini yerine getiren getirmeyene bugüne kadar hiçbir baskı yapmadı. (aa)