Diyanet: Fetva değil görüş

Sır dizilerden mortgage'a kadar her konuda fetva veren Diyanet İşleri Başkanlığı, 'fetva değil, görüş bildirdiğini' açıkladı. Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi Prof. Saim Yeprem, Radikal'e, 'Alo Fetva'yı halkın uydurduğunu söyledi:
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Sır dizilerden mortgage'a kadar her konuda fetva veren Diyanet İşleri Başkanlığı, 'fetva değil, görüş bildirdiğini' açıkladı. Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi Prof. Saim Yeprem, Radikal'e, 'Alo Fetva'yı halkın uydurduğunu söyledi:
"Geleneksel anlamda dini görüş bildirmeye 'fetva vermek' deniyor. Diyanet'in görevi de görüş bildirmek. Ancak 'Diyanet fetva veriyor' demek yanlış. Bu, Osmanlı'yı hatırlatır. Bağlayıcılığı varmış gibi anlaşılır."
Ancak buna karşın Diyanet'i telefonla aradığınızda karşınıza çıkan bant kayıt, "Fetva için 1'i tuşlayınız" diyor. Yeprem'in bu konudaki yorumu ise "Bu doğru değil, fark edilmemiş" oldu. Bu arada Yeprem 2006 yılında hatta 65 bin 746 soru yöneltildiğini açıkladı. Soruların yüzde 41.43'ü genel dini konular, yüzde 36.77'si ise ibadetle ilgiliydi. Üçüncü sırada ise aile hayatı soruları yer aldı.